کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
اتاق حسیخدمات کلینیک رسش

اتاق حسی

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

اتاق حسی چیست؟

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است. همه چیز در فضا با دقت انتخاب و در جای خود قرار داده شده است تا افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) ، اختلال طیف اتیسم (ASD) یا افرادی که در استفاده از حواس خود مشکل دارند بتوانند در یک محیط حمایتی و راحت، آرامش پیدا کرده و بازی کنند.

تاریخچه

مدتی است که از ایجاد اتاق های حسی می گذرد. آنها در اوایل دهه 1970 توسط درمانگران هلندی جان هالسژ و اد ورهول به دنیا معرفی شدند که هدف نهایی آنها کمک به افراد دارای ناتوانی بود تا با تلفیق آرامِ بازی و تجربیات حسی از محیط خود لذت ببرند.

با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی ، محبوبیت آنها در سالهای اخیر بسیار افزایش یافته است. امروزه می توانید اتاق های حسی را در خانه ها ، مدارس ، کلینیک ها ، خانه های سالمندان و حتی محیطهای کار پیدا کنید.

تلفیق حس ها ، حس عمقی و رفتارهای خود تحریکی

اتاق های حسی برای کمک به موارد زیر طراحی شده اند: تلفیق حسی ، حس عمقی و رفتارهای خود تحریکی. تمام کلمات ذکر شده در درک اصل آنچه اتاق های حسی انجام می دهند و اینکه چگونه می توانند به مردم کمک کنند مهم است.

 

حتما بخوانید: کاردرمانی ذهنی چیست و چه کاربردی دارد؟

تلفیق حسی

یک فرایند نروبیولوژیکی ذاتی است و به ادغام و تفسیر تحریک حسی از محیط توسط مغز اشاره دارد. در مقابل ، اختلال عملکرد یکپارچه حسی نوعی اختلال است که در آن ورودی حسی به طور مناسب در مغز تلفیق یا سازماندهی نشده است و ممکن است درجات مختلفی از مشکلات در رشد ، پردازش اطلاعات و رفتار را ایجاد کند.

از افرادی که اختلال عملکرد تلفیقی حسی دارند اغلب به عنوان "جویندگان حسی" یاد می شود. آنها افرادی هستند که ممکن است با اختلال پردازش حسی (SPD) تشخیص داده شوند. ممکن است فردی با SPD در پردازش هریک از ورودی های حسی در محیط های مختلف دچار مشکل شود. حواس در نهایت به صورت سیگنال هایی در مسیرهای عصبی ما ظاهر می شوند و این سیگنال ها می توانند متفاوت از افراد فاقد SPD تفسیر نشوند.

حس عمقی به نوعی مرتبط با ادغام حسی است ، حس عمقی فهم این است که بدن فرد بر اساس تفسیر فیدبکی که فرد از محیط خود دریافت می کند در کجای فضا آغاز می شود و در کجا به پایان می رسد. بسیاری از افراد با نیازهای خاص با فیدبک حس عمیق دست و پنجه نرم می کنند زیرا بسیاری از آنها در پردازش حسی و تلفیق حسی مشکل دارند.

رفتارهای خود تحریکی ، که به عنوان خود تحریکی شناخته می شود ، یک محصول جانبی از اختلال عملکرد یکپارچه حسی است، رفتارهایی شبیه به دست زدن ، پریدن ، تکان خوردن و جویدن. این رفتارها می توانند واضح ، همیشگی و تکراری باشند. افراد اغلب به دلیل اینکه محیط آنها تحریک حسی کافی برای آنها ایجاد نمی کند ، دچار خود تحریکی می شوند. اتاق های حسی تحریک اضافی را به صورت متمرکز و کنترل شده فراهم می کنند.

حتما بخوانید: کاردرمانی اختلالات حسی

چه کسی می تواند از یک اتاق حسی یا یک محیط چند حسی بهره مند شود ؟

هرکسی. در حالی که این محیط ها معمولاً با کودکان در ارتباط هستند ، افراد در هر سن و توانایی می توانند از فضایی امن بهره مند شوند تا بتوانند خود را تنظیم کرده و تمرکز خود را تجدید کنند. اتاق های حسی قبلاً فقط در خانه ها ، کلینیک ها و مدارس یافت می شدند. اکنون می توان آنها را در خانه های سالمندان ، محل های کار و مکان های عمومی مانند باغ وحش ها و موزه ها یافت.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است. برای مشاوره رایگان با با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس بگیرید .

چه چیزهایی در یک اتاق حسی وجود دارند ؟

برنامه ریزی یک محیط چند حسی با نیازهای حسی کاربر مورد نظر یا کاربران آن فضا آغاز می شود. یک متخصص کاردرمانی که می تواند محیط حسی ارائه دهد به شما کمک میکند تا بفهمید چه مواردی بریتان مفیدتر خواهند بود.

فضا نیز نکته دیگری است. محیط های چند حسی اغلب با توجه به میزان فضای اختصاص داده شده به آنها تعریف می شوند.البته این بدان معنی نیست که یک اتاق کامل از یک گوشه کوچک موثرتر است. در حین برنامه ریزی ، فضاهای کوچکتر به کمی تخیل و فکر بیشتری نیاز دارند.

با تمام این توضیحات ، در زیر لیستی خلاصه از محبوب ترین آیتم های اتاق حسی بیان می شود.

روشنایی فیبر نوری

روشنایی فیبر نوری

یکی از جذاب ترین و با دوام ترین آیتم ها برای یک اتاق حسی یا یک فضای چند حسی ، هر چیزی از دسته فیبر نوری است.آبشار فیبرنوری گرفته ، کیسه حبوبات نوری ، اسپری نور فیبر نوری و ... می توانند برخی از نیازهای حسی کاربران را برآورده کنند.

پنل LED درخشان

پنل LED درخشان

نورهای ملایم چراغ های تغییر رنگ دهنده پنل ال ای دی می توانند رنگ آرام را در فضای اتاق ایجاد کنند. افکت تغییر آهسته پنل تواند به طور بصری کاربر را تحریک کند و تاثیر آرامش بخشی را برای او داشته باشد.

حتما مطالعه کنید : موسیقی درمانی چگونه در درمان بیماری ها کمک می کند.

ماسه بازی حسی

ماسه بازی حسی

این مورد لمسی است و حس لامسه کاربر را درگیر می کند. پالت های ماسه حسی کوچک برای فیدبک حس عمقی طراحی شده اند به گونه ای که مانند شن و ماسه واقعی به پوست کاربر نمی چسبند. نیازی به گفتن نیست که رنگ پالت ماسه به آرامی بین طیف کاملی از رنگ های رنگین کمان جابجا می شود.

گودال توپ

گودال توپ

شما نمی توانید از یک گودال توپ در اتاق لذت نبرید. بچه ها در هر سنی می توانند بپرند و سرگرم شوند. گودال های توپی روش های ایمن ، نرم و سرگرم کننده برای اطمینان از این هستنند که بچه ها از تلفیق حسی و حس عمقی مورد نیاز خود برخوردار شوند ، و در عین حال به مهارت هماهنگی چشم و برخی مهارت های حرکتی ظریف سرعت بدهند.

کرش پد

کرش پد

چیزهای زیادی در این دنیا وجود دارد که اجازه ندارید روی آن بپرید ، اما کرش پد یکی از آنها نیست. هرکسی می تواند خود را درون فوم نرم و فشاری کرش پد بیاندازد. سقوط به روشی ایمن می تواند به کودکان کمک کند تا با تعامل مستقیم با محیط ، حس عمقی خود را بهبود بخشند.

پروژکتور دیواری

پروژکتور دیواری

پروژکتور Opti Aura با فراهم کردن رنگ ها و تصاویری که به آرامی تغییر می کنند یکی دیگر از ابزارهای عالی برای کمک به تمرکز کودکان است. توپ های نوری چرخان نیز که دارای نور متغیر و منظم هستند یک نور آرامش بخش را در فضا منتشر می کنند.

لوله حباب

لوله حباب

لوله های حبابی یکی از جالبترین و ساده ترین اسباب بازی های یک اتاق حسی است. آنها حواس شنیداری و بینایی را درگیر می کنند.

تاب ها

تاب ها

واقعاً با وجود تاب نمی شود حال کسی بد باشد، تاب ها یک روش عالی برای تحریک حس عمقی ، بازخورد وستیبولار و عادی سازی حرکت سانتریپتالی هستند.

پنل های دیواری فعالیت

پنل های دیواری فعالیت

ابزارهای حرکتی ظریف هرگز به این خوبی نبوده اند. پانل های دیواری فعالیت یک روش عالی برای کمک به افرادی هستند که به مهارت های حرکتی ظریف نیاز دارند تا مهارت خود را به روشی سرگرم کننده و جذاب تقویت کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان برای اتاق حسی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.


منبع محتوا : Especialneeds
اشتراک

مطالب مشابه

بازی درمانی

بازی درمانی

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که عمدتا برای کودکان استفاده می شود.به این دلیل که کودکان ممکن است نتوانند احساسات خود را پردازش کنند یا مشکلاتشان را برای والدین یا بزرگسالان دیگر بیان کنند.

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور که با نام تله ریهب (Tele-Rehabilitation) نیز شناخته می شود توسط متخصصانی انجام می شود که با استفاده از این فناوری راحت هستند.

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

علاقه به هوش به هزاران سال پیش برمی گردد. اما اولینتست هوش(IQ) زمانی ابداع شد که آلفرد بینه ، روانشناس ، مأمور تشخیص دانش آموزانی شد که به کمک آموزشی نیاز داشتند. اگرچه این روش محدودیت های خود را دارد و مشابه های زیادی دارد که از اندازه گیری های سختگیرانه کمتری استفاده می کنند ، تست هوش بینه به عنوان روشی برای مقایسه هوش در سراسر جهان شناخته شده است.

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ریشه در بهداشت روان دارد. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند کمک می کند تا حداکثر توانایی را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLP) انجام می شود که اغلب از آنها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می شود.

اختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن با ریاضیات می ترسد؟ در اینجا میخواهیم نحوه شناخت انواع مختلف اختلالات یادگیری و علائم آنها را به شما بگوییم.

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی

در کاردرمانی جسمی به شما می آموزد چگونه با شرایط سازگار شوید. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر نوع فعالیتی را در مدرسه ، محل کار یا خانه خود انجام دهید. یاد می گیرید که در صورت نیاز به ابزار ها، چطور از آنها استفاده کنید...

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

کاردرمانی کودکان -  آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

کاردرمانی کودکان - آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

در کاردمانی کودکان ، ما با هم یک برنامه مداخله فردی ایجاد می کنیم تا فرزند شما بتواند از پتانسیل کامل خود استفاده کند. ما به منظور بهبود کیفیت زندگی فرزندان شما، درمان را به صورت تک به تک ، گروهی، با هدایت والدین ، پشتیبانی در خانه و مدرسه و همچنین کارگاه های آموزشی برای والدین و معلمین ارائه می دهیم.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید