کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکانسایر

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

بزرگ کردن کودکان دشوار است و بزرگ کردن فرزندان دشوار می تواند مختل کننده زندگی باشد. اما گفتن اینکه آیا کودک شما فقط یک مرحله را پشت سر می گذارد یا اینکه واقعاً دچار مشکل است همیشه به این راحتی نیست.

 

یک کج خلقی به تنهایی به معنای این نیست که کودک 2 ساله شما مشکل رفتاری دارد یا یک کودک مهد کودکی که نمی خواهد آرام بنشیند لزوماً اختلال توجه دارد. وقتی صحبت از درک رفتار کودکانمان می شود ، متخصصان می گویند که تشخیص ها و برچسب ها باید به حداقل برسند.

 

تعریف "اختلال ها"

متخصصین روانشناسی کودک از دانشگاه آکسفورد و دانشگاه پیتسبورگ می گویند که اصطلاح "اختلال" برای کودکان زیر 5 سال باید با احتیاط استفاده شود و اعتبار آن را زیر سوال ببرد. فرانسیس گاردنر و دانیل اس شاو می گویند شواهد محدودی وجود دارد که مشکلات پیش دبستانی نشان دهنده مشکلات بعدی در زندگی بوده، یا اینکه مشکلات رفتاری گواه یک اختلال واقعی باشند. آنها می گویند: "نگرانی هایی در مورد تمایز رفتار طبیعی از رفتار غیرطبیعی در این دوره از تغییر رشد سریع وجود دارد."

رویکرد محافظه کارانه برای رسیدگی به مسائل رفتاری و عاطفی در این گروه سنی بهترین راه است.

 

اختلالات عاطفی و رفتاری در اوایل کودکی

 

برای یک کودک زیر 5 سال به ندرت تشخیص یک اختلال رفتاری جدی گذاشته می شود. با این حال ، آنها ممکن است علائم یک اختلال را نشان دهند که ممکن است بعدا در کودکی تشخیص داده شود. این موارد عبارتند از:

 1. اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD)
 2. اختلال نافرمانی مقابله جویانه (ODD)
 3. اختلال طیف اوتیسم (ASD)
 4. اختلال اضطراب
 5. افسردگی
 6. اختلال دوقطبی
 7. اختلالات یادگیری
 8. اختلالات رفتاری

احتمالاً بسیاری از این موارد را قبلا شنیده اید. برخی دیگر نادر هستند یا اغلب در خارج از بحث روانشناسی کودک مورد استفاده قرار نمی گیرند.

به عنوان مثال ، ODD شامل طغیان های عصبی در برابر افراد دیگر است. اما تشخیص بستگی به رفتارهایی دارد که بیش از شش ماه به طور مداوم ادامه می یابد و عملکرد کودک را مختل می کند. اختلال سلوک یک تشخیص بسیار جدی تر است و شامل رفتارهایی است که از نظر همه افراد چه در برابر انسان ها و چه در برابر حیوانات بی رحمانه تلقی می شود. این رفتار می تواند شامل خشونت جسمی و حتی فعالیت مجرمانه باشد - رفتارهایی که در کودکان سنین پیش دبستانی بسیار نادر است.

 

در عین حال ، اوتیسم در واقع طیف گسترده ای از اختلالات است که می تواند کودکان را از روش های مختلف از جمله رفتاری ، اجتماعی و شناختی تحت تأثیر قرار دهد. یک بیماری عصبی قلمداد می شود و برخلاف سایر اختلالات رفتاری ، علائم آن ممکن است از ابتدای نوزادی شروع شود. طبق اعلام انجمن روانپزشکی آمریکا ، در حدود یک کودک از 68 کودک ، مبتلا به اختلال طیف اوتیسم تشخیص داده می شوند.

 

مشکلات رفتاری و عاطفی

در بیشتر اختلالات بالینی فوق این احتمال به مراتب قوی تر است که کودک خردسال شما یک مشکل رفتاری و یا عاطفی موقت را تجربه می کند. بسیاری از این موارد با گذشت زمان از بین می روند و به صبر و درک والدین احتیاج دارند.

 

در بعضی موارد ، مشاوره خارج از خانواده ضروری است و ممکن است در کمک به کودکان در مقابله با عوامل استرس زا موثر باشد. یک حرفه ای می تواند به کودک شما کمک کند تا یاد بگیرد که چگونه عصبانیت خود را کنترل کند ، چگونه بر روی احساسات خود کار کند و چگونه به طور موثرتری ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را برطرف کند. به دلایل واضح ، استفاده از دارو برای درمان در این سن بحث برانگیز است.

 

فرزندپروری برای موفقیت در کودکی

سبک های تربیتی والدین به ندرت مقصر مشکلات رفتاری کودک هستند. و اگر در حال یافتن راه حل هایی برای کمک به خانواده خود در کنار آمدن با این مساله هستید ، این یک نشانه بسیار خوب است که شما باعث مشکلات فرزندتان نشده اید. هنوز هم والدین نقش مهمی در درمان مسائل رفتاری زود هنگام کودک دارند.

 

سبک های تربیتی والدین: کدام یک برای شما مناسب است؟

 سبک های فرزند پروری

وقتی در مورد سبک های فرزندپروری صحبت می کنیم ، چهار نوع اصلی وجود دارد که یکی از آنها در بزرگ کردن فرزندان دارای تعادل و سازگاز تاثیرگذارتر است:

 

 1. فرزند پروری استبدادی: قوانین سخت و بدون سازش و بدون هیچ ورودی از طرف فرزندان.
 2. فرزندپروری مقتدارنه: قوانین سختگیرانه است ، اما والدین مایل به گوش دادن و همکاری با فرزندان خود هستند. بیشتر دموکراسی است تا فرزند پروری استبدادی
 3. فرزند پروری آزاد منشانه: تعداد قوانین کم و خواسته های کم از کودکان. در این خانه نظم و انضباط کم است یا اصلا وجود ندارد و والدین به طور معمول نقش دوست را بر عهده می گیرند.
 4. فرزند پروری غیر مسئولانه: قانون وجود ندارد و تعامل بسیار کم است. این والدین جدا شده اند و ممکن است فرزندان خود را رد کنند یا به آنها بی توجه باشند.

فرزند پروری مقتدرانه به احتمال زیاد فرزندان متعادل و شادی را پرورش می دهد. کارشناسان می گویند ، والدین غیر مسئول به احتمال زیاد فرزندانی فاقد عزت نفس و تسلط به خود و نیز فاقد شایستگی عمومی پرورش می دهند.

 

آنچه ما از این سبک های فرزندپروری می توانیم یاد بگیریم این است که کودکان به قوانین و پیامدهای روشنی احتیاج دارند ، اما به والدینی نیز نیاز دارند که مایل به گوش دادن و راهنمایی باشند.

 

با فرزندان خود صبور باشید

همدلی ، نگرش مشارکتی و خلق و خوی آرام از خصوصیات رفتاری اساسی است که والدین باید هنگام مشاجره فرزاندانشان اتخاذ کنند. همچنین دانستن اینکه چه موقع درخواست کمک کنند بسیار مهم است.

 

اگر رفتار فرزند شما در اداره منظم خانه یا درس آنها مزاحم است ، یا اگر رفتار خشونت آمیز دارند، وقت آن رسیده که با یک متخصص صحبت کنید.

 

بزرگ کردن کودکان با مشکلات رفتاری کار ساده ای نیست. اما قبل از عجله برای تشخیص آنها یا تغییر به یک برنامه انضباطی سخت ، از یک متخصص کمک بگیرید. پزشک متخصص کودک شما می تواند در مورد اینکه آیا رفتار فرزند شما برای سن او عادی است ، مشاوره دهد و منابعی را برای کمک مهیا کند.


منبع محتوا : هلث لاین
برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان یکی از مشکلاتی است که امروزه آن را در جوانان مشاهده می کنیم.نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند خود را مقصر تمام اتفاقات می دانند و امیدی به آینده و حتی زندگی ندارند و گاها ممکن است که دست به خودکشی هم بزنند.ما در این قسمت از رسش کلینیک می خواهیم کی خواهیم درمورد افسردگی جوانان، علت ها، علائم و روش های درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

یکی از روش های موثر در درمان افسردی در حقیقت درمان افسردگی با ورزش کردن می باشد. این بیماری معمولا با انجام تمرینات ورزشی بهبود میابد. ما در این مطلب برخی از توصیه ها و نکات مهم برای حفظ انگیزی و شروع ورزش را بیان خواهیم کرد که دانستن آن به شما در روند درمان این بیماری بسیار کمک خواهد کرد پس با ما همراه باشید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

فیزیوتراپی و کاردرمانی دو نوع مراقبت توانبخشی هستند. در حالی که برخی از شباهت ها بین فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

برای یک کودک زیر 5 سال به ندرت تشخیص یک اختلال رفتاری جدی گذاشته می شود. با این حال ، آنها ممکن است علائم یک اختلال را نشان دهند که ممکن است بعدا در کودکی تشخیص داده شود.

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی صحبت درمانی است که می تواند به افراد در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان کمک کند. رفتار درمانی شناختی بر چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتار متمرکز است.

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

کلینیک جامع‌ توانبخشی رسش در سال ۱۳۹۵ توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شناس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمات توانبخشی در تهران تاسیس گردیده است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید