کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده استاتیسم

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۳ شهریور ۱۳۹۹

به طور تخمینی در ایالات متحده ، 1 کودک از هر 68 کودک مبتلا به اتیسم است و در کل بیش از 3 میلیون نفر مبتلا به اتیسم تشخیص داده شده اند. آن را در تعداد افراد خانواده ها و دوستان آنها ضرب کنید ، و می بینید که تقریباً هر کس با یک شخص مبتلا به اتیسم در ارتباط است.

من به عنوان یک مشاور آموزشی که با مدارس و خانواده های با فرزند دارای ناتوانی کار می کند ، این ارتباط را به صورت دست اول تجربه کرده ام. در اینجا نکاتی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا کودک شما بهترین زندگی را پشت سر بگذارد.

اول از همه ، نفس عمیق بکشید

تشخیص اتیسم در اینکه که فرزند شما کیست یا چه کارهایی می تواند انجام دهد تغییری ایجاد نمی کند . تحقیقات طی چند دهه گذشته بصورت نمایی افزایش یافته است ، و همیشه ایده ها و راهکارهای جدید درمانی در کالج ها و موسسات تحقیقاتی در سراسر کشور مورد مطالعه قرار می گیرند. محققان برنامه های موثری را برای کمک به کودکان مبتلا به اتیسم در توسعه ارتباطات ، مهارت های اجتماعی ، آکادمیک ، مهارت های حرکتی و آموزش فنی ایجاد کرده اند تا بتوانند زندگی طولانی ، سالم و مفیدی داشته باشند. همه اینها با شما شروع می شود و هرچه زودتر شروع شود ، بهتر است.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با علائم اتیسم در کودکان و روش های درمان آن

برای مداخله اولیه آماده شوید

از آنجایی که دوره بحرانی رشد کودک از سن 0 تا 3 سالگی است باید در تشخیص بیماری به دنبال روش های درمانی مختلفی باشید. هیچ درمانی برای اتیسم وجود ندارد ، اما روشهای درمانی ای وجود دارد که می تواند در ایجاد مهارت های بنیادی برای کودک شما در زمان رشد و تکامل او کمک کند.
اگرچه مداخله زود هنگام توصیه می شود ، هیچوقت برای استفاده از برخی درمان های خاص خیلی دیر نیست ، از جمله:
⦁ گفتاردرمانی
⦁ کاردرمانی (OT)
⦁ فیزیوتراپی (PT)
⦁ اجتماع درمانی یا رفتار درمانی (ABAوFloorTime)

تشخیص اتیسم

بیاموزید بدون گوش های خود بشنوید

یاد بگیرید که با چشمانتان گوش کنید. تأخیر در توسعه گفتار یا غیر کلامی بودن به معنای عدم برقراری ارتباط توسط کودک شما نیست. هر کاری که ما انجام دهیم ، حتی سکوت ، ارتباط است. هرچه زودتر درک کنید که فرزندتان چگونه ارتباط برقرار می کند ، تعامل و پاسخ دادن به زبان آنها آسان تر خواهد بود.

گفتاردرمانی ممکن است بر جنبه های مختلفی تمرکز کند، از جمله:
⦁ تلفظ (چگونگی ایجاد صداها با دهان)
⦁ ارتباطات غیر کلامی (نمادها ، زبان نشانه یا دستگاههای ارتباطی خروجی صدا)
⦁ عملكرد اجتماعي (نحوه استفاده از زبان با ساير افراد)

فقط به یاد داشته باشید: هر کاری که فرزند شما انجام می دهد سعی دارد چیزی به شما بگوید ، پس حتما گوش دهید!

با اصطلاحات "ظریف" و "درشت" آشنا شوید

کودکان مبتلا به اتیسم گاهی اوقات مشکلات هماهنگی حرکتی دارند که باید به آنها توجه شود. دو نوع اصلی از عملکردهای حرکتی وجود دارد: ظریف و درشت.

مهارت های حرکتی درشت ، حرکات و عضلات بزرگ بدن را درگیر می کنند. فیزیوتراپی (PT) بیشتر روی این مهارت ها مانند خزیدن ، پیاده روی ، پریدن و پیمایش پله ها کار می کند.
از طرف دیگر مهارت های حرکتی ظریف حرکاتی کوچک و ظریف مانند نوشتن ، بستن زیپ ژاکت یا دکمه پیراهن هستند. برای این موارد ، کودک شما با یک متخصص کاردرمانی همکاری می کند. این مهارت ها نیاز زیادی به مهارت های حرکتی و هماهنگی دست و چشم دارند و اغلب به تمرین اضافی احتیاج دارند. برای درک دقیق تر تفاوت های بین کاردرمانی و فیزیوتراپی، می توانید مقاله مرتیط با آن را مطالعه نمایید.
مهارت های حرکتی ظریف را مانند آموزش دادن جبر به یک شخص در نظر بگیرید. تعداد زیادی حرکات پیچیده و استراتژی های برنامه ریزی حرکتی وجود دارند که در یادگیری هر فعالیت مورد نیاز هستند و شبیه به جبر ، آنها را باید فراگرفت و در استفاده از آنها استاد شد.

درک کنید که آنها احساس متفاوتی را تجربه می کنند

شما ممکن است کودکان مبتلا به اتیسم را ببینید که در صندلی های کمکی ​​نشسته اند و حرکات تکراری انجام می دهند مانند تکان دادن بدن و یا باز کردن بازوهایشان. این حرکات معمولاً به دلیل افزایش نیازهای حرکتی است. آنها هیچ فرقی با عادت هایی که ممکن است یک فرد بدون اتیسم داشته باشد ، مانند جویدن انتهای مداد یا ضربه زدن با پا، ندارند . این رفتارها همه به یک هدف داخلی خدمت می کنند ، اما برای کودکان مبتلا به اتیسم ، ممکن است حرکات تکراری در موقعیت های خاص آزار دهنده شوند.

کاردرمانی سعی در ایجاد یک "رژیم حرکتی" دارد که ورودی های مورد نیاز کودک را به روش اجتماعی مناسب و به طور کنترل شده تأمین کند. اگر کودکی برای آرام کردن خود نیاز به بالا و پایین پریدن داشته باشد ، کار درمان ها فعالیتهایی را ایجاد می کنند که همان ورودی پریدن را فراهم می کند. این می تواند شامل زنگ تفریح های ترامپولینی (سکوی پرش) ، فشار دادن پا یا نشستن روی توپ های یوگا باشد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با علائم اتیسم در نوجوانان

در تحلیل رفتار کاربردی دخیل باشید

تحلیل رفتار کاربردی یا ABA ، یکی از پرکاربردترین و مورد پذیرش ترین اشکال رفتار درمانی برای کودکان مبتلا به اتیسم است. بررسی های قدرتمندی در ABA وجود دارند که پایه تجربی آن را تایید می کنند. پزشکان ABA معتقدند که رفتار تابعی از یک محیط است. با تغییر محیط اطراف کودک می توانیم ساختار محیط را برای کمک به آنها در یادگیری و توسعه مهارت های جدید فراهم کنیم.

یکی دیگر از درمانهای رایج برای مهارتهای اجتماعی و رفتاری ، فلور تایم (FloorTime) است که شامل درمان مبتنی بر کودک و بازی است.

از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید

اسب درمانی ، گروه های مهارت اجتماعی ، یادگیری شنا ، موسیقی ، هنر و ... ، ممکن است یک پایه تحقیقاتی قوی برای همه این برنامه ها وجود نداشته باشد ، اما اگر فرزند شما در آنها خوشحال و موفق است ، آنها را ادامه دهید! لازم نیست همه درمان ها در مورد داده ها و پیشرفت باشد - تفریح ​​و اوقات فراغت ممکن است به همان اندازه برای رشد یک کودک متعادل اهمیت داشته باشد.

اما خیلی دور نشوید ...

در مورد "درمان های معجزه آسا " محتاط باشید. برخی از افراد ممکن است سعی کنند غریزه مادرانه یا پدرانه شما را که بهترین را برای فرزندتان می خواهید، طعمه قرار دهند. هر درمان جدید از جمله درمان ها و مداخلات پزشکی را با شک و تردید بررسی کنید . حتما قبل از امتحان هر چیز جدیدی با پزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر شامل رژیم های غذایی سخت ، داروهای خانگی ، گیاهان دارویی و داروهای کنترل نشده باشد.

به یاد داشته باشید: شما نمی توانید فرزند خود را تغییر دهید ، اما می توانید خود را تغییر دهید

یافتن وقتی مناسب برای تمرین که شما و فرزندتان گرسنه و خسته نباشید به شما کمک می کند تا در انجام این کارها صبر بیشتری به خرج دهید. همچنین این را درک کنید که آنچه ممکن است برای شما مهم باشد که کودکتان یاد بگیرد ، ممکن است برای آنها مهم نباشد.

فرزند شما هنوز فرزند شما است ، چه تشخیص اتیسم داشته باشد چه نداشته باشد. به آنها عشق ، درک و مهربانی نشان دهید. آنها را از بدی های جهان محافظت کنید ، اما آن را از آنها مخفی نکنید. به آنها بیاموزید که دوست داشته باشند و دوست داشته شوند. به یاد داشته باشید که یک تشخیص تعیین نمی کند که آنها چه کسانی هستند.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تشخیص و درمان اتیسم و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.

 


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید