کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
گفتاردرمانیخدمات کلینیک رسش

گفتاردرمانی

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹

گفتاردرمانی چیست ؟

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLP) انجام می شود که اغلب از آنها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می شود.

از تکنیک های گفتاردرمانی برای بهبود ارتباطات استفاده می شود. این تکنیک ها شامل درمان حرکت دهانی ، فعالیتهای مداخله ای زبان و سایر موارد بستگی به نوع اختلال گفتاری یا زبانی دارد.

گفتاردرمانی ممکن است برای اختلالات گفتاری در کودکان یا در بزرگسالانی که به دلیل آسیب یا بیماری مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی دچار مشکل شده اند ، مورد نیاز باشد.

حتما بخوانید: گفتار درمانی شکاف کام

چرا به گفتاردرمانی نیاز دارید؟

چندین اختلال گفتار و زبان وجود دارد که با گفتاردرمانی قابل درمان هستند.

اختلالات حرکتی. یک اختلال مفصلی (حرکتی)، ناتوانی در شکل دادن صحیح صدای خاص کلمه است. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صدای کلمه ای را رها کند ، عوض کند ، تحریف کند یا اضافه کند.

اختلالات روان بودن. اختلال روان بودن گفتار بر جریان ، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت و بریده گویی از اختلالات روان بودن گفتار است. فردی که دچار لکنت است در بیرون آوردن صدا مشکل دارد و ممکن است گفتار او مسدود یا قطع شود یا ممکن است بخشی از کل کلمه را تکرار کند. فردی که بریده گو است اغلب سریع صحبت می کند و کلمات را با هم ادغام می کند.

اختلالات تشدید. اختلال تشدید هنگامی رخ می دهد که انسداد یا بلاک شدن جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان ، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر می دهد. همچنین اگر دریچه ولوفارنکس به درستی بسته نشود ، این اتفاق روی می دهد. اختلالات رزونانس اغلب با شکاف کام ، اختلالات عصبی و لوزه های متورم همراه است.

اختلالات گیرایی. فرد مبتلا به اختلال گیرایی در درک و پردازش گفته های دیگران مشکل دارد. این می تواند باعث شود وقتی شخصی صحبت می کند بی علاقه به نظر برسید ، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشید یا واژگان محدودی داشته باشید. سایر اختلالات زبان ، اوتیسم ، کم شنوایی و آسیب به سر می تواند منجر به اختلال گیرایی زبان شود.

اختلالات بیانی. اختلال زبان بیانی مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. اگر به اختلال بیانی مبتلا هستید ، ممکن است در تشکیل جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل صحیح مشکل داشته باشید. این بیماری با اختلالات رشد ، مانند سندرم داون و کاهش شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به سر یا یک بیماری پزشکی باشد.

اختلالات شناختی-ارتباطی. مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب دیدگی در بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند ، اختلال شناختی-ارتباطی نامیده می شود. این می تواند منجر به مشکلات حافظه ، حل مسئله ، مشکل در صحبت کردن ، یا گوش دادن شود. این مشکل می تواند به دلیل مشکلات بیولوژیکی ، از جمله رشد غیر طبیعی مغز ، برخی شرایط عصبی ، آسیب مغزی یا سکته مغزی ایجاد شود.

 گفتاردرمانی چیست

آفازی. یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که بر توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران تأثیر می گذارد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد تأثیر می گذارد. سکته مغزی شایع ترین علت بروز آفازی است ، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می توانند آن را ایجاد کنند.

دیس آرتریا. این حالت به دلیل ضعف یا ناتوانی در کنترل عضلات مورد استفاده برای گفتار ، با گفتار کند یا نامفهموم مشخص می شود. این بیماری معمولاً به دلیل اختلالات سیستم عصبی و مشکلاتی است که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می شود ، مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS) ، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است.برای مشاوره رایگان با با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس بگیرید .

 حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با کاردرمانی ذهنی و فواید آن

در طول گفتاردرمانی چه اتفاقی می افتد ؟

گفتاردرمانی معمولاً با ارزیابی توسط گفتار درمانگر آغاز می شود که نوع اختلال ارتباطی و بهترین روش برای درمان آن را شناسایی می کند.

گفتاردرمانی برای کودکان

برای کودک شما ، گفتاردرمانی بسته به اختلال گفتاری ممکن است در یک کلاس یا یک گروه کوچک و یا به صورت فردی انجام شود. تمرینات و فعالیت های گفتاردرمانی بسته به اختلال ، سن و نیازهای کودک شما متفاوت است. در حین گفتاردرمانی برای کودکان ، گفتار درمانگر ممکن است:

از طریق صحبت کردن و بازی کردن ، و استفاده از کتاب ، تصاویر و اشیا دیگر ارتباط برقرار کند تا به عنوان بخشی از مداخله زبانی، رشد زبان را تحریک کند.

در هنگام بازی متناسب با سن ، صداها و هجاهای صحیح را برای کودک در نظر بگیرد تا نحوه تولید صداهای خاص را به کودک بیاموزد.

استراتژی ها و تکالیف درسی برای کودک و والدین یا مراقب در مورد چگونگی انجام گفتاردرمانی در خانه ارائه دهد

برای اطلاعات بیشتر مطلب " گفتاردرمانی کودکان" را مطالعه کنید.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانی برای بزرگسالان نیز با ارزیابی برای تعیین نیازهای شما و بهترین روش درمانی آغاز می شود. تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان می تواند به آنها در گفتار ، زبان و ارتباط شناختی کمک کند.

در صورت آسیب دیدگی یا بیماریهای پزشکی ، مانند بیماری پارکینسون یا سرطان دهان و بروز مشکلات بلع ، درمان می تواند شامل بازآموزی عملکرد بلع باشد.

تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• حل مسئله ، حافظه ، سازماندهی و سایر فعالیتهایی که در جهت بهبود ارتباطات شناختی می باشند
• تاکتیک های مکالمه برای بهبود ارتباطات اجتماعی
• تمرینات تنفسی برای تشدید
• تمرینات تقویت عضلات دهان

اگر می خواهید تمرینات گفتاردرمانی بزرگسالان را در خانه امتحان کنید منابع زیادی در دسترس است ، از جمله:

• برنامه های گفتاردرمانی
• بازی ها و اسباب بازی های توسعه زبان ، مانند کارت های چرخشی و فلش کارت ها
• کتاب کار

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با بازی درمانی و فواید آن

گفتار درمانی

چه مدت به گفتاردرمانی نیاز دارید ؟

مدت زمانی که فرد به گفتاردرمانی نیاز دارد به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

• سن آنها
• نوع و شدت اختلال گفتاری
• فواصل بین درمان
• پیش زمینه پزشکی
• درمان یک بیماری پزشکی زمینه ای

برخی از اختلالات گفتاری از کودکی شروع می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند ، در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه پیدا می کنند و به درمان و مراقبت طولانی مدت نیاز دارند.

یک اختلال ارتباطی ناشی از سکته مغزی یا سایر مشکلات پزشکی ممکن است با درمان و با بهبود مشکلات زمینه ای بهبود یابد.

حتما مطالعه کنید : گفتاردرمانی برای مبتلایان به اتیسم

گفتار درمانی چقدر موفق است ؟

میزان موفقیت گفتار درمانی با توجه به اختلال تحت درمان و گروه های سنی متفاوت است. زمان شروع گفتار درمانی نیز می تواند در نتیجه کار تأثیر بگذارد.

گفتار درمانی برای کودکان خردسال در صورت شروع زود هنگام و با مشارکت والدین یا مراقب در خانه ، می تواند موفقیت آمیز باشد.

سخن آخر

گفتاردرمانی می تواند طیف وسیعی از تاخیرها و اختلالات گفتاری و زبانی را در کودکان و بزرگسالان درمان کند. با مداخله زودهنگام ، گفتار درمانی می تواند باعث بهبود ارتباطات و افزایش اعتماد به نفس شود.

برای دریافت مشاوره رایگان برای گفتار درمانی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.


اشتراک

مطالب مشابه

بازی درمانی

بازی درمانی

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که عمدتا برای کودکان استفاده می شود.به این دلیل که کودکان ممکن است نتوانند احساسات خود را پردازش کنند یا مشکلاتشان را برای والدین یا بزرگسالان دیگر بیان کنند.

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور که با نام تله ریهب (Tele-Rehabilitation) نیز شناخته می شود توسط متخصصانی انجام می شود که با استفاده از این فناوری راحت هستند.

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

علاقه به هوش به هزاران سال پیش برمی گردد. اما اولینتست هوش(IQ) زمانی ابداع شد که آلفرد بینه ، روانشناس ، مأمور تشخیص دانش آموزانی شد که به کمک آموزشی نیاز داشتند. اگرچه این روش محدودیت های خود را دارد و مشابه های زیادی دارد که از اندازه گیری های سختگیرانه کمتری استفاده می کنند ، تست هوش بینه به عنوان روشی برای مقایسه هوش در سراسر جهان شناخته شده است.

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ریشه در بهداشت روان دارد. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند کمک می کند تا حداکثر توانایی را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLP) انجام می شود که اغلب از آنها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می شود.

اختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن با ریاضیات می ترسد؟ در اینجا میخواهیم نحوه شناخت انواع مختلف اختلالات یادگیری و علائم آنها را به شما بگوییم.

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی

در کاردرمانی جسمی به شما می آموزد چگونه با شرایط سازگار شوید. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر نوع فعالیتی را در مدرسه ، محل کار یا خانه خود انجام دهید. یاد می گیرید که در صورت نیاز به ابزار ها، چطور از آنها استفاده کنید...

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

کاردرمانی کودکان -  آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

کاردرمانی کودکان - آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

در کاردمانی کودکان ، ما با هم یک برنامه مداخله فردی ایجاد می کنیم تا فرزند شما بتواند از پتانسیل کامل خود استفاده کند. ما به منظور بهبود کیفیت زندگی فرزندان شما، درمان را به صورت تک به تک ، گروهی، با هدایت والدین ، پشتیبانی در خانه و مدرسه و همچنین کارگاه های آموزشی برای والدین و معلمین ارائه می دهیم.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید