کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
آیا درمان اوتیسم واقعیت دارد ؟ برای درمان اوتیسم به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟اتیسم

آیا درمان اوتیسم واقعیت دارد ؟ برای درمان اوتیسم به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۶ تیر ۱۴۰۰

در حال حاضر ، هیچ درمانی برای بهبود اختلال طیف اتیسم یا ASD وجود ندارد، اما مداخلات زیادی برای استفاده جهت کودکان خردسال ایجاد و مورد مطالعه قرار گرفته است. این مداخلات ممکن است علائم را کاهش دهند ، توانایی شناختی و مهارت های زندگی روزمره کودک را بهبود ببخشند و توانایی او را برای عملکرد و مشارکت در جامعه به حداکثر برسانند.

تفاوت در چگونگی تأثیر اتیسم بر هر فرد بدین معنی است که افراد مبتلا به اتیسم از نقاط قوت و چالش های منحصر به فردی در ارتباطات اجتماعی ، توانایی رفتاری و شناختی برخوردار هستند. بنابراین ، برنامه های درمانی معمولاً چند منظوره هستند و می توانند شامل مداخلات والد-محور بوده و نیازهای فردی کودک را هدف قرار دهند.

استراتژی های مداخلات رفتاری بر توسعه مهارت های ارتباطی اجتماعی و کاهش علایق شدید و رفتارهای تکراری و چالش برانگیز کودک (به ویژه در سنین پایین که کودک به طور طبیعی این مهارت ها را کسب می کند) متمرکز می باشند. برای برخی از کودکان ، کاردرمانی و گفتار درمانی ممکن است مفید باشد ، همانطور که آموزش مهارتهای اجتماعی و دارو می تواند در کودکان بزرگتر سودمند باشد. بهترین درمان یا مداخله می تواند بسته به سن ، نقاط قوت ، چالش ها و تفاوت های فرد متفاوت باشد.

همچنین لازم به یادآوری است که کودکان مبتلا به اتیسم می توانند همانند کودکان بدون اتیسم بیمار شده یا آسیب ببینند. معاینات منظم پزشکی و دندانپزشکی باید بخشی از برنامه درمانی کودک باشد. اغلب تشخیص اینکه رفتار کودک مربوط به اتیسم بوده یا ناشی از یک بیماری دیگر است ، دشوار می باشد. به عنوان مثال ، کوبیدن سر می تواند یکی از علائم اتیسم یا نشانه ای از سردرد یا گوش درد در کودک باشد. در این موارد ، یک معاینه بدنی کامل لازم است. نظارت بر رشد سالم نه تنها به معنای توجه به علائم مربوط به اتیسم ، بلکه همچنین به معنای توجه به سلامت جسمی و روانی کودک است.

حتما مطالعه کنید :راهنمای علائم اوتیسم در نوزادان

در خصوص بهترین مداخلات درمانی در کودکان بزرگتر و بزرگسالان مبتلا به اتیسم اطلاعات زیادی در دست نیست. برخی تحقیقات در مورد گروههای مهارت اجتماعی برای کودکان بزرگتر انجام شده است ، اما شواهد کافی برای اثبات موثر بودن آنها وجود ندارد . برای ارزیابی مداخلات درمانی جهت بهبود نتایج در بزرگسالی ، تحقیقات اضافی مورد نیاز است. علاوه بر این ، ارائه خدماتی برای کمک به افراد مبتلا به اتیسم در تکمیل تحصیلات یا آموزش شغلی ، یافتن شغل ، مسکن و حمل و نقل ایمن ، مراقبت از سلامتی ، بهبود عملکرد روزانه و مشارکت هرچه بیشتر در جوامع خود، بسیار مهم است.

بهترین زمان درمان اوتیسم

بهترین زمان درمان اوتیسم

باتوجه به شیوع بالای اختلال طیف اتیسم، خصوصا در سالهای اخیر، بهتر است والدین کودک مهارت های رشدی کودک را زیر نظر داشته و به محض شک و تردید نسبت به مهارت های رشدی ک ارتباطی ، به متخصصین این امر مراجعه کنند، در واقع بهتر است والدین گرامی، کودک را در 12 ماهگی ، 18 ماهگی و 2 سالگی مورد غربالگری و بررسی انجام دهند تا درصورت وجود مشکل سریع تر درمان آغاز شود. غربالگریو پایش یک گام ضروری در تشخیص و درمان بهنگام این اختلال می باشد.

کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم در صورت تشخیص سریع تر و زودتر و آغاز درمان به موقع می توانند تا حدود زیادی از مشکلات را جبران کنند، بنابراین لازم است تمام پدران و مادران به محض اینکه در مراحل رشدی کودک تاخیری مشاهده کردند به مراکز توانبخشی و یا متخصصین مغز و اعصاب کودک و یا روانپزشک کودک و نوجوان مراجعه کنند، و با درمان به موقع می توان مشکلات این کودکان را جبران کرد، بطوریکه که یک کودک بتواند تا 90 الی 95 درصدمشکل را جبران کند.

بنابراین در درمان اختلال طیف اتیسم آنچه که اهمیت ویژه ای دارد شروع زودهنگام درمان است، که در صورت تشخیص صحیح و مشاهده تاخیرات رشدی در کوک می توان درمان را حتی از 12 ماهگی آغاز کرد. از دست دادن زمان طلایی در درمان می تواند در رشد مهارت های ذهنی، درکی و شناختی و همچنین مهم ترین آن، در رشد گفتار کودک تاثیر زیادی بگذارد . درمان در سنین بالاتر هم به لحاظ بعد زمان، زمان بیشتری خواهد برد و هم به لحاظ هزینه فشار اقتصادی بیشتری را به خانواده ها تحمیل خواهد کرد، و هم سرعت پیشرفت کودک در سنین بالاتر به نسبت سن طلایی کمتر خواهد بود.

بنابراین با توجه به شیوع بالای اختلال طیف اتیسم، لازم است تمامی خانواده ها روند رشدی کودکشان را مرتبا مورد ارزیابی قرار دهند، تا در صورت وجود مشکل درمان سریع تر آغاز شده و اثر بخشی درمان بیشتر شود. اتیسم بیماری نیست یک اختلال است، و در صورت رسیدگی به موقع قابل درمان خواهد بود.

بهترین راه درمان اوتیسم

بهترین راه درمان یک اختلال با علائم مختلف و چند وجهی نیاز به یک‌ برنامه ی جامعی دارد که بتواند تمام جنبه های این اختلال را مورد تاثیر قرار دهد. درمانی که بتواند علائم اختلال را کم کند و مشکلات کودک را به حداقل برساند، بعنوان یک درمان جامع و تاثیر گذار پذیرفته میشود.کودکان دارای اختلال اتیسم به 3 سطح تقسیم بندی می شوند که سطح 1 خفیف ترین، سطح 2 اختلال اتیسم متوسط و سطح 3 دارای شدید ترین میزان اختلال می باشد.بنابراین درمان این اختلال بسته به سطحی که کودک در ان وجود دارد نیز بستگی دارد.

بطور کلی یک برنامه ی جامع و مدون که بتواند تمامی جنبه های یک کودک دارای اختلال، چه از لحاظ بعد رفتار، چه از لحاظ بعد گفتار و زبان و ارتباط، چه از لحاظ مهارت های شناختی و ذهنی و حسی مورد بررسی و درمان قرار دهد بسیار مهم است. متاسفانه اتیسم داروی خاص و مخصوص به خودش را ندارد و داروهایی که در اختلال طیف اتیسم به کار می روند داروهایی جنرال و کلی می باشند که جهت رفع علامت ها و علامت درمانی به کار می روند.

مثلا والدینی که اذعان می کنند کودکشان نقص توجه دارد ممکن دکتر داروی رسپریدون را تجویز کند و این دارو خاص اختلال طیف اتیسم نیست و در تمامی اختلالات رشدی دیگر نیز کار برد دارد. بنابراین در حال حاضر در تمام دنیا بهترین راه درمان اختلال طیف اتیسم درمان های توانبخشی می باشد، که در کنار دارو درمانی و روانشناسی به درمان این اختلال کمک بزرگی می کند. در تیم درمان پزشک متخصص نورولوژیست کودکان، روانپزشک کودک و نوجوان، کاردرمان، گفتاردرمان، روانشناس حضور دارند، و یک درمانی که به صورت تیم ورک یا کار گروهی صورت می گیرد بسیار بسیار بهتر از درمان های انفرادی خواهد بود. بنابراین بطور کلی بهترین راه درمان این اختلال در حاضر توانبخشی(کاردرمانی، گفتاردرمانی، روانشناسی) در کنار دارو درمانی می باشد و با توانبخشی مدون می توان تا حدود 90 تا 95 درصد اختلال را جبران کرد.

بهترین راه درمان اوتیسم

 

هزینه های درمان اوتیسم

معمولا کودکان اتیسم بخصوص کودکانی که در سطح 2 و 3 قرار دارند، به زمان خیلی بیشتری نسبت به سایر اختلالات نظیر تاخیر گفتار، بیش فعالی و...نیاز به آموزش مداوم و مستمر دارند. متاسفانه هزینه های توانبخشی در ایران تحت پوشش بیمه نمی باشد و آزاد محسوب شود. اما برای والدینی که بیمه ی تکمیلی دارند می تواند تا حدودی کمک کننده باشد.‌کودکان دارای اتیسم ممکن است در هفته حداقل به 25 تا 30 ساعت آموزش نیاز داشته باشند، که هزینه ی اموزش این‌اختلال بالا می باشد. همچنین نیاز به ویزیت های دوره ای توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب کودک و یا روانپزشک اطفال دارند، و با احتساب دارو درمانی انجام شده، و متاسفانه هزینه های گاها بالای دارو این کودکان متحمل پرداخت هزینه های سنگین برای درمان این کودکان می شوند‌. بنابراین لازم است با برنامه ریزی و مدیریت مناسب درمان این کودکان را پیگیری نمود. هزینه های توانبخشی این کودکان با احتساب حداقل جلسات و تعداد جلسات حداکثر حدودا ماهی 2 میلیون تومان تا گاها 10 میلیون تومان متغیر می باشد. ناگفته نماند در ایران مراکز دولتی نظیر بیمارستان‌ها و مراکز بهزیستی و خیریه نیز با دریافت هزینه های پایین تر از مراکز خصوصی خدمات توانبخشی را ارائه می دهند اما متاسفانه این مراکز هم چالش های بسیار زیادی را برای خانواده ها به بار اورده، چالش هایی نظیر استفاده از دانشجو در درمان، گاها استفاده از درمانگران تازه فارغ التحصیل و کم تجربه، عوض شدن پی در پی درمانگران کودک، مدت زمان کمتر ارائه خدمات و...از چالش های استفاده از مراکز دولتی می باشد.بطور کلی اختلال طیف اتیسم با توجه به شیوع بالای آن بطوریکه که امروزه از از 55 تولد یک کودک دارای این اختلال می باشد، نیازمند به ارائه خدمات بیمه ای و رسیدگی قابل توجهی از طرف دولت و کشور دارد تا تمامی کودکان به شکل یکسان از این خدمات بهره مند شوند و کودکی بخاطر هزینه های بالای درمان از رشد عقب نماند.

بهترین روش درمان اوتیسم

روش درمان هر کودک با کودک دیگر در عین اینکه هدف نهایی یکسان است اما روش درمانی متفاوت خواهد بود.با توجه به ناشناخته بودن علت دقیق اتیسم و مطرح شدن علت های احتمالی و با توجه به اینکه هنوز علت دقیق این اختلال مشخص نمی باشد، متاسفانه افراد سودجوی بسیار در طول سالها سعی کرده اند با روش های من درآوردی و بیهوده هزینه های بسیار زیادی را به خانواده ها تحمیل کنند.

در حال حاضر روش های درمانی زیادی برای اختلال طیف اتیسم وجود دارد که تمامی این روش ها نسبی می باشند و منجر به درمان قطعی نخواهند شد، اما بکارگیری روش منحصر فرد و مناسب هر مراجعه کننده به شرط شروع درمان به موقع می تواند تا 90 درصد مشکل یه کودک را جبران کند.

در حال حاضر بهترین روش های درمان اتیسم شامل کاردرمانی، گفتار درمانی روانشناسی، بازی درمانی، درمان روانشناختی هایی مثل ABA ، رژیم درمانی، دارو درمانی و موسیقی درمانی می باشد که می تواند بسیاری از علامت های این اختلال را کاهش دهد. انتخاب روش درمانی مناسب هر کودک بستگی به نظرات تیم درمان دارد و کارتیمی و گروهی در درمان این اختلال بسیار تاثیر گذار خواهد بود.روش های دیگری که مطرح می شوند به لحاظ علمی اثبات نشده اند اما گاهی ممکن است به دلیل برخی تجاربی که والدین گزارش کرده اند موثر واقعا بوده باشند.

بنابراین ما در اینجا در روش های معتبر و موثقی صحبت کردیم که هم به لحاظ منابع معتبر علمی و هم به لحاظ تجربی اثبات شده اند.آنچه که علاوه برا انتخاب روش درمانی، در درمان اوتیسم بسیار موثر است صبر و شکیبایی والدین می باشد. درمان های اتیسم کمی زمان بر و نیاز به صبوری و شکیبایی دارد.

انواع روش های درمانی

انواع مختلفی از درمان ها در دسترس می باشد. این موارد شامل تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی ، آموزش مهارت های اجتماعی ، کاردرمانی ، فیزیوتراپی ، درمان تلفیقی حسی و استفاده از تکنولوژی کمکی هستند.

انواع درمان ها به طور کلی می تواند به دسته های زیر تقسیم شوند:

 • رویکردهای رفتاری و ارتباطی
 • رویکردهای رژیم غذایی
 • دارو
 • طب مکمل و جایگزین

رویکردهای رفتاری و ارتباطی

براساس گزارشات آکادمی اطفال و شورای تحقیقات ملی امریکا ، رویکردهای رفتاری و ارتباطی که به کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کنند ، روشهایی هستند که علاوه بر مشارکت خانوادگی ، ساختار ، جهت و سازماندهی کودک را نیز در نظر می گیرند.

تحلیل رفتار کاربردی (ABA)

یک روش درمانی مهم برای افراد مبتلا به اتیسم تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) است. ABA به طور گسترده ای در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی پذیرفته شده و در بسیاری از مدارس و کلینیک های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. ABA رفتارهای مثبت را تشویق می کند و رفتارهای منفی را در جهت بهبود مهارت های مختلف طرد می کند. پیشرفت کودک در حین درمان پیگیری و اندازه گیری می شود.

انواع مختلف ABA وجود دارد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • آموزش آزمایشی گسسته (DTT)
  DTT نوعی آموزش است که با استفاده از یک سری تست ها ، مراحل مختلف از رفتار یا پاسخ مورد نظر را آموزش می دهد. درسها به قسمت های ساده تقسیم می شوند و از تشویق مثبت برای پاداش دادن به پاسخها و رفتارهای صحیح استفاده می شود. پاسخ های نادرست نادیده گرفته می شوند.
 • مداخله رفتاری فشرده اولیه (EIBI)
  این نوعی ABA برای کودکان بسیار کوچک مبتلا به اتیسم ، معمولاً کمتر از 5 سال و اغلب کمتر از 3 سال استفاده می شود. EIBI از یک روش آموزشی بسیار ساختاریافته برای ایجاد رفتارهای مثبت (مانند ارتباطات اجتماعی) و کاهش رفتارهای ناخواسته (مانند احساسات خشن ، پرخاشگری و آسیب به خود) استفاده می کند. EIBI در یک محیط بزرگسال - کودک و تحت نظارت یک متخصص آموزش دیده انجام می شود.
 • مدل شروع زود هنگام دنور (ESDM)

حتما مطالعه کنید:آشنایی کامل با اتیسم در بزرگسالان

این نوعی ABA برای کودکان مبتلا به اتیسم بین سنین 12-48 ماه است. از طریق ESDM ، والدین و درمانگران از بازی و فعالیتهای مشترک برای کمک به کودکان در پیشرفت مهارتهای اجتماعی ، زبانی و شناختی شان استفاده می کنند.

 • آموزش پاسخ محوری (PRT)
  هدف PRT افزایش انگیزه کودک برای یادگیری ، نظارت بر رفتار خود و آغاز ارتباط با دیگران است. اعتقاد بر این است که تغییرات مثبت در این رفتارها تأثیرات گسترده ای بر سایر رفتارها دارد.
 • مداخله کلامی (VBI)
  VBI نوعی ABA است که تمرکز آن بر روی آموزش مهارت های کلامی است.

روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که می توانند بخشی از یک برنامه درمانی کامل برای کودک مبتلا به اتیسم باشند:

تکنولوژی کمکی

فناوری کمکی ، از جمله دستگاه هایی مانند تابلوهای ارتباطی و تبلت های الکترونیکی ، می توانند به افراد مبتلا به اتیسم در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران کمک کنند. به عنوان مثال ، سیستم ارتباطی تبادل تصویر (PECS) از نمادهای تصویری برای آموزش مهارت های ارتباطی استفاده می کند. به فرد آموخته می شود که چگونه از نمادهای تصویری برای پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات و گفتگو استفاده کند. برخی دیگر ممکن است از یک تبلت به عنوان دستگاهی برای تولید گفتاری یا ارتباط استفاده کنند.

تفاوت های فردی ، توسعه ای مبتنی بر رابطه ("فلورتایم" نیز نامیده می شود)

فلورتایم بر رشد عاطفی و ارتباطی (احساسات و روابط با مراقبان) متمرکز است. این روش همچنین بر روی نحوه برخورد کودک با مناظر ، صدا و بو نیز تمرکز دارد.

موسسه TEACCH برای آموزش مهارت ها از نشانه های بصری استفاده می کند. به عنوان مثال ، کارتهای تصویری می توانند با تقسیم اطلاعات به قسمت های کوچک ، به کودک بیاموزند که چگونه لباس بپوشد.

کار درمانی

کاردرمانی مهارتهایی را آموزش می دهد که به فرد کمک می کند تا حد امکان مستقل زندگی کند. این مهارت ها می تواند شامل لباس پوشیدن ، غذا خوردن ، استحمام و ارتباط با افراد باشد.

آموزش مهارت های اجتماعی

آموزش مهارت های اجتماعی، مهارت های لازم برای تعامل با دیگران را به کودکان می آموزد ، از جمله مهارت های مکالمه و حل مسئله.

گفتاردرمانی

گفتار درمانی به بهبود مهارت های ارتباطی فرد کمک می کند. برخی از افراد قادر به یادگیری مهارت های ارتباط کلامی هستند. برای برخی دیگر ، استفاده از حرکت بدن یا صفحه تصاویر واقع بینانه تر است.

حتما مطالعه کنید:علائم و نشانه های اتیسم در دختران

رویکردهای رژیم غذایی

برخی از درمان های غذایی برای رفع علائم اتیسم توسعه یافته اند. با این حال ، یک بررسی سیستماتیک از 19 آزمایش کنترل تصادفی در سال 2017 ، شواهد کمی در حمایت از استفاده از درمان های غذایی برای کودکان مبتلا به اتیسم نشان داد.

برخی از مداخلات زیست پزشکی نیازمند تغییر در رژیم غذایی هستند. چنین تغییراتی می تواند شامل حذف بعضی از غذاها از رژیم غذایی کودک و استفاده از مکمل های ویتامین یا مواد معدنی باشد. درمان های تغذیه ای بر اساس این ایده است که آلرژی غذایی یا کمبود ویتامین و مواد معدنی باعث علائم اتیسم می شود. برخی از والدین احساس می کنند که تغییرات رژیم غذایی در نحوه رفتار یا احساس کودک آنها تفاوت ایجاد می کند.

اگر به فکر تغییر رژیم غذایی کودک خود هستید ، ابتدا با پزشک یا یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا مطمئن شوید رژیم غذایی کودک شما شامل ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد و نمو آنها است.

دارو

هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند اتیسم یا علائم اصلی آن را درمان کند. با این حال ، داروهایی وجود دارند که می توانند به برخی از افراد مبتلا به اتیسم کمک کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند. به عنوان مثال ، دارو ممکن است به مدیریت سطح بالای انرژی ، عدم توانایی در تمرکز ، اضطراب و افسردگی ، واکنش رفتاری ، خودزنی یا تشنج کمک کند.

داروها ممکن است به طور یکسان روی همه کودکان تأثیر نگذارند. همکاری با یک متخصص درمانی که دارای تجربه در زمینه درمان کودکان مبتلا به اتیسم است بسیار مهم می باشد. والدین و متخصصان درمانd باید از نزدیک مراقب پیشرفت و واکنشهای کودک در هنگام مصرف دارو باشند تا مطمئن شوند که عوارض جانبی منفی این درمان بیش از فواید آن نیست.

درمان های مکمل و دارویی جایگزین

برای تسکین علائم اتیسم ، برخی از والدین و متخصصان درمانی از روش های درمانی دیگر، خارج از آنچه معمولاً توسط متخصصان اطفال توصیه می شود، استفاده می کنند. این درمان ها به عنوان درمان های مکمل و دارویی جایگزین (CAM) شناخته می شوند. درمان های CAM به محصولات یا خدماتی گفته می شود که در کنار داروهای سنتی یا به جای آنها استفاده می شوند. این رژیم ها ممکن است شامل رژیم های غذایی خاص ، مکمل های غذایی ، کلاته (درمانی برای حذف فلزات سنگین مانند سرب از بدن) ، داروهای بیولوژیک (به عنوان مثال سکرتین) یا داروهای ذهن و بدن باشند .

بسیاری از این درمان ها هنوز برای اثربخشی مورد مطالعه قرار نگرفته اند. علاوه بر این ، مروری بر مطالعات مربوط به کلاته شواهدی از آسیب را نشان داده و هیچ مدرکی دال بر موثر بودن آن در درمان کودکان مبتلا به اتیسم وجود ندارد. تحقیقات فعلی نشان می دهد که ممکن است یک سوم والدین کودکان مبتلا به اتیسم درمان CAM را امتحان کرده باشند و تا 10٪ ممکن است از یک درمان بالقوه خطرناک استفاده کنند. لذا قبل از شروع چنین درمانی ، حتما با پزشک کودک خود صحبت کنید.

بهترین کشور برای درمان اوتیسم

در تمامی کشورهاد دنیا استراتژی های مختلفی برای درمان این اختلال وجود دارد، درمان های نظیر کاردرمانی، گفتار درمانی روانشناسی، ABA، رژیم درمانی، گروه درمانی و... در کنار دارو درمانی از درمان های رایج در تمامی کشورها هستند. معمولا میزان پیشرفت در این کودکان بسته به میزان آموزش آنها و تمرین و تکرار دارد.یعنی هرچه بیشتر تحت آموزش های مختلف و صحیح قرار بگیرند، پیشرفتشان بهتر و بیشتر خواهد بود. اما نکته ی مهم و قابل اهمیت در درمان این کودکان این است که، درمان این اختلال وابسته به فرهنگ و زبان می باشد، بنابراین بهتر است هر کودک متناسب با زبان مادری و زبان رایج کشور خود درمان را شروع کند تا زبان اول در کودک تکمیل شود.

بنابراین برای یک کودک فارسی زبان بهترین کشور برای درمان ایران می باشد. توانبخشی در ایران بسیار خلاقانه تر و پیشرفته تر حتی از کشورهای اروپایی می باشد و خلاقیت هایی که در ایران وجود دارد به لحاظ بکارگیری متدها و روش های درمانی را گاها در هیچ کشوری نظیر آن را مشاهده نخواهید کرد. چه بسا بسیاری از هموطنان عزیز ما در سایر کشورها اروپایی و حتی آمریکا برای درمان کودکان خود به ایران مراجعه می کنند، چرا اینکه همونطور ذکر کرده ایم درمان این اختلال وابسته به زبان و در ایران خدمات توانبخشی گسترده تر می باشد.خدمات توانبخشی در ایران سال‌های مدیدی در حال خدمت به توانخواهان و مراجعین عزیز می باشد، و به لحاظ قدمت نیز از سوابق درخشانی برخوردار است.

برای دریافت مشاوره رایگان برای درمان اتیسم و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.

 


منبع محتوا : cdc
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. سکینه میرزاییسکینه میرزایی
  0

  سلام ایا اتیسم درمان کامل داره؟بچه های اتیسم خوب خوب میشن؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   بچه های اتیسم درصورت درمان و شروع به موقع میتونند تا ۹۰ درصد مشکل و جبران کنن و مستقل زندگی کنن

 2. محمد نصریمحمد نصری
  0

  پسره من اوتیسم ۷ سالشه خسته شدیم از زندگی. خودشو میزنه، اصلا متومجه نمیشه، خطر و نمیفهمه واقعا درموتده شدیم لطفا کمکمون کنید

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   کودکان سطح ۳ معمولا مشکلات بیشتری و دارند توانبخشی این کودکان باید مستمر باشه و مطمعنا با تمرین و تلاش و تکرار زیاد این مشکلات قابل حل لستن

 3. فهیمه رضاییفهیمه رضایی
  0

  پسر من اوتیسمه ۴ سالشه جمله های کوتاه و ساده میگه امکانش هست به مدرسه برسه؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   نیاز به ارزیابی سطح زبانی کودک وجود داره. اما با توجه به توصیف شما در صورت درست کار شدن بله احتمالش زیاده

 4. رضارضا
  0

  دلیل اتیسم چیه؟هرچی دکتر میریم نمیگن علتش چیه؟هرچی ازمایشم دادیم میگن خوبه نوار مغزشم خوبه ولی دکترش میگه بچت اتیسم داره

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   علت قطعی اتیسم هنوز مشخص نیست اما علت های احتمالی نظیر سن بالای والدین ، خطرات اب و هوا، وزن پایین کودک هنگام تولد، تولد زودهنگام، ژنتیک، مواد غذایی مصرفی، امواج های موجود و... است. معمولا نوار مغز امواج مغزی و نشون میده و ربطی با تشخیص اتیسم ندلره.تشخیص اتیسم توسط تست های رسمی نظیر گارس ۳ و مصاحبه و مشاهده های بالینی انجام میشه

 5. مریم غفوریمریم غفوری
  0

  سلام ممنونم از کادر قوی کلینیک رسش، بچه های اوتیسم تا کی باید بیان توانبخشی

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   درمان اتیسم با توجه به سطحی که کودک در اون قرار داره شروع میشه و هدف درمان رساندن کودک به سطح مطلوب برقراری ارتباط ومستقل شدن درجامعه ست. تا زمانی که به این سطح برسن نیاز به درمان دارن.درمان اتیسم متاسفانه زمان بر و مستلزم صرف هزینه های بالاست. اما خوشبختانه درمان وجود دارد.

 6. ابراهیم رحیمیابراهیم رحیمی
  0

  اوتیسم دارو داره؟دارویی هست که به بچم بدم اوتیسمش خوب شه؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   متاسفانه اتیسم درمان دارویی نداره. و داروهایی که وجود دارن داروهای جنرال هستن که برای رفع علامت ها در تمامی اختلالات مشابه به کار میرن، تنها درمان اتیسم با تواتبخشی و تمرین و تکرار فراوانه. و دارو درمانی در کنترل رفتارها و نه درمان نقش داره

 7. شقایقشقایق
  0

  باسلام نوه من دو سالش هست بچه باهوشیه هر دو زبان فارسی و ترکی رو کاملا متوجه میشه تمرکز بالایی داره ولی حرف نمیزنه حتی یک کلمه.من شخصا نگرانش هستم به نظر شما چه کار باید کرد؟؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   برای کودکی که کلام نداره و زبان اول رشد نکرده در معرض دو زبانگی قرار دادن اشتباه خیلی زیادیه.نیاز به این داریم اول زبان اول کامل بشه و بعد زبان دوم و شروع کنیم. کودکس که در دوسالگی هیچ بیانی نداره نشونه وجود اختلال در کودک حتما سریع نیاز به بررسی تخصصی داره

 8. ترانهترانه
  0

  سلام خسته نباشید یه پسر ا سال و نیم دارم که بعضی وقتا به اسم خودش واکنش نشون نمیده وقتی میگی برو عروسکتو بیار نمیاره به بیرون رفتن علاقه داره اگه بگی بریم بیرون سریع میاد خیلیم بازی گوشه همش می چرخه اینور اونور، نگرانم اتیسم باشه چیکار باید کنم؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام این نشونه انتخابی بودن توجه کودکه، و اگر این مشکل باقی بماند نشانه ی وجود مشکل می باشد بنابراین زمان و از دست ندین و برای غربالگری مراجعه کنید

 9. فریبا امامیفریبا امامی
  0

  پسر هفت ساله من به تشخیص همکاران شما در شهرستان، مشکل لالی انتخابی داره. شما میتونید به حل این مشکل کمک کنید؟و بنده در حال حاضر ۳۷ سال سن دارم که در کودکی این مشکل رو داشتم و خودم از دوره دانشجویی تا الان تلاش کردم برای بهبود این وضعیتم. و احتمالا موتیسم به پسرم ارث رسیده.

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   تشخیص افتراقی بین موتیسم یا لالی انتخابی با سایر اختلالات بسیار تخصصی و مهمه، بنابراین براحتی نمیتوان گفت کودک لالی انتخابی داره...نیاز به ارزیابی تخصصی داره. علت شناسی و بعد درمان

 10. فرشته فاطمیفرشته فاطمی
  0

  ممنون از مطالب خوبتون چجوری بفهمیم بچه ی من اوتیسمش خفیفه یا شدید؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   اتیسم دارای سه سطح اختلال می باشد. سطح یک خفیف ترین و سطح ۳ شدیدترین. کودکان خفیف معمولا کلام دارن.مشکلات کلیشه ای ندارند. مشکلات رفتاری کمتری دارند، مشکل اصلیشون روی ارتباط و مهارتهای اجتماعیه

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   اتیسم بیماری نیست بلکه یک اختلاله که به صورت طیف می باشد، که این طیف خطی نیست و علامت های مختلفی داره.یه بچه اای ممکنه همه این علامت هارو باهم داشته باشه و برخی بچه ها فقط چند علامت از علایم اتیسم و داشته باشه. برای اشنایی با علائم اتیسم سایر مقالات را بخوانید.تشخیص افتراقی اتیسم از سایر اختلالات هم بسیار مهمه. بنابراین نیاز به ارزیابی قوی توانیخشی داره

 11. رضا کلانتریرضا کلانتری
  0

  بچه ی من اتیسمه کلام نداره، الان ۷ سالشه همه چیو میفهمه اما حرف نمیزنه چیکار باید بکنم به کلام برسه؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   ممکنه کودک شما علائم اپراکسی گفتار و داشته باشه. بنابراین نیاز به ارزیابی تخصصی داره در صورت تشخیص اپراکسی تمرکز درمان باید روی اپراکسی باشه

 12. فرزانه احمدیفرزانه احمدی
  0

  سلام من یک پسر 7 ساله دارم مبتلا به اوتسیم سوال من این بود که ایا اتیسم درمان کامل داره؟بچه های اتیسم خوب خوب میشن؟

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام. اتیسم درمان دارد، اما هنوز درمان کامل خیر. درمان های اتیسم به سمت بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم هستند و در صورت درمان بهنگام و به موقع یه کودک دارای اختلال می تواند تا ۹۰ درصد مشکل را جبران کند.

در مورد درمان اوتیسم سوال دارید بپرسید ؟