کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آنسایر

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۹

افسردگی در نوجوانان

همه ما انسان ها گاهی اوقات حس و حال خوبی نداریم و احساس خستگی  و ناراحتی می کنیم که نمی توان گفت که به افسردگی مبتلا شده ایم.اما در صورتی که این علائم چندین روز ادامه داشته باشد امکان دارد که ما به این بیماری روانی دچار شده باشیم.افسردگی در نوجوانان در صورتی که درمان نشود می تواند مشکلات جدی تری را در آینده برای این افراد به وجود بیاورد. با توجه به گزارشاتی که در این زمینه وجود دارد  بیشتر افرادی که از این بیماری رنج می برند در رده سنی 6 تا 25 سال هستند.
افسردگی در جوانان یک بیماری جدی است و ممکن است که همه جنبه های زندگی نوجوان را تحت تاثیر خود قرار دهد.اما خوشبختانه باید بگوییم که این بیماری روانی قابل درمان است که خانواده نقش مهمی در درمان آنها دارد.عشق، علاقه و راهنمایی های شما به نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند کمک می کند تا بتوانند به این بیماری غلبه کنند.

علت افسردگی در نوجوانان

دلایل به وجود آمدن افسردگی در نوجوانان

با توجوه به تحقیق ها و پژوهش هایی که در این زمینه وجود دارد افسردگی در نوجوانان علت خاصی ندارد و معمولا در سنین نوجوانی نمایان می شود. عوامل بیولوژیکی، زیست محیطی،استعداد ژنتیکی و روانی از جمله مهم ترین عوامل در بروز افسردگی در نوجوانان می باشد.اما در همین حال عوامل محیطی، طلاق، از دست دادن، درگیری و دعوای خانوادگی و عدم حمایت عاطفی می تواند سبب بروز افسردگی شود.

ژنتیک

یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن افسردگی بیماری های ژنتیکی می باشد. همچنین داشتن سابقه خانوادگی در این بیماری می تواند از دلایل افسردگی در نوجوانان باشد.

بی توجهی

از مهم ترین نیاز های اصلی در نوجوانان در این سن جذب محبت و توجه  از سوی اطرافیان می باشد.این احتمال وجود دارد که نوجوانان به هر دلیلی مورد بی توجهی والدین و اطرافیان قرار بگیرند که خود این موارد می تواند در به وجود آمدن این بیماری روانی در نوجوان تاثیر گذار باشد.

آسیب های کودکی

نوجوان ممکن است که در زمانم کودکی یک واقعه ناگوار مانند سوء استفاده جنسی،سابقه از دست دادن عزیزان، بی مهری، سوء استفاده های عمومی و... را تجربه کرده باشد.این مسائل ممکن است که در دروان نوجوانی یاد آوری شود  و سبب بروز افسردگی در فرد شود.

هورمون ها

برخی از مشکلات هورمونی مانند کم کاری تیروئیذد  روی عملکرد هورمون ها تاثیر می گذارد و احتمال دارد که سبب بروز افسردگی در نوجون شود. اما این مشکل باید توسط پزشک پیگیری و درمان شود. یکی از موارد مهمی که وجود دارد این است که کنجکاوی  نوجوانان می تواند سبب گرایش آنها به مواد مخدر شود و مصرف این مواد هم می تواند روی هورمون ها تاثیر بگذارد و در نهایت موجب بروز افسردگی در نوجوانان شود.

علائم و نشانه های افسردی در نوجوانان

نشانه های افسردگی در نوجوانان

افسردگی در نوجوانان به این شکل نیست که همیشه غمگین به نظر برسند.چراکه عصبانیت، کلافگی و پریشانی از جمله مهم ترین علائم و نشانه های افسردگی محسوب می شود.اما علائم و نشانه های افسردگی در نوجوانان شامل موارد زیر است:
•    عصبانیت
•    ناراحتی
•    نداشتن انگیزه در انجام کارها
•    دوری کردن از دوستان و آشنایان
•    بی حوصلگی و بیقراری
•    عدم عملکرد مانسب در مدرسه
•    عدم تمرکز
•    کمبود انرژی و خستگی
•    فکر کردن به خودکشی و مرگ
•    درد بی دلیل
•    تغییر در عادت های خواب و خوراک

اما از دیگر علائم افسردگی در نوجوانان می توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

مشکلات در مدرسه

مشکلات در مدرسه

افسردگی سبب می شود که نوجوانان انرژی و تمرکز کافی نداشته باشند و همین مسئله سبب غیبت های زیاد،کلافه شدن از درس و نمره های پایین می شود.این عامل زمانی قابل تشخیص است که دانش آموز در گذاشته عملکرد تحصیلی خیلی خوبی داشته باشد.

کمبود اعتماد به نفس

بیماری افسردگی می تواند باعث شود که فرد احساس زشت بودن، شکست خوردگی و خجالت زدگی و بی ارزشی کند که همه این موارد سبب می شود که نوجوانان دچار کمبود اعتماد به نفس شوند.

اعتیاد به موبایل

این احتمال وجود دارد که نوجوانان برای فرار از این مشکلات به دنبال راهی برای فرار باشند.ولی استفاده بیش از اندازه از اینترینت و تلفن های هوشمند  تنها دامنه تنهایی این افراد را زیاد می کند و سبب می شود که افسردگی دراین افراد شدید تر از قبل شود.

فرار کردن

تعداد بسیار زیادی از نوجوانانی که به افسردگی مبتلا هستند  از خانه فرار می کنند و یا تمایل دارند که از خانه فرار کنند  که این کار را بیشتر برای جلب توجه انجام می دهند.

جدا شدن از اطرافیان

نوجوانانی که به افسردگی مبتلا هستند تمایلی به برقراری ارتباط با افراد مختلف را ندارند و تنها با چند نفر از دوستان خود ارتباط برقرار می کنند

بی توجهی

این نوجوانان ممکن است که  که کار های خطرناکی را انجام دهند. مانند رانندگی بدون احتیاط و اینکه نسبت به سلامت جسمی خود بی توجه باشند.

مقابله با انتقاد

این نوجوانان در اکثر مواقع احساس بی ارزشی می کنند و همین عامل سبب می شود که انتقاد، شکست و طرد شدن برای آنها سخت باشد.

تشخیص افسردگی در نوجوانان

نوجوان افسرده

نوجوانی یکی از دوران حساس و سخت زندگی هر فردی می باشد. افسردگی در نوجوانان خیلی بیشتر از آنچه که شما فکر می کنید می تواند بر آنان صدمه بزند.با توجه به آمار از هر 5 نوجوان حدودا یکی به افسردگی مبتلا می شود که در صورت تشخیص این بیماری در آنها باید سریعا تحت درمان قرار گیرند تا علائم این بیماری شدید تر نشود و زندگی فرد را با مشکلات بیشتری رو به رو نسازد.
در این دوران عصبانیت، بدخلقی، طبیعی است ولی افسردگی چیزی متفاوت است. تاثیرات منفی افردگی در این دوران فرا تر از غم و ناراحتی می باشد.این اختلال روانی می تواند سبب نابودی شخصیت نوجوان شود و همچنین باعث می شود که حس ناامیدی و عصبانیت و ناامیدی در آن به وجود بیاید.بسیاری از رفتارهای نادرست و خروشان نوجوانان می تواند نشان دهنده افسردگی در آنها باشد.
والدین و اطرافیان نوجوان باید علت ناراحتی و درد او را تشخیص دهند و به او کمک کنند.اما انجام دادن اینکار ساده و آسان نیست. اما باید توجه کنید نوجوانان افسرده همیشه غمگین و ناراحت به نظر نمیرسند چراکه که از جمله مهم ترین علائم افسردگی در نوجوانان عصبانیت،کلافگی و پریشانی می باشد.

والدین چه کمکی می توانند انجام دهند؟

افسردگی در نوجوانان یکی از اختلالات روانی است که قابل درمان است.اولین اقدام برای درمان این است که متوجه وجود مشکل شوید. زمانی که علائم افسردگی را مشاهده کرید بدون قضاوت، سعی بر برقراری ارتباط کنید.اما برخی از نوجوانان هستند که دوست ندارند با والدین خود صحبت کنند.در صورت مشاهده چنین مواردی  باید مشکل را پیدا کنید و با نوجوان در مورد مشکلش صحبت کرده و آنها را کمک کنید.والدین می توانند یا شناسایی به موقع این اختلال روانی در فرزند خود به روانشناس متخصص مراجعه کنند تا وضعیت نوجوان بررسی شود و درمان مناسب برای او تجویز شود.

راه های درمان افسردگی در نوجوانان

افسردگی نوعی بیماری است که امروزه خیلی از افراد را درگیر کرده است و تفاوتی ندارد که فرد در چه سنی و شرایطی قرار داشته باشد انچه که مهم است درمان این بیماری است.افسردگی در نوجوانان و کودکان  بسیار شایع است  و باید توجه کنید که والدین به تنهایی نمی توانند از پس درمان این بیماری روانی برآیندبهترین راهی که می توان برای درمان این بیماری در نوجوانان انجام داد مراجعه به پزشک و یا مشاور متخصص است.
در جهت درمان افسردگی در کودکان و نوجوانان یک موضوع بسیار مهم «فعال سازی رفتاری» می باشد طوریکه  برای نوجوانان و کودکان  برنامه هایی در نظر گرفته می شود  تا آنها را وادار به حرکت کند ولی انرژی زیاد از آنها نمیگیرد.مانند ترغیب کردن آنها به انجام کاری که ما بتوانیم با آنها همراهی کنیم  تا احساس تنهایی و خمودگی کمتری داشته باشد.

درمان افسردگی در نوجوانان با بالابردن مهارت های ارتباطی

نوجوانان نسبت به قضاوت اطرافیان خود مقداری حساس  هستند و مدام خود را از نگاه افراد دیگر قضاوت می کند بنابراین در صورتی که با دیگران ارتباط برقرار کند احساس بهتری خواهد داشت.نوجوانان نسبت به روابط اجتماعی خود با دیگران دچار مشغولیت ذهنی می شوند و از ترس قضاوت دیگران سعی می کنند که از جمع های اتجتماعی دور شوند و همین عامل باعث می شود که آنها افسرده شوند.

فکر کردن به اشتباهات

در اکثر مواقع این افراد خود را مورد قضاوت قرار می دهند و از ترس خطا کردن از مردن فاصله میگیرند تا در اینصورت کمتر اشتباه کنند. همین دوری کردن از دیگران باعث می شود که آنها به افسردگی مبتلا شوند. برای درمان افسردگی در نوجوانان باید به آنها کمک کنیم که مهارت های جدیدی بیاموزند یا برای ایجاد روابط تازه و جدید گام بردارند  تا در اینصورت از قضاوت و سرزنش دیگران دور بمانند.

یافتن افکار مسموم

زمانی که نوجوانان به افسردگی مبتلا می شووند چندین بار اشتباه و تصمیم نادرست خودشان را برای همیشه به خود نسبت می دهند  و به خود می گویند «همیشه اشتباه می کنم و...». در برخی از موارد هم که امتحان سخت بوده، نمی گویند که استاد امتحان را سخت گرفته بود بلکه می گوید من هوش و ذکاوت خوبی نداشتنم و نتوانستن امتحان خوبی داشته باشم.در واقع باید بگوییم که همین افکار مخرب است که باعث به وجود آمدن افسردگی می شود.

روش روان کاوانه برای درمان افسردگی

در این روش درمان برای اینکه علت افسردگی را بیابند به جستجوی و یافتن مشکلات کودکی می پردازند و روانشناسان با تحلیل رفتار دوران کودکی فرد ریشه افسردگی را در ناخودآگاه او می باید در بسیاری از مواقع نوجوانان به دلیل اینکه به افسردگی مبتلا شده اند دچار افت تحصیلی هم می شوند و یا عملکرد او ضعیف می شود که سریعا باید به پزشک مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند.


در اخر:
در این قسمت باید بگوییم که عدم تعادل هورمون ها در بدن  و وجود استرس می تواند از عوامل مهم در آشفتگی نوجوانان باشد. اما این آشفتگی نباید به بی حوصلگی و بدبختی و یا زود رنجی منجر شود.افسردگی در جوانان  ممکن است مشکلات روحی را برای آنها به وجود بیاورد  که این مشکلات می تواند  شامل مشکل در خوابیدن، غذا خوردن و خودآزاری باشد.توجه کنید که برای درمان افسردگی در آنها اید به پزشک مراجعه کنید و با روش هایی که پزشک به شما توصیه می کند می توانید درمان این بیماری را شروع کنید اما دانشتن علت به وجود آمدن افسردگی در درمان افسردگی نقش بسیار زیادی دارد.امیدواریم که مطالب برای شما کاربران مفید بوده باشد.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان یکی از مشکلاتی است که امروزه آن را در جوانان مشاهده می کنیم.نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند خود را مقصر تمام اتفاقات می دانند و امیدی به آینده و حتی زندگی ندارند و گاها ممکن است که دست به خودکشی هم بزنند.ما در این قسمت از رسش کلینیک می خواهیم کی خواهیم درمورد افسردگی جوانان، علت ها، علائم و روش های درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

یکی از روش های موثر در درمان افسردی در حقیقت درمان افسردگی با ورزش کردن می باشد. این بیماری معمولا با انجام تمرینات ورزشی بهبود میابد. ما در این مطلب برخی از توصیه ها و نکات مهم برای حفظ انگیزی و شروع ورزش را بیان خواهیم کرد که دانستن آن به شما در روند درمان این بیماری بسیار کمک خواهد کرد پس با ما همراه باشید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

فیزیوتراپی و کاردرمانی دو نوع مراقبت توانبخشی هستند. در حالی که برخی از شباهت ها بین فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

برای یک کودک زیر 5 سال به ندرت تشخیص یک اختلال رفتاری جدی گذاشته می شود. با این حال ، آنها ممکن است علائم یک اختلال را نشان دهند که ممکن است بعدا در کودکی تشخیص داده شود.

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی صحبت درمانی است که می تواند به افراد در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان کمک کند. رفتار درمانی شناختی بر چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتار متمرکز است.

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

کلینیک جامع‌ توانبخشی رسش در سال ۱۳۹۵ توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شناس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمات توانبخشی در تهران تاسیس گردیده است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. هادی الف زادههادی الف زاده
  0

  سلام. من حدود 9ماهه یه حالتایی دارم که توضیحش واقعا سخته ۹ ماه پیش من یه حالتایی پیدا کردم که علائمش مثل بیقراری شدید حساس شدن خیلی زیاد روی مسائل الکی و مبهم احساس نا امیدی شدید دلشوره بی نهایت و اینکه من ۴ الی ۵ سال پیشم این مشکلو داشتم آقای دکتر ولی بعد از یک هفته به کلی خوب شد و اصلا از ذهنم خارج شد ولی متاسفانه الان هنوز خوب نشدم اصلا نمیدونم چی هست لطفا کمکم کنید و اینکه همیشه احساس غم خیلی شدید میکنم فعالیتهایی که قبلا داشتم الان میترسم برم سمتشون اصلا نمیتونم دست خودم نیست و اینکه خیلی میترسم خوب نشم چون خیلی وقته این حالتارو دارم.

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام دوست عزیز. علائمی که بیان می کنید می تواند ناشی از اختلالات روانی مانند افسردگی و...باشد. بنابراین بهتر است تا قبل از مزمن تر شدن این حالت به روانپزشک مراجعه کرده و دارو درمانی برای شما آغاز گردد. و در کنارش از جلسات مشاوره بهره مند شوید.

 2. سیدمحمدرضا طباطباییسیدمحمدرضا طباطبایی
  0

  سلام و احترام، فرزند پسرم 20 ساله، دانشجو دارای افسردگی است ارتباطش با من و مادر و خواهرش در حداقل ارتباط هست با اقوام تقریبا ارتباطی ندارد و در صورت برخورد، هیچ واکنشی نسبت به انها ندارد البته فعالیت های اجتماعی دارد و با یکی، دو دوستش ارتباط دارد. سوالات متعدد من و خواهش های فراوانم برای مراجعه به پزشک را جواب نمی دهد و همراهی نمی‌کند خواب و خوراکش نسبتا خوب است لطفا راهنمایی ام بفرمایید

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام. فرزند شما حتما باید به لحاظ روانپزشکی بررسی و در صورت لزوم دارو درمانی و در کنارش مشاوره بشود. برای همراه کردنش به مطب می توانید از دوست صمیمی اش کمک بکیرید

 3. مهسامهسا
  0

  سلام تست های افسردگی در اینترنت درست هستند؟ 14 سالم هست تست گوگل رو دادم و گفته بود که افسردگی دارم خودمم خیلی این احساس رو دارم اما نمیتونم با کسی صحبت کنم چه کار میشه کرد؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام خیر تست های جنبه های کلی دارند و خیلی دقیق و قابل استناد نیستن. اگه احساس افسردگی دارین حتما نوبت مشاوره حضوری بگیرید.

 4. آرمیتاآرمیتا
  0

  سلام من یه دختر 15 ساله هستم همه‌ی این علائم افسردگی رو دارم و خیلی اعتماد یه نفسم پایینه مشکلم اینه که اصلأ از چهره‌ی خودم راضی نیستم همش فکر میکنم اگه توی جمع قرار بگیرم دیگران منو به خاطر چهرم مسخره میکنن به خاطر همین از جمع فراریم و میل زیادی به گوشه گیری دارم خیلی وقت ها به خودکشی فکر میکنم و دلم نمیخواد بقیه زندگیم رو با این چهره ای که الان دارم ادامه بدم امکان مشاوره رفتن هم ندارم لطفاً کمکم کنید

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام خدا قوت شرایط شما، شرایط حادی می باشد و نیاز به دارو درمانی و مشاوره دارید.

 5. جوادجواد
  0

  سلام من ۱۴ سالمه ۲ سالی هست که خیلی از زندگی متنفر شدم یا به گونه ای افسردگی گرفتم دلیلش هم دوستان و خانواده ام هستن من بچه ی به شدت زیاد درسخونی هستم استعداد های زیادی در شاخه های مختلف دارم ترم اول و دوم امسال همه ی درس هارو ۲۰ شدم جز ورزش که ۱۸ شدم اونم به این دلیل که من فقط از ورزش فوتبال بدم میاد همه ی اطرافیان و دوستان و اقوام و خانواده هی بهم تو سری میزنن و اینکه من از جمع های شلوغ و پر سر و صدا بی زارم رفته بودم یه کلاسی خط که اصلا نظم و سکوت توش رعایت نمیشد منم ازش اومدم بیرون خط ام هم خیلی خوبه و استانی بار ها اول و دوم شدم ولی با این حال یه عالمه بهم تو سری زدن کلا از خونه ی خودمون حالم بهم میخوره از دوستانم هم بدم میاد چون همشون بعد مدتی میفهمم که خیلی دورو هستن خونمون همیشه پره از توسری زدن به من و مسخره و تیکه انداختن بهم برادرانم که ازم کوچیکترن همیشه اذیتم میکنن و اگه کاری بکنم من دعوا میشم که خونه بزرگتر داره اگه هم بهشون بگم به من اهمیت نمیدن و میگن تو بزرگتری در صورتی که فقط ۲ سال بزرگترم خسته شدم دیگه من از اینکه بهم تیکه بندازن حالم بهم میخوره همیشه دارم تلاش میکنم تا دیگه تیکه نندازن بهم ولی هرچی موفق تر میشم بیشتر بهم تیکه میندازن و اصلا دوست ندارم باهاشون حرف بزنم مامانم هی میگه باهام حرف بزن ولی از نظرم اصلا فایده ای نداره حرف زدن فکر میکنم خیلی پوچم باهاشون راحت نیستم تو حرف زدن اقواممون همیشه بهم میگن که خیلی منو دوست دارن و واقعا هم همینطوره با رفتاره اقوام حالم بهتر میشه ولی وقتی میایم خونه بار ها شنیدم که میگن حالا خیلی خوبه یا به قول خوده پدرم و مادرم توفه چی هست آخه راه حلی برام پیشنهاد میدید؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام بنظر می شود شما بیش از حد به رفتار خانوادتون حساس شده این، و نیاز به پیگیری دارد. در صورت حل نشدن ممکن است آسیب های بیشتری را برایتان به بار بیاورد. پیشنهاد میشود ابتدا از مشاور مدرسه برای حل مشکل کمک بگیرید

 6. تیناتینا
  0

  سلام وقت بخیر . مدتی هست که با مادرم به مشکل برخوردم . این موضوع برمیگرده ب چند سال پیش که بی توجهی و بی محبتی میدیدم . سعی داشتم که رابطمو با مادرم درس کنم ولی نشد منم دیگ بیخیال شدم . عصبانیت خود زنی دارم . خیلی زود ب گریه میوفتم اصلا تمرکز ندارم . و مادر اصلا اعتقاد نداره بریم پیش روانشناس . من خیلی میترسم افسردگی داشته باشم چون امسال کنکور دارم .

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام با توجه به شرایط حساسی که دارید و پیش رو داشتن کنکور سراسری برای شما بهتر است حتما از روانشناس کمک بگیرین تا این مشکل را حل کنید.

 7. سارینا سارینا
  0

  سلام نوجوونی ۱۶ ساله هستم تست افسردگی دادم مثبت شده ولی حضوری نمی تونم با مشاوری صحبت کنم راجب این موضوع خانوادمم پشتم نیستن و نمی تونم مشکلو باهاشون درمیون بزارم احساس میکنم بیشتر علت بیماری من خچد بی توجهی و توهین و ....خانواده و اطرافیانم هست حالم خیلی بده لفا کمکم کنید چیکار کنم ؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   1

   سلام خدا قوت بهتر است از همان روانشناسی که از شما تست افسردگی گرفته ست کمک بگیرین تا خانواده شمارو برای ادامه درمان توجیه کند.

 8. میترا یگانه میترا یگانه
  0

  با سلام خدمت جناب دکتر نیکبخت دختر سیزده ساله ای دارم...حدود یکسال هست پدرش برای تحصیل از ما جداشده و هر دو هفته یکبار به ما سر میزنه... متاسفانه دخترم رفتارهای عجیبی از خودش نشون میده...بیشتر روز خواب هست..‌‌بعداز بیداری با خواهر کوچکترش دائما دعوا میکنه یا آهنگ گوش میده یا سرش تو‌گوشی هست.... حوصله انتقاد نداره...من خیلی بهش محبت میکنم و از نظراتش توی مسائل استفاده میکنم...ولی تاثیری نداره...چکار کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام خدا قوت دختر باید به لحاظ رفتاری بررسی شود و در صورت لزوم رفتار درمانی برای دختر شما شروع شود. اما گاها علت ها رفتاری نیست و علل می تواند رفتارهای اظطرابی جبرانی باشد. بنابراین بهتر است مشاوره حضوری شود

 9. تینا تینا
  0

  سلام من تموم این علائم داشتم و داخل یک تست هم شرکت کردم و نتایجش گفت افسردگی شدید دارم من ۱۴سالمه و جالبی این موضوع اینه که خانواده من اصلا واسشون مهم نیست و فقط دعوا می‌کنند که چقدر اخلاقت بده اصلا حوصلشون ندارم کاش یا من بمیرم یا اونا

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام بهتراست به جای فکر کردن به این راه های اشتباه مسیر درست را انتخاب کنید.مشکل شما قابل حل می باشد.به روانپزشک مراجعه کنید و یا از مشاوره مدرسه بخواهید با خانواده شما صحبت کنند و آنها را مجاب کنند اول به روانپزشک مراجعه کنید تا در صورت اثبات وجود مشکل دارو درمانی آغاز شود و درادامه زیر نظر روانشناس درمان را شروع کنید.

 10. امیر امیر
  0

  سلام ، من امیر حسین ۱۷ ساله هستم ، من تقریباً ۱۰ الی ۱۱ ماه میشد که احساس ناراحتی و نارضایتی از خود و سردرگم موندن ، از دست دادن امید و ... . داشتم که فکر نمیکردم یه نوع افسردگی باشه تازمانی که در فضای مجازی با این نوع افسردگی یعنی نوجوانی آشنا شدم ، بعد مطمئن شدم که من مبتلا شدم ، متاسفانه بنده تمام علائم این بیماری رو دارم بخصوص افت شدید نمرات تحصیلی، و وقتی من می خوام به بقیه (خانواده و فامیل)ابراض‌ کنم که من دچار این بیماری هستم ، توجه نمی‌کنند و الان من کاملاً سردرگم‌ موندم و نمیدونم باید چیکار کنم ‌‌، لطفا در صورت داشتن راه حل یا راهنمایی به بنده کمک کنید .

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام.ابتدای امر با مشاوره مدرسه صحبت کنین و از ایشون بخواین به خانوادتون موضوع را اطلاع بدن و بعد به کلینیک روانشناسی مراجعه کنید. تیم مشاوره ی رسش ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲ در این زمینه سوابق درخشانی دارد.

 11. فاطیما نیک پور فاطیما نیک پور
  1

  سلام من رزمی کار هستم یه مسابقه خیلی مهم داشتم و متاسفانه باختم از اون موقع خیلی مادرم بهم طعنه میزنه و این باعث میشه ک من بیشتر عصبی شم بعد از این اتفاق من حتی بیش از اندازه میخوابم زمان خوابم زیاد شده و احساس پوچی میکنم اعتیادم ب موبایل زیاد شده و کلا از زندگی نا امید شدم چطور میتونم این حسو کنار بزارم و دوباره مثل قبلا شم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   2

   شما برای حل مشکلتان و برای اینکه مشکل در شما مزمن نشود و از اسیب های بعدی جلوگیری شود حتما نیاز به مشاوره با روانشناس دارید

سوال خود را از ما بپرسید