کلینیک جامع توانبخشی رسش
توانبخشی از راه دور
توانبخشی از راه دور ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
موسیقی درمانیخدمات کلینیک رسش

موسیقی درمانی

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

موسیقی درمانی چیست ؟

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد. موسیقی درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گوش دادن به موسیقی
 • آواز خواندن همراه با موسیقی
 • حرکت به سمت ضرب و آهنگ موسیقی
 • مدیتیشن
 • ساز زدن

اعتقاد بر این است که شفا بخشی با صدا به یونان باستان باز می گردد ، زمانی که موسیقی در تلاش برای درمان اختلالات روانی استفاده می شد. در طول تاریخ ، از موسیقی برای تقویت روحیه سربازان ارتش ، کمک به سریعتر و مؤثرتر کار کردن مردم و حتی با دور کردن ارواح شیطانی استفاده می شده است.

اخیراً ، تحقیقات موسیقی را با تعدادی از فواید برای سلامتی ، از افزایش عملکرد سیستم ایمنی و کاهش سطح استرس گرفته تا بهبود سلامت نوزادان نارس مرتبط دانشسته است.

موسیقی درمانی

تحقیقات در مورد موسیقی درمانی

دهه ها است که در مورد کاربردها و فواید موسیقی درمانی تحقیق شده است. یافته های کلیدی مطالعات بالینی نشان داده است که موسیقی درمانی می تواند برای افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب ، اختلالات خواب و حتی سرطان مفید باشد.

درمان افسردگی

موسیقی درمانی می تواند یک مولفه موثر در درمان افسردگی باشد. استفاده از موسیقی درمانی در صورت ترکیب با درمان های معمول (مانند داروهای ضد افسردگی و روان درمانی) برای افراد مبتلا به افسردگی، بیشترین بازدهی را داشته است.

در صورت استفاده از موسیقی درمانی همراه با با سایر روشهای درمانی ، می توان به کاهش افکار وسواسی ، افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به وسواس فکری عملی کمک کرد.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است. برای مشاوره رایگان با با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس بگیرید .

درمان بی خوابی

موسیقی ، یا حتی نویز سفید می تواند به افراد کمک کنند تا به خواب روند. تحقیقات نشان داده است که موسیقی درمانی برای افرادی که دارای اختلالات خواب یا بی خوابی هستند مفید است.

در مقایسه با دارو درمانی و سایر روش های درمانی معمول برای اختلالات خواب ، موسیقی درمانی کم تهاجمی است ، مقرون به صرفه تر است و کاری است که شخص می تواند به تنهایی پ انجام دهد.

تکنیک های خاصی مانند آرامش درمانی به کمک موسیقی، با ایجاد حالت آرامش بخش "قبل از خواب" به افراد دارای مشکلات خواب کمک می کند.همچنین می تواند در محیط های غیر از خانه مانند بیمارستان ها نیز نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مدیریت درد

موسیقی به عنوان یک راه حل برای مدیریت درد حاد و مزمن در همه گروه های سنی مفید است. به عنوان مثال گوش دادن به موسیقی هنگام ریکاوری از جراحی یا آسیب دیدگی می تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند تا با درد جسمی کنار بیایند.

درد پس از جراحی

موسیقی درمانی یک روش موثر برای کاهش سطح درد ، اضطراب ، ضربان قلب و فشار خون در بیمارانی است که جراح توراکس داشته اند.

برای درمان درد در کودکان اغلب از تکنیک های پرت کننده حواس استفاده می شود. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که موسیقی درمانی می تواند ابزاری ارزشمند در این نوع درمان باشد. موسیقی می تواند بر رفتار کودکان تأثیر بگذارد حتی اگر آنها از آن آگاه نباشند.

یک مطالعه که در سال 2017 منتشر شد نشان داد، کودکان و نوجوانانی که در طول انجام اقدامات جراحی جزئی با هدفون به موسیقی گوش می کردند ، پس از جراحی رفتارهای ناسازگارانه کمتری داشتند.

حتما مطالعه گنید : آشنایی کامل با بازی درمانی و فواید آن

زایمان ، تولد نوزاد و معاینه زایمان

موسیقی مدتهاست که به عنوان یک استراتژی محبوب برای کنترل درد در هنگام زایمان و تولد کودک شناخته شده است. زایمان با کمک موسیقی درمانی ، یک گزینه مثبت ، قابل دسترس و غیر دارویی برای مدیریت درد است که دارای مزایایی برای مادر و نوزاد است.

نوزادان تازه متولد شده نیز ممکن است از موسیقی درمانی بهره مند شوند ، خصوصاً در آزمایشات رایجی که پس از تولد انجام می شود. وقتی موسیقی برای مدیریت درد در هنگام آزمایش خون پاشنه از نوزادان نابالغ استفاده شود ، حالات صورت و علائم حیاتی آنها (که به عنوان شاخص درد محسوب می شوند) به طور محسوسی متفاوت است. محققان به این نتیجه رسیده اند که موسیقی می تواند مانند استفاده در کودکان و بزرگسالان ، در مدیریت درد در بخشهای مراقبت ویژه نوزادان ، مفید باشد.

موسیقی درمانی کودکان

درد مزمن

موسیقی درمانی می تواند بخشی از یک برنامه طولانی مدت برای کنترل درد مزمن باشد. ارتباط قوی موسیقی با پردازش حافظه همچنین می تواند به افراد کمک کند خاطرات مثبت گذشته شان را بازسازی و بر روی آنها تمرکز کنند.

سرطان

کنار آمدن با تشخیص سرطان و همچنین گذراندن دوره درمان به همان اندازه که یک تجربه جسمی است یک تجربه عاطفی نیز هست. به همین ترتیب بیماران سرطانی اغلب برای رفع نیازهای پیچیده پزشکی خود به بیش از یک نوع درمان نیاز دارند.

حتما بخوانید: موسیقی درمانی برای درمان زوال عقل

موسیقی درمانی به کاهش اضطراب در بیماران سرطانی که در حال پرتودرمانی هستند کمک می کند و می تواند به آنها کمک کند تا با عوارض جانبی شیمی درمانی مانند حالت تهوع کنار بیایند.

فواید عاطفی موسیقی درمانی که افراد مبتلا به افسردگی تجربه می کنند ، غالباً در مورد افراد مبتلا به سرطان نیز صدق می کند.

همچنین موسیقی درمانی برای بسیاری از مشکلات دیگر مانند موارد زیر استفاده می شود:

 • اختلالات طیف اوتیسم و مشکلات یادگیری
 • اختلالات رفتاری و روانی
 • بیماری های قلب و عروقی
 • تأخیر در رشد و اختلالات یادگیری
 • اختلال استرس پس از تروما (PTSD)
 • روانگسیختگی
 • اختلالات گفتاری
 • سکته مغزی ، آسیب مغزی و اختلالات عصبی
 • اختلالات سوء مصرف مواد
 • اختلالات اضطرابی
 • درمان زوال عقل

برخی از مزایای موسیقی درمانی عبارتند از:

 • استرس را کاهش می دهد
 • نوسانات روحی را کاهش می دهد
 • فشار خون را کاهش می دهد
 • سطح کلسترول را کاهش می دهد
 • مدیریت درد را آموزش می دهد
 • خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته را کاهش می دهد
 • خواب را بهبود می بخشد

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با کاردرمانی جسمی و فواید آن

در طی یک جلسه موسیقی درمانی چه اتفاقی می افتد

موسیقی درمانی از جوانب مختلف صدا برای بهبود سلامتی جسمی و عاطفی شما استفاده می کند. نحوه عملکرد آن بستگی به روشی دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

یک جلسه ممکن است شامل نشستن یا دراز کشیدن در هنگام گوش دادن به موسیقی یا صداهای خارج شده از اسپیکر یا ساز باشد ، یا لرزش هایی با استفاده از یک ابزار ویژه مانند دیاپازون اعمال شود. بسته به روش درمان ، ممکن است شما با خوانندگی ، حرکت ، یا حتی استفاده از یک ساز موسیقی ، مشارکت کنید ، یا ممکن است لازم باشد که ساکت و آرام باشید تا صداها تاثیر خود را بگذارند.

بسته به اهداف شما ، یک جلسه موسیقی درمانی معمولی بین 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. دقیقاً مانند زمانی که می خواهید جلسات خود با روانشناس برنامه ریزی کنید ، می توانید یک برنامه مشخص هم برای موسیقی درمانی داشته باشید - مثلاً هفته ای یکبار. یا ممکن است ترجیح دهید با یک موسیقی درمانگر به صورت گاه به گاه و "در صورت نیاز" کار کنید.

موسیقی درمانی غالباً یک به یک است ، اما در صورت موجود بودن جلسات گروهی ممکن است بخواهید در آنها نیز شرکت کنید. جلسات با چ درمانگر موسیقی در محل کار آنها برگزار می شود ، ممکن است یک مطب خصوصی ، کلینیک یا مرکز بهداشت باشد. هر کجا که باشد ، اتاقی که در آن با هم کار می کنید محیطی آرام خواهد بود.

هر موسیقی درمانگر روال خاص خود را برای جلسات خواهد داشت. به عنوان مثال ، برخی از درمانگران دوست دارند هر بار جلسات را به ترتیب یکسان شروع و به پایان برسانند ، شاید با آهنگی خاص. درمانگران بسته به تحصیلات ، علایق و نقاط قوت آنها می توانند از بسیاری از سبک ها و تکنیک های مختلف استفاده کنند.

به عنوان مثال ، در برخی از انواع موسیقی درمانی از حرکات زیادی استفاده می شود. اگر درد جسمی یا بیماری دارید ، مهم است که از موسیقی درمانگر خود در مورد تکنیک هایی که استفاده می کند سوال کنید تا مطمئن شوید متناسب با شما هستند.

در طول یک جلسه موسیقی درمانی ، شما می توانید به ژانرهای مختلف موسیقی گوش دهید ، یک ساز موسیقی بنوازید ، یا حتی آهنگ های خود را بسازید.

ابزارهای درمانی

در کنار صدا ، موارد زیر برخی از ابزارهای مختلف مورد استفاده در موسیقی درمانی است:

 • کاسه آواز
 • چنگال تنظیم
 • پن فلوت
 • ساز چنگ
 • طبل

در بعضی از روش ها در یک جلسه از سازهای مختلفی استفاده می شود که می تواند شامل گیتار ، پیانو یا ساز دیگری باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان برای موسیقی درمانی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.


اشتراک

مطالب مشابه

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور که با نام تله ریهب (Tele-Rehabilitation) نیز شناخته می شود توسط متخصصانی انجام می شود که با استفاده از این فناوری راحت هستند.

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

علاقه به هوش به هزاران سال پیش برمی گردد. اما اولینتست هوش(IQ) زمانی ابداع شد که آلفرد بینه ، روانشناس ، مأمور تشخیص دانش آموزانی شد که به کمک آموزشی نیاز داشتند. اگرچه این روش محدودیت های خود را دارد و مشابه های زیادی دارد که از اندازه گیری های سختگیرانه کمتری استفاده می کنند ، تست هوش بینه به عنوان روشی برای مقایسه هوش در سراسر جهان شناخته شده است.

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ریشه در بهداشت روان دارد. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند کمک می کند تا حداکثر توانایی را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند.

درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری می تواند اثرات آن را کاهش دهد. افراد دارای ناتوانی در یادگیری می توانند راه هایی برای مقابله با ناتوانی های خود ایجاد کنند. کمک گرفتن زود هنگام احتمال موفقیت آنها در مدرسه و بعداً در زندگی را افزایش می دهد.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLP) انجام می شود که اغلب از آنها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می شود.

اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن با ریاضیات می ترسد؟ در اینجا میخواهیم نحوه شناخت انواع مختلف اختلالات یادگیری و علائم آنها را به شما بگوییم.

بازی درمانی

بازی درمانی

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که عمدتا برای کودکان استفاده می شود.به این دلیل که کودکان ممکن است نتوانند احساسات خود را پردازش کنند یا مشکلاتشان را برای والدین یا بزرگسالان دیگر بیان کنند.

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی

در کاردرمانی جسمی به شما می آموزد چگونه با شرایط سازگار شوید. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر نوع فعالیتی را در مدرسه ، محل کار یا خانه خود انجام دهید. یاد می گیرید که در صورت نیاز به ابزار ها، چطور از آنها استفاده کنید...

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید