کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
همه چیز درباره تحلیل رفتار کاربردی - ABAاتیسم

همه چیز درباره تحلیل رفتار کاربردی - ABA

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۸ بهمن ۱۴۰۰

تحلیل رفتار کاربردی (ABA) نوعی درمان است که بر آموزش رفتارهای خاص از طریق مجموعه ای از پاداش ها و نتایج تمرکز دارد.

درمان ABA یکی از محبوب ترین روش های درمانی برای کودکان مبتلا به اتیسم است. اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک بیماری عصبی رشدی است.

درمان ABA ممکن است به افزایش مهارت های ارتباطی، اجتماعی و یادگیری کودک کمک کند.

این مقاله به بررسی نحوه عملکرد ABA برای کودکان اوتیستیک، هدف ، هزینه های درمان، مزایا و خطرات آن می پردازد.

تعریف

درمان ABA برای اصلاح و تشویق برخی رفتارها، به ویژه در کودکان اوتیستیک، تلاش می کند. این روش ، یک درمان برای رهایی از اختلال طیف اتیسم نیست، اما می تواند به افراد در بهبود و توسعه مجموعه ای از مهارت ها کمک کند.

این شکل از درمان ریشه در نظریه های رفتارگرایی دارد. این نظریه فرض را بر این می‌گذارد که تشویق می‌تواند احتمال وقوع یک رفتار را زمانی که مجموعه‌ای از شرایط مشابه دوباره در آینده اتفاق می‌افتد، افزایش یا کاهش دهد.

ABA بیشتر از تشویق مثبت استفاده کند، یک سیستم پاداش که در آن کودک وقتی رفتار مطلوبی از خود نشان می دهد یک جایزه یا امتیازی را دریافت می کند که از آن لذت می برد.

در دهه های گذشته، اگر رفتار کودک مطلوب نبود، با تنبیه بدنی مواجه می شد. با این حال، در حال حاضر این مورد کمتر اتفاق می افتد و در عوض، اگر کودک رفتار یا مهارت مطلوب را نشان ندهد، ممکن است با دریافت نکردن پاداش تنبیه شود.

این نظریه فرض می کند که کودک رفتار مطلوبی از خود نشان می دهد تا بتواند پاداش را دریافت کند.

کودک و خانواده می توانند انتظار داشته باشند که در طول مدت شرکت در درمان ABA موارد زیر رخ دهد:

معاینه

اولین قدم در درمان ABA انجام معاینه است. یک کودک و والدین یا مراقب او با یک متخصص تحلیلگر رفتار دارای مجوز (BCBA) ملاقات خواهند کرد.

متخصص نیازها و اهداف کودک را از طریق یک سری سوالات و تعاملات ارزیابی می کند. در پایان این جلسه او یک برنامه درمانی برای شما تنظیم خواهد کرد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با درمان اوتیسم

 

ایجاد رابطه

چند جلسه اول درمان ABA بر روی ایجاد ارتباط بین متخصص و کودک متمرکز خواهد بود. این کار می تواند از طریق وقت گذراندن مستقیم متخصص با کودک یا صحبت با شخصی باشد که با کودک کار می کند. در این مدت، درمانگر کودک را بر حسب علاقه مندی ها و چیزهایی که از آنها بدش می آید می شناسد.

کار در جهت اهداف

بسته به نیازها و اهداف کودک، جلسات ABA می توانند بین یک تا چند ساعت طول بکشد.

اقدامات هر جلسه نیز بسته به برنامه درمانی کودک متفاوت خواهد بود، اما متخصص احتمالاً دو تکنیک زیر را ترکیب می کند:

آموزش آزمایشی گسسته

آموزش آزمایشی گسسته (DTT) یک مهارت را تجزیه می کند و بر آموزش آن در یک فرآیند گام به گام تمرکز می کند.

این روش شامل سه مرحله است: مقدمه، رفتار و نتیجه.

 • مقدمه، نشانه ای است که به یک رفتار منتهی می شود.
 • رفتار، در این مثال، پاسخ کودک به نشانه است.
 • نتیجه این است که پس از پاسخ کودک چه اتفاقی می افتد.

اگر کودک پاسخ دلخواه را بدهد، متخصص به او پاداش می دهد. با این حال، اگر کودک پاسخ مناسب را ارائه ندهد، متخصص او را اصلاح می کند و به او جایزه نمی دهد.

آموزش در محیط طبیعی

هنگامی که کودک یک مهارت را از طریق DTT یاد می گیرد، مرحله بعدی آموزش همان مهارت در یک محیط طبیعی است.

به عنوان مثال، اگر در طول DTT کودک یاد گرفته باشد که غذاها را از طریق تصاویر شناسایی کند، آموزش محیط طبیعی شامل رفتن به آشپزخانه و سوال کردن متخصص، والدین یا مراقب کودک از او در مورد مواد بکار رفته در یک غذای خاص می شود.

این فرآیند همچنین از رویکرد مقدمه، رفتار و نتیجه استفاده می کند.

حتما مطالعه کنید : عمر کودکان اوتیسم

 

درگیر کردن مراقب

متخصص همچنین به والدین یا مراقبان کودک آموزش داده و به آنها کمک می کند. این موضوع به آن دلیل است که آنها مهارت لازم برای حفظ رفتارهای مثبت جدید کودک و مدیریت هر گونه مسائل رفتاری چالش برانگیز را داشته باشند.

هدف

طراحی و تحقیقات مربوط به ABA در ابتدا بر روی کودکان اوتیستیک متمرکز بود. با این حال، از آن زمان به بعد، به روش مفیدی از درمان برای بیماری های دیگر تبدیل شده است، مانند:

 • اختلالات خوردن
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلال ترس
 • مشکلات خشم
 • اختلال وسواس فکری عملی

تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان اوتیسمی که در یک دوره طولانی درمان با شدت بالا، ABA انجام می‌دهند، احتمالاً به اهداف درمانی شخصی خود دست می‌یابند.

اگرچه این تحقیق امیدوارکننده است، اما توجه به این نکته مهم است که مانند سایر انواع درمان، درمان ABA ممکن است برای برخی افراد موثر بوده اما برای برخی دیگر اینطور نباشد.

هزینه

شواهد نشان می دهد که ABA می تواند هزینه بالایی (حدود 54000 دلار در امریکا) در سال هزینه داشته باشد. گرچه این موضوع به عواملی مانند نوع برنامه درمانی که خانواده انتخاب می کند و تجربه متخصص بستگی دارد.

اموزه بیمه‌های درمانی بیشتری درمان ABA را پوشش می‌دهند. اگر فردی در نظر دارد درمان ABA را برای فرزندش در نظر بگیرد، می تواند با بیمه تکمیلی خود تماس بگیرد تا ببیند آیا می‌تواند بخشی یا تمام هزینه را از بیمه دریافت کند.

مزایا

برخی از تحقیقات در مورد مزایای درمان ABA نتایج مثبتی را نشان داده است. به عنوان مثال، یک مطالعه قدیمی‌تر که درمان ABA را بررسی می‌کند، نشان می‌دهد که این درمان موارد زیر را در کودکان اوتیستیک بهبود می‌بخشد:

 • عملکرد فکری
 • پیشرفت زبان
 • کسب مهارت های زندگی روزمره

با این حال، تحقیقات کافی در مورد اینکه آیا مزایای انجام درمان ABA در دوران کودکی در طول زندگی فرد ادامه خواهد داشت یا خیر وجود ندارد اما گفته می شود که نتایج کوتاه مدت امیدوارکننده است.

حتما مطالعه کنید : آماده سازی اتاق برای کودک مبتلا به اتیسم در خانه

 

خطرات

سطوح مختلفی از ASD وجود دارد. یک مقاله علمی در سال 2019 نشان می دهد که کودکان اوتیسمی که غیرکلامی هستند یا به حمایت قابل توجهی نیاز دارند ممکن است از درمان ABA بهره نبرند و ممکن است این درمان بیشتر از اینکه برایشان مفید باشد به آنها آسیب برساند.

مطالعه دیگری که به بررسی اینکه چرا والدین درمان ABA فرزندان خود را قطع کردند می پردازد، بیان می‌کند که بسیاری از آنها به دلیل مشاهده علائم آسیب روانی پس از شروع مداخله، درمان را قطع می‌کنند.

خلاصه

ABA یک روش درمانی پرکاربرد برای کمک به کودکان اوتیستیک برای رشد مهارت ها و بهبود رفتارهای خاص است.

اگرچه برخی تحقیقات نشان می دهد که این روش می تواند کارساز باشد، اما تحقیقات دیگری نیز می گویند که ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

در نهایت، این به والدین یا مراقب کودک بستگی دارد که تصمیم بگیرند که آیا می خواهند فرزندشان این نوع درمان را امتحان کند یا خیر.

با این حال، این شکل از درمان ممکن است برای هر کودک اوتیستیک مفید نباشد، بنابراین گوش دادن به نیازها و احساسات کودک بسیار مهم است.


منبع محتوا : medicalnewstoday
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

سوال خود را از ما بپرسید