کلینیک جامع توانبخشی رسش
ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند
ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنهاسایر

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

موسیقی درمانی چیست؟

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد. موسیقی درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

·         گوش دادن به موسیقی

·         آواز خواندن همراه با موسیقی

·         حرکت به سمت ضرب و آهنگ موسیقی

·         مدیتیشن

·         ساز زدن

اعتقاد شفابخشی با صدا به یونان باستان باز می گردد ، زمانی که موسیقی در تلاش برای درمان اختلالات روانی استفاده می شد. در طول تاریخ ، از موسیقی برای تقویت روحیه سربازان ارتش ، کمک به سریعتر و مؤثرتر کار کردن مردم و حتی برای دور کردن ارواح شیطانی استفاده می شده است.

اخیراً ، تحقیقات موسیقی را با تعدادی از فواید برای سلامتی ، از افزایش عملکرد سیستم ایمنی و کاهش سطح استرس گرفته تا بهبود سلامت نوزادان نارس مرتبط دانسته است.

انواع صدا یا موسیقی درمانی

چند نوع مختلف از صدا درمانی وجود دارد که هر کدام مزایای مختلفی دارند ، هرچند که همه آنها از طریق تحقیقات اثبات شده اند.

مدیتیشن با برنامه

مدیتیشن با برنامه نوعی از موسیقی درمانی است که در آن شما در یک جلسه یا یک دوره ، با استفاده از فیلم یا اپ ، با دستورات صوتی مدیتیشن می کنید. مدیتیشن می تواند شامل شعار دادن ، تکرار شعر آهنگ یا دعا باشد.

تحقاقات نشان داده اشت که مدیتیشن چندین مزایا برای سلامتی دارد از جمله:

• کاهش استرس

• کاهش اضطراب و افسردگی

• بهبود حافظه

• کاهش فشار خون

• کاهش درد

• کاهش کلسترول

• کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی 

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با بازی درمانی و فواید آن

موسیقی درمانی نورولوژیک

موسیقی درمانی می تواند استرس را کاهش داده و باعث آرامش شما شود. تحقیقات نشان داده است که موسیقی در کاهش سطح اضطراب قبل از جراحی ، از داروهای تجویز شده موثرتر است. یک مطالعه منتشر شده در سال 2017 نشان داد که یک جلسه موسیقی درمانی 30 دقیقه ای همراه با مراقبت های سنتی پس از جراحی ستون فقرات باعث کاهش درد می شود.

موسیقی درمانی توسط یک متخصص معتبر انجام می شود که نیازهای فرد را ارزیابی می کند. درمان شامل ایجاد ، گوش دادن ، آواز خواندن یا حرکت با موسیقی است. این درمان برای توانبخشی جسمی ، مدیریت درد و آسیب های مغزی استفاده می شود.

روش بونی (Bonny Method)

روش بانی به نام دکتر هلن لی بانی ، دکتری موسیقی و تصاویر کلاسیک (GIM) برای کمک به کشف رشد شخصی ، هوشیاری و تغییر نامگذاری شده است.

یک مطالعه سال 2017 شواهد امیدوارکننده ای را نشان داد که یک سری جلسات GIM می تواند سلامت روانشناختی و فیزیولوژیکی در بزرگسالان با نیازهای پزشکی و روانی را بهبود بخشد.

نوردوف-رابینز (Nordoff-Robbins)

این روش موسیقی درمانی توسط نوازندگان ماهر که دوره کارشناسی ارشد 2 ساله Nordoff-Robbins را گذرانده اند، ارائه می شود. آنها از موسیقی های آشنا و نزدیک به کسانی که تحت درمان قرار می گیرند استفاده می کنند ، یک موسیقی جدیدی را با هم ایجاد می کنند یا برای یک اجرا تمرین می کنند.

روش Nordoff-Robbins برای درمان کودکان دارای تأخیر در رشد (و همچنین والدین آنها) ، مسائل مربوط به سلامت روان ، مشکلات یادگیری ، اختلال طیف اوتیسم ، زوال عقل و سایر شرایط استفاده می شود.

درمان دیاپازون

درمان دیاپازون از چنگال های کوک فلزی کالیبره برای اعمال ارتعاشات خاص به قسمت های مختلف بدن استفاده می کند. این می تواند به آزادسازی تنش و انرژی و تقویت تعادل عاطفی کمک کند. ظاهراً به طور مشابه با طب سوزنی کار می کند و به جای سوزن از فرکانس های صدا برای تحریک نقطه استفاده می کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که درمان دیاپازون ممکن است به تسکین درد عضلات و استخوان ها کمک کند.

سرگرمی امواج مغزی

این روش به عنوان ضربان های دو گوش نیز شناخته می شود ، این درمان با استفاده از صدای پالسی ، مغز را به حالت خاصی تحریک می کند تا امواج مغزی شما را با ضربان هم تراز کند. این روش در ایجاد تمرکز ، سرخوشی ، آرامش و خواب به شما کمک کند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، برخی از منابع معتبر وجود دارد که سرگرمی امواج مغزی ، اضطراب ، درد و علائم سندرم قبل از قاعدگی را کاهش می دهد و همچنین باعث بهبود مشکلات رفتاری در کودکان می شود.

آنچه موسیقی درمانی درمان می کند

موسیقی درمانی برای درمان علائم تعدادی از شرایط استفاده می شود ، از جمله:

•اختلالات اضطرابی

•افسردگی

• اختلال استرس پس از تروما

• زوال عقل

• اختلال طیف اوتیسم و ​​مشکلات یادگیری

• اختلالات رفتاری و روانی

•سرطان

 

برخی از مزایای موسیقی درمانی عبارتند از:

• استرس را کاهش می دهد

• نوسانات روحی را کاهش می دهد

• فشار خون را کاهش می دهد

• سطح کلسترول را کاهش می دهد

• مدیریت درد را آموزش می دهد

• خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سکته را کاهش می دهد

• خواب را بهبود می بخشد

چگونه عمل می کند

موسیقی درمانی از جوانب مختلف صدا برای بهبود سلامتی جسمی و عاطفی شما استفاده می کند. نحوه عملکرد آن بستگی به روشی دارد که مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر جلسات موسیقی درمانی به صورت  تک به تک با یک پزشک متخصص آموزش دیده تجربه می شوند.

یک جلسه ممکن است شامل نشستن یا دراز کشیدن در هنگام گوش دادن به موسیقی یا صداهایی از اسپیکر یا ساز باشد ، یا لرزش هایی با استفاده از یک ابزار ویژه مانند دیاپازون اعمال شود. بسته به روش درمان ، ممکن است شما با خوانندگی ، حرکت ، یا حتی استفاده از یک ساز موسیقی ، مشارکت کنید ، یا ممکن است لازم باشد که ساکت و آرام باشید تا صداها تاثیر خود را بگذارند.

برای دریافت مشاوره رایگان برای موسیقی درمانی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش ، همیشه درکنار شما و پاسخگوی شما هستیم.

 

منبع محتوا : هلث لاین
اشتراک

مطالب مشابه

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی صحبت درمانی است که می تواند به افراد در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان کمک کند. رفتار درمانی شناختی بر چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتار متمرکز است.

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

لیسپ یکی از اختلالات گفتاری است که ممکن است با رسیدن کودک شما به سن مدرسه آشکار شود. تمرینات گفتاردرمانی می تواند در اوایل، مشکل لیسپ کودک شما را درمان کند.

اختلال زبان دریافتی

اختلال زبان دریافتی

کودک مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک آنچه به او گفته می شود مشکل دارد. علائم در کودکان متفاوت است ، اما به طور کلی ، مشکلات درک زبان قبل از سه سالگی شروع می شوند.

علائم دیسلکسیا بر اساس سن

علائم دیسلکسیا بر اساس سن

برای دانستن اینکه علائم دیسلکسیا یا نارساخوانی چگونه با سن تغییر می کنند و اینکه در چه زمانی به دنبال چه علائمی باشیم شما را به خواندن این مطلب دعوت می کنیم.

علائم و نشانه های اتیسم

علائم و نشانه های اتیسم

علائم و "خط قرمز" های احتمالی فرد مبتلا به اتیسم : تا سن 12 ماهگی به صدا شدن با نامش پاسخ ندهد تا 14 ماهگی برای نشان دادن علاقه به اشیا اشاره نکند (اشاره به هواپیمایی که از بالا پرواز می کند)

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان یکی از مشکلاتی است که امروزه آن را در جوانان مشاهده می کنیم.نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند خود را مقصر تمام اتفاقات می دانند و امیدی به آینده و حتی زندگی ندارند و گاها ممکن است که دست به خودکشی هم بزنند.ما در این قسمت از رسش کلینیک می خواهیم کی خواهیم درمورد افسردگی جوانان، علت ها، علائم و روش های درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

یکی از روش های موثر در درمان افسردی در حقیقت درمان افسردگی با ورزش کردن می باشد. این بیماری معمولا با انجام تمرینات ورزشی بهبود میابد. ما در این مطلب برخی از توصیه ها و نکات مهم برای حفظ انگیزی و شروع ورزش را بیان خواهیم کرد که دانستن آن به شما در روند درمان این بیماری بسیار کمک خواهد کرد پس با ما همراه باشید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

فیزیوتراپی و کاردرمانی دو نوع مراقبت توانبخشی هستند. در حالی که برخی از شباهت ها بین فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  1. نیما نیما
    0

    عالی بود

سوال خود را از ما بپرسید