کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟اتیسم

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۹

تعریف اوتیسم با عملکرد بالا

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

اوتیسم نوعی اختلال رشد عصبی است که با مشکل در تعاملات اجتماعی و ارتباطات مشخص می شود. علائم آن از خفیف تا شدید است. به همین دلیل است که اکنون از اوتیسم به عنوان اختلال طیف اوتیسم (ASD) یاد می شود. اوتیسم با عملکرد بالا اغلب برای اشاره به افراد در انتهای خفیف تر طیف استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اوتیسم با عملکرد بالا و درجات اصلی اوتیسم ادامه مطلب را بخوانید.

حتما مطالعه کنید : علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

آیا با سندرم آسپرگر تفاوت دارد ؟

تا قبل از بازنگری های فعلی در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) ، مشکلی به نام سندرم آسپرگر قبلاً به عنوان یک بیماری متمایز شناخته می شد. افراد مبتلا به سندرم آسپرگر چندین علامت مشابه با اوتیسم داشتند البته بدون تاخیر در استفاده از زبان ، توسعه شناختی ، رشد مهارت های خودیاری متناسب با سن ، رفتار سازگارانه و کنجکاوی در مورد محیط. علائم آنها همچنین غالباً خفیف تر بوده و کمتر ممکن بود زندگی روزمره آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

برخی از افراد این دو بیماری را یکسان می دانند ، اگرچه اوتیسم با عملکرد بالا یک بیماری شناخته شده رسمی نیست. وقتی اوتیسم به ASD تبدیل شد ، سایر اختلالات رشد عصبی ، از جمله سندرم آسپرگر ، از DSM-5 حذف شد. در عوض ، اتیسم اکنون بر اساس شدت طبقه بندی می شود و ممکن است با سایر اختلالات همراه باشد.

اتیسم با عملکرد بالا

حتما مطالعه کنید :  درمان اوتیسم

اوتیسم در چه شدت هایی دارد ؟

انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) راهنمایی از اختلالات و بیماریهای شناسایی شده را نگهداری می کند. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ده ها سال است که برای کمک به پزشکان در مقایسه علائم و تشخیص ها استفاده می شود. جدیدترین نسخه ، DSM-5 ، در سال 2013 منتشر شد. این نسخه تمام شرایط مربوط به اوتیسم را تحت یک اصطلاح مادر به نام اختلال طیف اتیسم (ASD) ترکیب کرد. 

امروز ، ASD به سه سطح تقسیم می شود که شدت بیماری را منعکس می کنند:

 • سطح 1. کمترین شدت ASD است. افراد در این سطح معمولاً علائم خفیفی دارند که خیلی در کار ، مدرسه یا روابط آنها تداخل ایجاد نمی کند. این همان حالتی است که اکثر مردم هنگام استفاده از اصطلاحات اوتیسم با عملکرد بالا یا سندرم آسپرگر به آن اشاره می کنند.
 • سطح 2. افراد در این سطح به پشتیبانی بیشتری مانند گفتاردرمانی یا آموزش مهارتهای اجتماعی نیاز دارند.
 • سطح 3. شدیدترین سطح ASD است. افراد در این سطح بیشترین حمایت ، از جمله کمک تمام وقت یا درمان فشرده را در برخی موارد نیاز دارند.

حتما مطالعه کنید : گفتار درمانی و کمک آن در درمان اتیسم

سطح ASD چگونه تعیین می شود ؟

هیچ آزمون واحدی برای تعیین سطح ASD وجود ندارد. در عوض ، یک دکتر یا روانشناس وقت زیادی را صرف گفتگو با فرد و مشاهده رفتارهای او می کند تا فهم بهتری از او داشته باشد:

 • رشد کلامی و عاطفی
 • قابلیت های اجتماعی و عاطفی
 • توانایی های ارتباط غیرکلامی

آنها همچنین کیفیت ایجاد و نگهداری روابط معنادار توسط این افراد با دیگران را بررسی می کنند.

تشخیص ASD را از 18 ماهگی قابل انجام است. با این حال ، بسیاری از کودکان و حتی برخی بزرگسالان ممکن است تا سنین بالاتر تشخیص داده نشوند. تشخیص در سنین بالاتر می تواند درمان را دشوارتر کند. اگر شما یا متخصص کودکتان فکر می کنید که کودک ممکن است به ASD مبتلا شده باشند ، صحبت با یک متخصص ASD را در نظر بگیرید.

شدت های مختلف چگونه درمان می شوند ؟

هیچ توصیه درمانی استانداردی برای شدت های مختلف ASD وجود ندارد. درمان به علائم منحصر به فرد هر بیمار بستگی دارد. افرادی که دارای سطوح مختلف ASD هستند ممکن است همه به یک نوع درمان نیاز داشته باشند ، اما افرادی که دارای ASD سطح 2 یا 3 هستند احتمالاً نیاز به درمان طولانی مدت و شدیدتری سنبت به افراد مبتلا به ASD سطح 1 دارند.

درمان های بالقوه ASD عبارتند از:

 • گفتاردرمانی. ASD می تواند باعث بروز انواع مشکلات گفتار شود. برخی از افراد مبتلا به ASD ممکن است اصلاً قادر به صحبت نباشند ، در حالی که دیگران ممکن است در مکالمه با دیگران مشکل داشته باشند. گفتاردرمانی می تواند به رفع طیف وسیعی از مشکلات گفتاری کمک کند.
 • فیزیوتراپی. برخی از افراد مبتلا به ASD در مهارت های حرکتی مشکل دارند. این مشکلات می تواند مواردی مانند پریدن ، راه رفتن یا دویدن را با مشکل روبرو کند. افراد مبتلا به ASD ممکن است در برخی مهارت های حرکتی دچار مشکل شوند. فیزیوتراپی می تواند به تقویت عضلات و بهبود مهارت های حرکتی کمک کند.
 • کار درمانی. کاردرمانی می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه از دست ها ، پاها یا سایر اعضای بدن به طور موثرتری استفاده کنید. این می تواند کارهای روزمره و کار کردن را راحت کند.
 • آموزش حسی. افراد مبتلا به ASD اغلب به صدا ، نور و لمس حساس هستند. آموزش حسی به افراد کمک می کند تا با ورودی های حسی راحت تر برخورد کنند.
 • تحلیل رفتاری کاربردی. این روشی است که رفتارهای مثبت را تشویق می کند. انواع مختلفی از تحلیل رفتاری کاربردی وجود دارد ، اما بیشتر آنها از سیستم پاداش استفاده می کنند.
 • دارو. گرچه هیچ دارویی برای درمان ASD طراحی نشده است ، اما انواع خاصی می توانند به مدیریت علائم خاص مانند افسردگی یا انرژی زیاد کمک کنند.

نتیجه گیری

اوتیسم با عملکرد بالا یک اصطلاح پزشکی نیست و تعریف مشخصی ندارد. اما افرادی که از این اصطلاح استفاده می کنند احتمالاً به چیزی شبیه سطح 1 ASD اشاره دارند. همچنین ممکن است با سندرم آسپرگر- بیماری که دیگر توسط APA شناخته نمی شود- قابل مقایسه باشد .

برای دریافت مشاوره رایگان برای تشخیص و درمان اتیسم و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو شما هستیم.


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید