کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسبسایر

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

رفتار درمانی چیست؟

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. این ایده بر بر اساس ای باور است که همه رفتارها آموخته می شوند و می توان رفتارهای ناسالم را تغییر داد. تمرکز درمان اغلب بر روی مشکلات فعلی و نحوه تغییر آنها است. 

چه کسی می تواند از رفتار درمانی بهره مند شود؟

رفتار درمانی می تواند برای افراد مبتلا به طیف گسترده ای از اختلالات سودمند باشد.

افراد معمولا به دنبال رفتار درمانی برای درمان موارد زیر هستند:

 •  افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات هراس
 • مسائل خشم

همچنین می تواند به درمان برخی شرایط و اختلالات کمک کند مانند:

 • اختلالات اشتها
 • اختلال استرس پس از تروما  (PTSD)
 • اختلال دوقطبی
 • بیش فعالی
 • فوبیا ها ، از جمله ترس های اجتماعی
 • اختلال وسواس فکری (OCD)
 • صدمه به خود
 •  سوء مصرف مواد

این نوع درمان می تواند برای بزرگسالان و کودکان مفید باشد.

 حتما مطالعه کنید : انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

انواع رفتار درمانی

انواع مختلفی از رفتار درمانی وجود دارد:

رفتار درمانی شناختی

رفتار درمانی شناختی بسیار محبوب است. این روش در واقع ترکیبی از رفتار درمانی و شناخت درمانی است. درمان مربوط به چگونگی تأثیرگذاری افکار و عقاید اشخاص بر عملکرد و روحیه آنها است. اغلب به مشکلات فعلی شخص و چگونگی حل آنها توجه می کند. هدف بلند مدت این است که الگوهای فکری و رفتاری یک فرد را به الگوهای سالم تر تغییر بدهد.

 

بازی درمانی شناختی رفتاری

بازی درمانی شناختی رفتاری معمولاً در کودکان استفاده می شود. با تماشای بازی کودکان ، متخصصین درمانی می توانند درمورد آنچه کودک از ابراز آن ناراحت است و یا نمی تواند ابراز کند را متوجه شوند. مثلا ممکن است کودکان اسباب بازی های خود را انتخاب کنند و آزادانه بازی کنند. ممکن است از آنها خواسته شود که یک نقاشی بکشند یا از اسباب بازی ها برای ایجاد صحنه در محوطه ماسه بازی استفاده کنند. ممکن است درمانگران نحوه استفاده از بازی برای بهبود ارتباط با فرزندانشان را به والدین بیاموزند. 

حساسیت زدایی سیستمی

حساسیت زدایی سیستمی به شدت به بهینه سازی کلاسیک متکی است و اغلب برای درمان فوبیا استفاده می شود. به افراد آموخته می شود که پاسخ ترس به یک فوبیا را با پاسخ های آرامش بخش جایگزین کنند. ابتدا به افراد روشهای آرام شدن و تکنیک های تنفس آموزش داده می شود. پس از تسلط ، درمانگر به تدریج آنها را در معرض دوزهای بالا از ترس هایشان قرار می دهد در حالی که آنها این تکنیک ها را تمرین می کنند.

بیزاری درمانی

بیزاری درمانی اغلب برای درمان مشکلاتی مانند سوء مصرف مواد و اعتیاد به الکل استفاده می شود. روش آن به صورت آموزش افراد به همراه کردن یک محرک مورد علاقه اما ناسالم با یک محرک بسیار ناخوشایند است. محرک ناخوشایند ممکن است چیزی باشد که باعث ناراحتی می شود. به عنوان مثال ، یک درمانگر ممکن است به شما یاد دهد که الکل را با یک خاطره ناخوشایند مرتبط کنید.

 

آیا رفتار درمانی مؤثر است؟

رفتار درمانی با موفقیت برای معالجه تعداد زیادی از مشکلات استفاده شده است و به نظر می رسد بسیار مؤثر است.

حدود 75 درصد از افرادی که رفتار درمانی شناختی را تجربه می کنند ، مزایای درمان را تجربه می کنند.

یکی از منابع معتبر نشان داده که رفتار درمانی شناختی هنگام درمان موارد زیر بسیار مؤثر است:

اختلالات اضطرابی

استرس عمومی

پر خوری عصبی (بولیمیا)

مشکلات کنترل خشم

اختلالات سوماتورم

افسردگی

سوء مصرف مواد

مطالعات نشان داده است كه بازی درمانی در كودكان 3 تا 12 ساله بسیار مؤثر است. گرچه ، این روش درمانی به طور فزاینده ای در افراد در هر سنی مورد استفاده قرار می گیرد.

 حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با آفازی آنومیک (اختلال تکلم)

رفتار درمانی برای کودکان

رفتار درمانی کاربردی و بازی درمانی هر دو برای کودکان استفاده می شود. درمان شامل آموزش روش هایی به کودکان است که چطور به موقعیت ها به طور مثبت تری پاسخ دهند.

بخش اصلی این درمان ، پاداش دادن به رفتار مثبت و تنبیه رفتارهای منفی است. والدین این موضوع را در زندگی روزانه کودک تقویت کنند.

ممکن است مدتی طول بکشد که کودکان به مشاور خود اعتماد کنند. این طبیعی است.

اگر احساس کنند می توانند بدون عواقب احساسات خودشان را بیان کنند ، سرانجام با آنها احساس راحتی خواهند کرد.

کودکان مبتلا به اتیسم و ​​ADHD اغلب از رفتار درمانی استفاده می کنند.

رفتار درمانی

چگونه یک رفتار درمانگر پیدا کنیم

پیدا کردن یک درمانگر می تواند طاقت فرسا باشد ، اما منابع بسیاری وجود دارند که این کار را آسان می کنند.

 

هنگام یافتن فرد مورد نظر ، می توانید افراد زیر را انتخاب کنید:

 1. مددکاران اجتماعی
 2. مشاوران دینی
 3. مشاوران غیر دینی
 4. روانشناسان
 5. روانپزشکان

شما باید اطمینان حاصل کنید که درمانگری که انتخاب می کنید دارای گواهینامه ها و مدارک لازم است. برخی از درمانگران تمرکز خود را بر روی درمان مشکلات خاص مانند اختلالات بلع یا افسردگی متمرکز می کنند.

اگر نمی دانید چگونه پیدا کردن یک درمانگر را شروع کنید ، می توانید از پزشک خود توصیه بخواهید. اگر فکر کند استفاده از دارو برای شما خوب است ممکن است شما را به روانپزشک معرفی کند. روانپزشکان قادر به نوشتن نسخه های دارویی هستند.

 

بیشتر بیمه ها هزینه های درمان را پوشش می دهند. برخی از درمانگران مراکزی را برای پوشش هزینه های افراد کم درآمد معرفی می کنند و یا با توجه به درآمد افراد قیمت های پله ای ارائه دهند .

یک درمانگر از شما در مورد خودتان سؤالات شخصی زیادی خواهد پرسید. اگر حین صحبت با درمانگر احساس راحتی می کنید بدانید که شخص مناسبی را انتخاب کرده اید. ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن شخص مناسب ، با چندین درمانگر ملاقات کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان رفتار درمانی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.


اشتراک

مطالب مشابه

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان یکی از مشکلاتی است که امروزه آن را در جوانان مشاهده می کنیم.نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند خود را مقصر تمام اتفاقات می دانند و امیدی به آینده و حتی زندگی ندارند و گاها ممکن است که دست به خودکشی هم بزنند.ما در این قسمت از رسش کلینیک می خواهیم کی خواهیم درمورد افسردگی جوانان، علت ها، علائم و روش های درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

یکی از روش های موثر در درمان افسردی در حقیقت درمان افسردگی با ورزش کردن می باشد. این بیماری معمولا با انجام تمرینات ورزشی بهبود میابد. ما در این مطلب برخی از توصیه ها و نکات مهم برای حفظ انگیزی و شروع ورزش را بیان خواهیم کرد که دانستن آن به شما در روند درمان این بیماری بسیار کمک خواهد کرد پس با ما همراه باشید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

فیزیوتراپی و کاردرمانی دو نوع مراقبت توانبخشی هستند. در حالی که برخی از شباهت ها بین فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

برای یک کودک زیر 5 سال به ندرت تشخیص یک اختلال رفتاری جدی گذاشته می شود. با این حال ، آنها ممکن است علائم یک اختلال را نشان دهند که ممکن است بعدا در کودکی تشخیص داده شود.

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی صحبت درمانی است که می تواند به افراد در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان کمک کند. رفتار درمانی شناختی بر چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتار متمرکز است.

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

کلینیک جامع‌ توانبخشی رسش در سال ۱۳۹۵ توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شناس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمات توانبخشی در تهران تاسیس گردیده است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید