کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشندسایر

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۹
  • داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی نیز مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.
  • موسیقی درمانی و ماساژ درمانی ممکن است به کاهش آشفتگی یا پرخاشگری در برخی از افراد مبتلا به زوال عقل کمک کند.
  • با نگاهی به دلایل نهفته رفتارهایی که افراد مبتلا به زوال عقل  از خود نشان می دهند ، می توان به درمان بدون دارو بیماران کمک کرد.

ماساژ درمانی موسیقی درمانی ، و سایر مداخلات غیر دارویی در درمان علائم زوال عقل از جمله پرخاشگری و آشفتگی مؤثر هستند.

سالهاست که بسیاری از پزشکان و مراقبان با استفاده از دارو عوارض جانبی زوال عقل مانند آشفتگی و پرخاشگری را درمان می کنند. اما این داروها عوارض جانبی زیادی دارند ، مانند افزایش خطر افتادن و شکستگی های استخوانی.

حال ، این مطالعه قبل از مراجعه به قرص ها برای درمان این علائم روانی، گزینه های دیگری را به افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان آنها ارائه می دهد.

در حالی که مداخلات غیر دارویی برای درمان آشفتگی و پرخاشگری عوارض جانبی کمتری دارند ،تحقیقاتی وجود ندارد که آنها را به طور مستقیم با درمان های دارویی مقایسه کند.

در مقاله جدید ، محققان با ترکیب نتایج 163 مطالعه قبلی که به دنبال درمان های غیر دارویی برای پرخاشگری و آشفتگی در افراد مبتلا به زوال عقل بودند ، سعی کردند این شکاف را پر کنند.

 

درمان های غیر دارویی موثر برای پرخاشگری و آشفتگی

در حالی که زوال عقل در بهترین حالت با تأثیرگذاری بر حافظه و دیگر مهارتهای فکری شناخته می شود ، تحقیقات نشان می دهند که سه چهارم افراد مبتلا به زوال عقل دارای علائم روانی نیز هستند.

این علائم با کیفیت پایین تر زندگی برای فرد مبتلا به زوال عقل ، و همچنین افت سریع تر ذهنی و مرگ زودرس مرتبط هستند.

آنالیز آنها شامل اطلاعاتی در مورد بیش از 23000 فرد مبتلا به آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل بوده است.

بیش از نیمی از بیماران مداخلاتی داشتند که کمتر از 11 هفته ادامه داشت ، در حالی که برخی از آنها بیشتر از 30 هفته ادامه داشتند.

محققان دریافتند که سه نوع مداخله غیر دارویی از جمله ماساژ درمانی ، موسیقی درمانی و مراقبت های چند رشته ای از نظر بالینی برای درمان پرخاشگری و آشفتگی در مبتلایان به زوال عقل در مقایسه با مراقبت های معمول موثرتر هستند.

اولین مورد ، مراقبت های چند رشته ای بود ، که شامل یک برنامه درمانی بود که توسط بیش از یک ارائه دهنده خدمات درمانی ، تهیه شده بود به عنوان مثال توسط یک پرستار و یک پزشک.

ماساژ درمانی و لمس درمانی نیز مؤثر بود. این موارد شامل مداخلاتی مانند ماساژ ، طب سوزنی و لمس درمانی بود.

ماساژ دادن مرد

موسیقی درمانی تنها در مواقع ترکیب با ماساژ درمانی و لمس درمانی موثر بود. موسیقی درمانی شامل گوش دادن به موسیقی ، نواختن آلات موسیقی ، رقصیدن یا حرکت با موسیقی بود.

محققان همچنین دریافتند که برخی از روشهای درمانی مبتنی بر دارو ، از جمله کانابینوئیدها ، از مراقبت های معمول مؤثرتر هستند. با این حال ، با توجه به عوارض جانبی احتمالی این داروها ، افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبان آنها ممکن است بخواهند در ابتدا درمان های غیر دارویی را برای پرخاشگری و آشفتگی امتحان کنند .

نحوه درمان بیماری دژنراتیو

نویسندگان خاطرنشان كردند كه درمان علائم روانی زوال عقل هنوز یك راه حل کامل برای همه مشکلات نیست.

دکتر شارون استراوس ، مدیر برنامه ترجمه دانش در بیمارستان سنت مایکل در تورنتو ، در بیانیه ای می گوید: "درمان باید متناسب با بیمار و تجربه خاص آنها باشد."

استراوس گفت: "این مطالعه ، این فرصت را به وجود آورد كه در صورت لزوم به اولویت قرار دادن انواع مختلف مداخلات  درمانی برای آشفتگی و پرخاشگری توجه شود."

هرچند اشکالاتی در این مطالعه وجود دارد ، و تحقیقات بیشتری لازم است تا نشان داده شود که کدام نوع بیماران از مداخلات غیر دارویی برای پرخاشگری و آشفتگی بیشتر سود خواهند برد. آنالیز با توجه به کیفیت مطالعات انجام شده دارای محدودیت بود. تقریباً نیمی از مطالعات حاوی اطلاعاتی در مورد بازخورد بیماران نبودند، که می تواند نتایج آنها را بی اثر کند.

همچنین ، این تجزیه و تحلیل مقایسه مضرات و هزینه های احتمالی مداخلات مختلف را ندارد.

حتما بخوانید: گفتار درمانی زوال عقل و آلزایمر

 

چه چیزی پشت سر آشوب یا پرخاشگری است؟

نویسندگان مطالعه جدید می نویسند که درمان های غیر دارویی برای پرخاشگری و آشفتگی ممکن است مؤثر باشد زیرا "رفتار معنا دارد" و ارزیابی های چند رشته ای ، با پزشک ، پرستار و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند زمینه را برای این رفتارها فراهم کنند.

دکتر گایاتری دیوی ، متخصص مغز و اعصاب و روانپزشک در نورث ول هلث در نیویورک سیتی می گوید: "هنگامی که به بیماران [با زوال عقل] برچسب" آشفتگی "میزنیم ، این سؤال را حذف می کنیم که چرا آنها چنین رفتارهایی نشان می دهند."

برای کمک به کاهش برخی از رفتارهای روانی ، بیماران باید با "مراقبت های لازم برای رفع نیازهای اساسی" تحت درمان قرار گیرند.

این نیازها غالباً با چگونگی  برچسب گذاری علائم مشخص می شوند. در حالی که اصطلاحات "آشفته" و "پرخاشگر" ممکن است از نظر بالینی مفید باشند ، آنها نشان نمی دهند که چه چیزی در ذهن شخص مبتلا به زوال عقل اتفاق می افتد.

به عنوان مثال ، فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است دچار اضطراب شود چون آب آنها را می ترساند ، یا از ایستادن در لبه استخر می ترسند.

دیوی می گوید: نگاه کردن به این موقعیت ها با هدف اطلاع از تجربیات افراد دارای زوال عقل "به ما ایده بهتری می دهد که مشکل اساسی چیست؟"

وی همچنین گفت ، افراد مسن ، به ویژه افراد مبتلا به زوال عقل ، اغلب از تماس جسمی "مهربانانه" محروم می شوند ، که می تواند احساس انزوا و اضطراب آنها را بدتر کند.

دیوی گفت: "هنگامی که ما از گرمای لمس انسانی از روی محبت" محروم شویم ، بخش اساسی از معنای انسان بودن را از دست می دهیم."

اما او استفاده از داروها را برای علائم روانی زوال عقل رد نمی کند.

دیوی گفت: "موقعیت هایی وجود دارد که اضطراب همه جانبه و فراگیر است. "و دارو بهترین راه حل برای حل مشکل است."

برای دریافت مشاوره رایگان برای موسیقی درمانی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.


منبع محتوا : هلث لاین
اشتراک

مطالب مشابه

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان یکی از مشکلاتی است که امروزه آن را در جوانان مشاهده می کنیم.نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند خود را مقصر تمام اتفاقات می دانند و امیدی به آینده و حتی زندگی ندارند و گاها ممکن است که دست به خودکشی هم بزنند.ما در این قسمت از رسش کلینیک می خواهیم کی خواهیم درمورد افسردگی جوانان، علت ها، علائم و روش های درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

یکی از روش های موثر در درمان افسردی در حقیقت درمان افسردگی با ورزش کردن می باشد. این بیماری معمولا با انجام تمرینات ورزشی بهبود میابد. ما در این مطلب برخی از توصیه ها و نکات مهم برای حفظ انگیزی و شروع ورزش را بیان خواهیم کرد که دانستن آن به شما در روند درمان این بیماری بسیار کمک خواهد کرد پس با ما همراه باشید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

فیزیوتراپی و کاردرمانی دو نوع مراقبت توانبخشی هستند. در حالی که برخی از شباهت ها بین فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

برای یک کودک زیر 5 سال به ندرت تشخیص یک اختلال رفتاری جدی گذاشته می شود. با این حال ، آنها ممکن است علائم یک اختلال را نشان دهند که ممکن است بعدا در کودکی تشخیص داده شود.

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی صحبت درمانی است که می تواند به افراد در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان کمک کند. رفتار درمانی شناختی بر چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتار متمرکز است.

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

کلینیک جامع‌ توانبخشی رسش در سال ۱۳۹۵ توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شناس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمات توانبخشی در تهران تاسیس گردیده است.

کاربردهای تحلیل رفتار

کاربردهای تحلیل رفتار

تحلیل رفتار ریشه در سنت رفتارگرایی دارد و از اصول یادگیری برای ایجاد تغییر در رفتار استفاده می کند. برخی از شاخه های روانشناسی در درک شناختهای اساسی کوشش می کنند ، اما روانشناسی رفتاری به علل ذهنی رفتار مربوط نمی شود و در عوض خود رفتار را مورد توجه قرار می دهد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید