کلینیک جامع توانبخشی رسش
آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)
آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی) ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درماناختلالات گفتار و زبان

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

یک کودک 2 ساله معمولی می تواند حدود 50 کلمه بگوید و با جملات دو و سه کلمه ای صحبت کند. در سن 3 سالگی ، واژگان آنها به حدود 1000 کلمه افزایش می یابد ، و با جملات سه و چهار کلمه ای صحبت می کنند.

اگر کودک نوپا شما به این مراحل نرسیده باشد ، ممکن است دچار تاخیر گفتار باشد. مراحل رشد به سنجش پیشرفت فرزند شما کمک می کند ، اما آنها فقط دستورالعمل های کلی هستند. کودکان به سرعت خودشان رشد می کنند.

اگر فرزند شما دچار تاخیر در گفتار است ، این بدان معنا نیست چیزی اشتباه است. ممکن است شما یک نهال دیرگل داشته باشید که به زودی از زیاد حرف زدنش خسته شوید. تأخیر در گفتار همچنین می تواند به دلیل کم شنوایی یا اختلالات پنهان عصبی یا رشدی باشد.

بسیاری از انواع تأخیر گفتار می توانند به طور مؤثر درمان شوند. برای شناختن علائم تأخیر گفتار در کودکان نوپا ، مداخلات اولیه و نحوه کمک به شما به خواندن این مطلب ادامه دهید. 

 

تأخیر گفتار چیست؟

تأخیر گفتار نوعی اختلال ارتباطی است. اگر کودک شما به  نقاط عطف مراحل رشد زبان مربوط به سن خود نرسیده باشد ، ممکن است دارای تأخیر در گفتار باشد. توانایی های زبانی آنها ممکن است با سرعت کمتری نسبت به اکثر کودکان رشد کند. آنها ممکن است در بیان حرف های خود یا درک دیگران مشکل داشته باشند. تأخیر آنها ممکن است ترکیبی از اختلالات شنوایی ، گفتاری و شناختی باشد.

تأخیر زبان کاملاً رایج است. بر اساس اظهار سیستم بهداشتی دانشگاه میشیگان ، تأخیر در گفتار یا رشد زبان 5 تا 10 درصد از کودکان در سن پیش دبستانی را تحت تأثیر قرار می دهد.

مهارت گفتاری و زبانی همراه با نوزاد آغاز می شوند. با گذشت ماهها ، صداهای به ظاهر بی معنی به اولین کلمه قابل درک تبدیل می شوند.

تأخیر گفتار زمانی است که یک کودک نوپا مراحل گفتاری را طی نکرده است. کودکان با برنامه زمانی خود پیشرفت می کنند. کمی دیر شروع کردن به مکالمه لزوماً به معنای وجود یک مشکل جدی نیست. 

 

چگونگی تفاوت تأخیر در گفتار و زبان

اگرچه اغلب جدا کردن این دو دشوار است – عموما با یکدیگر اشتباه می شوند - بین تأخیر گفتار و زبان اختلافاتی وجود دارد.

گفتار عمل جسمی تولید صداها و گفتن کلمات است. یک کودک نوپا با تأخیر در گفتار ممکن است سعی کند اما در ایجاد صداهای صحیح برای ادای کلمات مشکل داشته باشد. تأخیر گفتار شامل ارتباط مفهومی و غیر کلامی نیست.

تأخیر زبان ، مستلزم فهم و برقراری ارتباط ، چه به صورت کلامی و چه غیر کلامی است. یک کودک نوپا با تاخیر در زبان ممکن است صداهای صحیح را ایجاد کرده و برخی از کلمات را تلفظ کند ، اما نمی تواند عبارات یا جملات معقولی را ایجاد کند. آنها ممکن است در فهم دیگران مشکل داشته باشند.

کودکان ممکن است تاخیر گفتار یا تأخیر زبان داشته باشند ، اما این دو گاهی اوقات با هم همپوشانی دارند.

اگر نمی دانید فرزند شما ممکن است کدام مشکل را داشته باشد ، نگران نباشید. لازم نیست برای ارزیابی و شروع درمان حتما لازم نیست این دو را از هم تفکیک کنیم. 

 

برای یک کودک 3 ساله چه چیزی عادی است؟

یک کودک 3 ساله معمولی:

 • حدود 1000 کلمه استفاده می کند
 • خود را با اسم صدا می زند ، دیگران را با نام صدا می زند
 • از اسمها ، صفت ها و افعال در جملات سه و چهار کلمه ای استفاده می کند
 • جمع می بندد
 • سوال می پرسد
 • داستان می گوید ، شعر های مهد کودک را تکرار می کند ، آواز می خواند

افرادی که بیشترین وقت را با کودک نو پا می گذرانند بهتر از همه می توانند آنها را درک کنند. حدود 50 تا 90 درصد از کودکان 3 ساله می توانند به اندازه کافی خوب صحبت کنند تا غریبه ها نیز آنها را درک کنند.

علائم تاخیر در گفتار

انواع تاخیر در گفتار

تأخیر گفتار می تواند دریافتی (receptive) ، بیانی (expressive) یا ترکیبی از هر دو باشد. اختلال زبان دریافتی وقتی اتفاق می افتد که کودک شما در درک زبان مشکل دارد. اختلال گفتار بیانی هنگامی اتفاق می افتد که کودک شما در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با اختلال زبان بیانی و درمان آن

 

علائم تاخیر در گفتار

اگر کودک در دو ماهگی هیچ صدایی از خود درنیاورد ، می تواند اولین علامت تأخیر گفتار باشد. تا 18 ماهگی ، بیشتر نوزادان می توانند از کلمات ساده ای مانند "ماما" یا "بابا" استفاده کنند. علائم تاخیر در گفتار در کودکان نوپای بزرگتر بر اساس سن آنها عبارتند از:

2 سالگی : حداقل 25 کلمه استفاده نمی کند

2.5 سالگی : از عبارات منحصر به فرد دو کلمه ای یا ترکیب اسم - فعل استفاده نمی کند

3 سالگی : حداقل 200 کلمه استفاده نمی کند ، با نام چیزی را نمی خواهد ، حتی اگر با او زندگی می کنید ، فهمیدن صحبتهای او دشوار است و نمی تواند با جملات کوتاه صحبت کند.

هر سنی:

 • قادر به گفتن کلماتی که قبلاً آموخته است نمی باشد 
 • دشواری در پیروی از دستورالعمل ها
 • تلفظ یا حرکت دهان ضعیف
 • مشکل در کنار هم قرار دادن کلمات در یک جمله
 • رها کردن کلمات در جمله

حتما مطالعه کنید : اختلالات زبان در کودکان رو بیشتر بشناسید

چه چیزی می تواند باعث تاخیر در گفتار شود؟

تأخیر در گفتار ممکن است به این معنا باشد که برنامه زمانی کودک کمی متفاوت است و در ادامه رشد می کند. اما تأخیر در گفتار یا زبان می تواند در مورد رشد جسمی و فکری کلی چیزهایی بگوید. در اینجا چند مثال آورده شده است. 

 

مشکلات دهان

تاخیر در گفتار می تواند مشان دهنده یک مشکل در دهان ، زبان یا کام باشد. در بیماری ای به نام آنکیلوگلوزیا (گره زبان) ، زبان به کف دهان وصل می شود. این می تواند ایجاد صداهای خاص را دشوار کند ، به ویژه:

گره زبان همچنین می تواند شیر دادن به نوزادان را دشوار کند. 

 

اختلالات گفتاری و زبانی

یک کودک 3 ساله که می تواند متوجه شود و به طور غیر کلامی ارتباط برقرار کند اما نمی تواند بسیاری از کلمات را بگوید ممکن است دارای تاخیر در گفتار باشد. کسی که می تواند چند کلمه بگوید اما نمی تواند آنها را در عبارات قابل فهم بکار ببرد ممکن است دچار تاخیر در زبان باشد.

برخی از اختلالات گفتاری و زبانی عملکرد مغز را درگیر می کنند و ممکن است نشانگر ناتوانی در یادگیری باشند. یکی از دلایل تاخیر در گفتار ، زبان و دیگر تاخیرهای رشدی، تولد زودرس است.

آپراکسی کودک در گفتار نوعی اختلال جسمی است که شکل گیری اصوات را در ترتیب مناسب برای ایجاد کلمات دشوار می کند. این امر بر ارتباطات غیر کلامی یا درک زبان تأثیر نمی گذارد. 

 

مشکل شنوایی

یک کودک نوپا که نمی تواند خوب بشنود یا صداها را با تغییر می شنود ، احتمالاً در استفاده از کلمات با مشکل روبرو است.

یکی از نشانه های کم شنوایی این است که فرزند شما نام شخص یا چیزی را می برید تشخیص نمی دهند اما در صورت استفاده از حرکات ، متوجه می شود.

با این حال ، علائم کم شنوایی ممکن است بسیار ظریف باشند. بعضی اوقات تأخیر در گفتار یا زبان ممکن است تنها نشانه های قابل توجه باشند. 

 

مسائل روانی - اجتماعی و عدم تحریک

ما یاد می گیریم صحبت کنیم تا در مکالمه وارد شویم. اگر کسی با شما همراه نشود و شما را تشویق به صحبت نکند ، ادامه دادن به صحبت کار سختی است.

محیط در رشد گفتار و زبان نقش اساسی دارد. سوءاستفاده ، نادیده گرفته شدن، بی توجهی یا عدم تحریک کلامی می تواند کودک را از رسیدن به نقاط عطف رشد باز دارد. 

اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم

مشکلات گفتاری و زبانی اغلب با اختلال طیف اوتیسم دیده می شوند. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • به جای ایجاد عبارات ، عبارات را تکرار کند (echolalia)
 • رفتارهای تکراری
 • اختلال در ارتباط کلامی و غیر کلامی
 • اختلال در تعامل اجتماعی
 • پسرفت گفتار و زبان 

 

مشکلات عصبی

برخی از اختلالات عصبی می تواند بر روی عضلات لازم برای گفتار تأثیر بگذارد. شامل:

 • فلج مغزی
 • دیستروفی عضلانی
 • آسیب تروماتیک مغز

در این مورد فلج مغزی ، کاهش شنوایی یا سایر ناتوانی های رشدی نیز می توانند بر گفتار تأثیر بگذارد. 

 

معلولیت های فکری

گفتار به دلیل ناتوانی ذهنی می تواند به تأخیر بیفتد. اگر فرزند شما صحبت نمی کند ، ممکن است یک مسئله شناختی باشد نه ناتوانی در ایجاد کلمات. 

 

ناتوانی ذهنی

انواع معلولیت های ذهنی می تواند باعث تأخیر در زبان شود. به عنوان مثال ، دیسلکسیا و سایر ناتوانی های یادگیری در برخی موارد منجر به تأخیر در زبان می شود.

 

عوامل خطر تاثیرگذار بر تأخیر زبان

عوامل خطر احتمالی برای مشکلات گفتاری و زبانی عبارتند از:

 • پسر بودن
 • زودتر از موعد به دنیا آمدن
 • داشتن وزن کم هنگام تولد
 • داشتن سابقه خانوادگی در گفتار یا مشکلات زبان
 • داشتن والدینی با سطح تحصیلات پایین

 

تشخیص تأخیر گفتار

معاینه کودک دارای تاخیر گفتار

از آنجا که کودکان نوپا متفاوت عمل می کنند ، تشخیص تفاوت بین تأخیر و اختلال گفتار یا زبان می تواند یک چالش باشد.

بین 10 تا 20 درصد از کودکان 2 ساله دارای تاخیر در گفتار هستند ، در حالی که مردان سه برابر بیشتر در این گروه قرار می گیرند. در حقیقت بیشتر آنها اختلال گفتار یا زبان ندارند و تا 3 سالگی مشکل آنها برطرف می شود.

پزشک متخصص کودک شما در مورد توانایی گفتار و زبان کودک نوپا و سایر نقاط عطف و رفتارهای آنها از شما سؤال خواهد کرد.

آنها دهان ، کام و زبان فرزند شما را معاینه می کنند. همچنین ممکن است بخواهد شنوایی کودک شما بررسی کند. حتی اگر به نظر می رسد فرزند شما به صدا پاسخگو است ، ممکن است گوش شنوایی وجود داشته باشد که باعث می شود کلمات به هم ریخته نشوند.

بسته به یافته های اولیه ، پزشک متخصص اطفال ممکن است شما را برای ارزیابی دقیق تر به متخصصان دیگر ارجاع دهد. اینها شامل موارد زیر است:

 • ادیولوژیست
 • آسیب شناس گفتاری
 • متخصص مغز و اعصاب
 • خدمات مداخله اولیه 

 گفتاردرمانگر ارزیابی جامعی از زبان دریافتی و بیانی فرزند شما انجام می دهد تا مشخص شود آیا فرزند خردسال شما تاخیر در زبان دارد یا خیر. این آزمون بر روی اشکال مختلف ارتباط کلامی و غیرکلامی متمرکز بوده و از مقیاس های استاندارد و غیررسمی استفاده می کند.

 

درمان تأخیر گفتار

گفتار درمانی

اولین اقدام درمان ، گفتار-زبان درمانی است. اگر گفتار تنها تأخیر در رشد باشد ، این درمان ممکن است تنها معالجه مورد نیاز باشد.

این درمان چشم اندازی عالی ارائه می دهد. با مداخله زودرس ، فرزند شما ممکن است تا زمان ورود به مدرسه گفتار عادی داشته باشد.

در صورت وجود تشخیص دیگر ، گفتار درمانی نیز می تواند به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی مؤثر باشد. متخصص گفتاردرمانی به طور مستقیم با فرزند شما کار خواهد کرد ، همچنین به شما آموزش می دهد که چگونه به او کمک کنید. 

 

خدمات مداخله اولیه

تحقیقات نشان می دهد که تاخیر در گفتار و زبان در سن 2.5 تا 5 سال می تواند منجر به مشکل خواندن در دبستان شود. 

تأخیر در گفتار همچنین می تواند منجر به بروز مشکلات در رفتار و معاشرت شود. با تشخیص پزشک ، کودک 3 ساله شما ممکن است قبل از شروع مدرسه آماده مداخلات اولیه باشد. 

 

درمان بیماری نهفته

هنگامی که تأخیر گفتار به یک بیماری نهفته مرتبط است یا با یک اختلال دیگر همراه باشد ، مهم است که به آن نیز رسیدگی کنید. برای نمونه: 

 • به درمان مشکلات شنوایی کمک کنید
 • اصلاح مشکلات جسمی دهان یا زبان
 • کار درمانی
 • فیزیوتراپی
 • درمان تحلیل رفتار کاربردی (ABA)
 • مدیریت اختلالات عصبی 

 

کاری که والدین می توانند انجام دهند

در اینجا چند روش برای تشویق گفتار کودک نوپا وجود دارد: 

 • به طور مستقیم با کودک نو پا صحبت کنید ، حتی اگر فقط روایت کردن آنچه انجام می دهید باشد.
 • از حرکات استفاده کرده و همانطور که کلمات مربوطه را می گویید به اشیاء اشاره کنید. شما می توانید این کار را با قسمت های بدن ، افراد ، اسباب بازی ها ، رنگ ها یا چیزهایی که در یک پیاده روی مشاهده می کنید انجام دهید.
 • برای کودک نوپا خود بخوانید. در مورد تصاویر صحبت کنید.
 • آوازهای ساده ای بخوانید که راحت تکرار می شوند.
 • توجه کامل خود را هنگام صحبت با آنها جمع کنید. وقتی کودک نوپای شما سعی می کند با شما صحبت کند ، صبور باشید.
 • وقتی شخصی از آنها سؤالی می پرسد ، به جای آنها جواب ندهید.
 • حتی اگر نیازهای آنها را پیش بینی می کنید ، به آنها فرصتی دهید که خودشان از آنها حرف بزنند.
 • به جای اشاره مستقیم به خطاها کلمات را تکرار کنید.
 • بگذارید کودک نوپای شما با کودکانی که مهارت های زبانی خوبی دارند تعامل برقرار کند.
 • سؤال بپرسید و حق انتخاب بدهید  و زمان زیادی برای پاسخ دادن بدهید.
 • به سوالات فرزندتان پاسخ دهید.

 

اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است دچار تاخیر باشد چه باید کرد

ممکن است همه چیز رو به راه بوده و هیچ مشکلی نباشد و فرزند شما در زمان خود صحبت کند. اما گاهی اوقات تاخیر در گفتار می تواند مشکلات دیگری مانند کم شنوایی یا تأخیر در رشد را نشان دهد.

اگر اینطور بود ، مداخله زودهنگام بهترین راه است. اگر فرزند شما در نقاط عطف مراحل رشد صحبت نمی کند ، با پزشک متخصص کودک خود ملاقات کنید.

در ضمن ، صحبت و خواندن و آواز خواندن را ادامه دهید تا کودک نوپا خود را ترغیب به گفتار کنید. 

 

آینده چه می شود؟

آینده کودک شما با توجه به شرایط خاص و سن او متفاوت خواهد بود. برخی از کودکان به همسن و سالان خود می رسند و نقاط عطف زبانی آینده را برآورده می کنند. کودکان دیگر در غلبه بر تأخیرهای زبانی مشکل بیشتری دارند و ممکن است در اواخر کودکی با مشکل روبرو شوند. بعضي از كودكان با تاخير زباني در نتيجه تأخير در رشد زبان دچار مشكلات خواندن يا رشد مي شوند.

اگر برای کودک شما تاخیر زبانی تشخیص داده شود ، مهم است که سریع درمان را شروع کنید. درمان زود هنگام می تواند از بروز سایر مشکلات مانند مشکلات اجتماعی ، یادگیری و عاطفی جلوگیری کند.

 

نتیجه

تأخیر گفتار برای یک کودک نو پا به معنای آن است که آنها برای سن خاصی به مراحل رشد گفتار نرسیده اند.

گاهی اوقات تاخیر در گفتار به دلیل مشکلات است که به درمان نیاز دارد. در این موارد ، گفتار یا زبان درمانی در کنار سایر روش های درمانی قابل استفاده است.

بسیاری از کودکان نوپا زودتر یا دیرتر از حد متوسط صحبت می کنند ، بنابراین همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. اگر در مورد گفتار یا توانایی های زبان فرزندتان سؤالی دارید ، به پزشک متخصص اطفال خود مراجعه کنید. بر اساس ارزیابی پزشکتان، او می تواند شما را به متخصصین مناسب ارجاع دهد.

مداخله زودرس برای تأخیر گفتار ممکن است باعث شود مشکل کودک 3 ساله شما تا زمان شروع مدرسه حل شود.

برای دریافت مشاوره رایگان برای مشکل تاخیر در گفتار و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما هستیم .

 


منبع محتوا : هلث لاین
اشتراک

مطالب مشابه

آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)

آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)

کلاترینگ نوعی اختلال گفتاری است که بر روان بودن گفتار تأثیر می گذارد. برخلاف سایر اختلالات ، کسانی که از پریده گویی رنج می برند از زمانی که کلاترینگ اتفاق می افتد آگاهی ندارند.

آشنایی کامل با مهارت‌ها و اختلالات ارتباطی و روش‌های درمان

آشنایی کامل با مهارت‌ها و اختلالات ارتباطی و روش‌های درمان

اختلالات ارتباطی می تواند بر چگونگی دریافت ، ارسال ، پردازش و درک مفاهیم توسط فرد تأثیر بگذارد. آنها همچنین می توانند مهارت های گفتاری و زبانی را ضعیف کنند ، یا توانایی شنیدن و درک پیام ها را مختل کنند.

آشنایی کامل با دیس آرتریا (گفتار فلجی)

آشنایی کامل با دیس آرتریا (گفتار فلجی)

دیس آرتریا (Dysarthria) یا گفتار فلجی زمانی اتفاق می افتد که عضلات مورد استفاده برای گفتار ضعیف باشند یا در کنترل آنها مشکل داشته باشید. دیس آرتریا غالباً باعث ایجاد گفتار نامفهوم یا کند می شود که درک آن دشوار است.

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

لیسپ یکی از اختلالات گفتاری است که ممکن است با رسیدن کودک شما به سن مدرسه آشکار شود. تمرینات گفتاردرمانی می تواند در اوایل، مشکل لیسپ کودک شما را درمان کند.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان دریافتی

اختلال زبان دریافتی

کودک مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک آنچه به او گفته می شود مشکل دارد. علائم در کودکان متفاوت است ، اما به طور کلی ، مشکلات درک زبان قبل از سه سالگی شروع می شوند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

اختلالات زبان در کودکان رو بیشتر بشناسید

اختلالات زبان در کودکان رو بیشتر بشناسید

برخی از کودکان در درک صحبت ها و گفتار دچار مشکل هستند آنها ممکن است همزمان با سایر کودکان به نقاط عطف زبان تسلط پیدا نکنند ، و این ممکن است نشانه تأخیر یا اختلالات زبان یا گفتار باشد.

اختلالات شنوایی و گفتاری

اختلالات شنوایی و گفتاری

اختلالات شنوایی و گفتاری می تواند بر همه ، هم کودکان و هم بزرگسالان تأثیر بگذارند. دلایل زیادی برای این اختلالات وجود دارد ، چه از نظر جسمی ، رشدی و چه از نظر بیماری ، و روش های بسیاری نیز برای درمان آنها وجود دارد.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید