کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
تست هوش استفورد بینه و وکسلرخدمات کلینیک رسش

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹

علاقه به هوش به هزاران سال پیش برمی گردد. اما اولینتست هوش(IQ) زمانی ابداع شد که آلفرد بینه ، روانشناس ، مأمور تشخیص دانش آموزانی شد که به کمک آموزشی نیاز داشتند. اگرچه این روش محدودیت های خود را دارد و مشابه های زیادی دارد که از اندازه گیری های سختگیرانه کمتری استفاده می کنند ، تست هوش بینه به عنوان روشی برای مقایسه هوش در سراسر جهان شناخته شده است.

تاریخچه

در اوایل دهه 1900 ، دولت فرانسه از بینه کمک خواست تا مشخص کند کدام دانش آموزان در مدرسه دارای مشکل هستند. دولت قوانینی را تصویب کرده بود که طبق آن همه کودکان فرانسوی باید در مدرسه تحصیلمی کردند ، بنابراینیافتن راهی برای شناسایی کودکانی که به کمک تخصصی نیاز داشتند بسیار مهم بود.

بینه و همكار او ، تئودور سایمون ، شروع به آماده کردن سوالات در حوزه هاییكردند كه به طور مستقیم در مدارس آموزش داده نمی شوند ، مانند مهارت های توجه ، حافظه و حل مسئله. با استفاده از اینسوالات ، بینه مشخص كرد كه چه کسانی از بین کودکان شانس موفقیت بیشتری در مدرسه داشتند.

او به سرعت فهمید که بعضی از کودکان قادر به پاسخگویی به سوالات پیشرفتهای هستند که معمولا کودکان بزرگتر قادر به پاسخگویی آنها هستند و بالعکس. بر اساس این مشاهدات ، بینه مفهوم سن ذهنییا معیار سنجش هوش را براساس میانگین توانایی های کودکان یک گروه سنی خاص پیشنهاد داد.

مطالعه بیشتر: تست هوش گاردنر چیست؟

اولین تست هوش

این اولین تست هوش که امروزه از آن به عنوان مقیاسبینه -سیمون نام برده می شود ، مبنایی برای تست های هوشی شد که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال ، خودبینه اعتقاد نداشت که بتوان از ابزارهای روانشناسی وی برای اندازه گیرییک سطح واحد ، دائمی و ذاتی از هوش استفاده کرد.

بینهبا تأکید بر محدودیت های این آزمون ، معتقد بود که هوش مفهومی بسیار گسترده تر از آن است که بتواندبا یک عدد مشخص شود و هوش تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار دارد ، با گذشت زمان تغییر می کند و تنها در کودکان با پیشینه مشابه قابل مقایسه است.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

آزمون هوش استنفورد-بینه

هنگامی که مقیاسبینه -سیمون به ایالات متحده آورده شد ، علاقه قابل توجهی ایجاد کرد. لوئیس ترمن ، روانشناس دانشگاه استنفورد ، آزمون اصلی بینه را با استفاده از جامعه نمونه ای از شرکت کنندگان آمریکایی استاندارد کرد. اینتست تطبیقی که اولین بار در سال 1916 منتشر شد ، مقیاسهوش استنفورد-بینه نامیده شد و خیلی زود به آزمون استاندارد هوش مورد استفاده در امریکا تبدیل شد.

در آزمون هوش استنفورد-بینه از یک عدد واحد استفاده می شود که به عنوان ضریب هوشی (یاIQ) شناخته می شود و نمره فرد در آزمون را نشان می دهد. استنفورد-بینه ، علی رغم گذراندن بازنگری های متعدد در طول سال ها، هنوز همیک ابزار ارزیابی محبوب است.

ضریب هوشی با تقسیم سن ذهنی آزمون دهنده بر سن تقویمی و سپس ضرب این عدد در 100 محاسبه شد.

به عنوان مثال ، ضریب هوشیکودکی با سن ذهنی 12 سال و سن تقویمی 10 سال ، 120 است (12/10 x 100).

 تست هوش استنفورد بینه

سن ذهنی چیست ؟

سن ذهنی به یکعدد در جدول امتیاز متوسط اشاره دارد که شامل میانگین سنین ذهنیبر اساس مقادیر ضریب هوشی برآورد شده است. این عدد با توجه به نتیجهتستی که بچه ها از آزمون هوش می گیرند محاسبه می شود.

مثلا؛ کودکی که از نظر جسمی 11 ساله است،اگر بر اساس تست هوش ، سن ذهنیاو نیز 11 سالباشد ، کودک دارای هوش متوسط است. این سنممکن است در کودکان با استعداد کمی متفاوت باشد.

چگونه سن ذهنی را محاسبه کنیم ؟

هنگام محاسبه سن ذهنی، اطمینان از مناسب بودن آزمون انتخاب شده برای سن واقعی کودک بسیار مهم است. سن ذهنی با مقایسه نمره آزمون با جدول نمره متوسط محاسبه می شود.

آیا استنفورد-بینت قابل اطمینان است ؟

سوالات تست هوش استنفورد بینه تاکنون 4 بار به روز شده است.

• مفهوم زبان با گذشت زمان تغییر می کند. از آنجا که این تغییرات در زبان بر نتایجتست هوش تأثیر می گذارد ، کارشناسان نیز در تست های هوش تغییراتی ایجاد کرده اند.

• ساختار فرهنگی هر کشور متفاوت است ، همیشه نمی توان از تست نتیجه صحیح گرفت.

• اختلاف جنسیت ممکن است حتیدلیلی برای نتایج متفاوت باشد.

مقیاس هوش استنفورد بینه دارای 15 آزمون فرعی مختلف است. این آزمون ها به طور عمده برای سنجش 4 مهارت مورد استفاده قرار می گیرند:

  • استدلال کلامی
  • استدلال تصویری - انتزاعی
  • استدلال کمی
  • حافظه کوتاه مدت

شرایط تست استنفوردبینه

برخی قوانین وجود دارند که ناظر آزمون بایدمراقب آنها باشد. در طول تست باید از هرگونه حواس پرتی برای کودکان خودداری شود. اینتست باید به صورت جداگانه انجام شود. در اتاق تست نباید هیچ صدا و مزاحمتی ایجاد شود.

چگونه با توجه به سن کودک ، تست استنفورد بینه را انجام دهیم ؟

اگر کودک بسیار کوچک است و از اینکه در کنار اعضای خانواده نیست احساس ناراحتی می کند ، یکی از اعضای خانواده می تواند به عنوان ناظر به تست بپیوندد. اگر کودکی به اندازه کافی بزرگ است که بتواند تست را به تنهایی انجام دهد ، فقط ناظر تست و کودک باید در اتاق باشند. مدت زمان تست بستگی به توانایی کودک دارد.

تست هوش آنلاین

سن مناسب برای شرکت در آزمون استنفورد بینه چیست ؟

ایده های مختلفی در رابطه با سن وجود دارد. معمولاً پذیرفته شده است که این تست را می توان از سن 2 سالگی تا بزرگسالی انجام داد. البته همیشه می توانید این مورد را با کارشناسان بررسی کنید.

تست هوش وکسلر

دیوید وکسلر ، روانشناس آمریکایی ، با استفاده از تست استنفورد-بینه ، ابزار اندازه گیری جدیدی ایجاد کرد. دقیقاً مانند بینه ، وكسلر معتقد بود كه هوش شامل توانایی های مختلف ذهنی است. او که از محدودیت های تست استنفورد-بینه ناراضی بود ، تست هوش جدید خود را که به مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر (WAIS) معروف است ، در سال 1955 منتشر کرد.

وکسلر همچنین دو آزمون مختلف را به طور خاص برای کودکان استفاده کرد: مقیاس هوش وکسلر برای کودکان (WISC) و مقیاس هوش پیش دبستانی و ابتدایی وکسلر (WPPSI) . نسخه بزرگسالان این آزمون از زمان انتشار اولیه تجدید نظر شده و اکنون به عنوان WAIS-IV شناخته می شود.

WAIS-IV

تست WAIS-IV شامل 10 تست زیر مجموعه و پنج تست تکمیلی است. این آزمون نمراتی را در چهار زمینه اصلی هوش ارائه می کند: مقیاس درک کلامی ، مقیاس استدلال ادراکی ، مقیاس حافظه فعال و مقیاس سرعت پردازش.

این آزمون همچنین دو نمره کلی ارائه می دهد که می توانند به عنوان خلاصه ای از هوش کلی مورد استفاده قرار گیرند. نمره ضریب هوشی کلی (Full-Scale) هر چهار نمره شاخص را ترکیب می کند و شاخص توانایی کلی بر اساس نمره های شش تست زیر مجموعه است.

نمره های تست های زیرمجموعه در WAIS-IV می تواند در شناسایی اختلالات یادگیری مفید باشد به عنوان مثال نمره پایین در برخی حوز ها همراه با نمره بالا در زمینه های دیگر ممکن است نشان دهد که فرد از نظر یادگیری اختلال خاصی دارد.

WAIS به جای نمره دهی بر اساس سن تقویمی و سن ذهنی ، با مقایسه نمره آزمون دهنده با نمرات سایر افراد در گروه سنی او ، امتیاز دهی را انجام می دهد. میانگین نمره 100 است و با دو سوم نمرات در بازه طبیعی بین 85 و 115 بدست می آید. این روش امتیاز دهی به روش استاندارد در تست هوش تبدیل شده است و همچنین در تجدید نظر مدرن در آزمون استنفورد-بینه نیز استفاده می شود.

کلینیک جامع ‌توانبخشی رسش در سال 1395 در غرب تهران(خیابان آزادی)، توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شماس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان نیازمند خدمات توانبخشی تاسیس گردیده است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.


اشتراک

مطالب مشابه

بازی درمانی

بازی درمانی

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که عمدتا برای کودکان استفاده می شود.به این دلیل که کودکان ممکن است نتوانند احساسات خود را پردازش کنند یا مشکلاتشان را برای والدین یا بزرگسالان دیگر بیان کنند.

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور که با نام تله ریهب (Tele-Rehabilitation) نیز شناخته می شود توسط متخصصانی انجام می شود که با استفاده از این فناوری راحت هستند.

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

علاقه به هوش به هزاران سال پیش برمی گردد. اما اولینتست هوش(IQ) زمانی ابداع شد که آلفرد بینه ، روانشناس ، مأمور تشخیص دانش آموزانی شد که به کمک آموزشی نیاز داشتند. اگرچه این روش محدودیت های خود را دارد و مشابه های زیادی دارد که از اندازه گیری های سختگیرانه کمتری استفاده می کنند ، تست هوش بینه به عنوان روشی برای مقایسه هوش در سراسر جهان شناخته شده است.

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ریشه در بهداشت روان دارد. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند کمک می کند تا حداکثر توانایی را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLP) انجام می شود که اغلب از آنها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می شود.

اختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن با ریاضیات می ترسد؟ در اینجا میخواهیم نحوه شناخت انواع مختلف اختلالات یادگیری و علائم آنها را به شما بگوییم.

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی

در کاردرمانی جسمی به شما می آموزد چگونه با شرایط سازگار شوید. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر نوع فعالیتی را در مدرسه ، محل کار یا خانه خود انجام دهید. یاد می گیرید که در صورت نیاز به ابزار ها، چطور از آنها استفاده کنید...

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

کاردرمانی کودکان -  آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

کاردرمانی کودکان - آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

در کاردمانی کودکان ، ما با هم یک برنامه مداخله فردی ایجاد می کنیم تا فرزند شما بتواند از پتانسیل کامل خود استفاده کند. ما به منظور بهبود کیفیت زندگی فرزندان شما، درمان را به صورت تک به تک ، گروهی، با هدایت والدین ، پشتیبانی در خانه و مدرسه و همچنین کارگاه های آموزشی برای والدین و معلمین ارائه می دهیم.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید