کلینیک جامع توانبخشی رسش
عوارض اتیسم
عوارض اتیسم ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کننداتیسم

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۹

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

انسان ها ابتدا حیوانات را اهلی کردند تا در کارهای خانه کمک کنند ، از چراندن گاوها گرفته تا کشتن موش ها.امروزه، حیوانات اهلی را عمدتاً برای همراهی نگهداری می کنیم ، اما تحقیقات جدید اثباتی بر این موضوع است که حیوانات می توانند اثر درمانی نیز داشته باشند.

محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا کشف کردند که چگونه حیوانات می توانند به اجتماعی تر بودن کودکان اتیسم در کلاس درس کمک کنند. آنها دریافتند که کودکان مبتلا به اتیسم در هنگام بازی بی برنامه با حیوانات ، رفتارهای اجتماعی بیشتری در برخورد با سایر کودکان نشان می دهند.

اتیسم گروهی از اختلالات رشدی است که با اختلال در ارتباطات و مهارت های اجتماعی مشخص می شود. علائم به طور معمول در سه سالگی ظاهر می شوند. اتیسم تقریباً از هر 91 کودک در ایالات متحده یکی را درگیر می کند.

معاشرت اغلب بزرگترین چالش برای کودکان اتیسم است. معاشرت کردن با دیگران در کلاس می تواند برای آنها دشوار باشد که این می تواند منجر به انزوا ، طرد شدگی ، قلدری و سایر تعاملات استرس زا شود.

چگونه حیوانات به کودکان مبتلا به اتیسم در کلاس درس کمک می کنند

تحقیقات قبلی نشان داده بود که تعامل با حیوانات می تواند به کودکان اتیسم کمک کند ، اما محققان استرالیایی اولین کسانی بودند که هنگام مقایسه تعامل حیوانات با بازی با اسباب بازی ها ، از یک ابزار رایج رتبه بندی استفاده کردند که برای کمک به کودکان اتیسم در تعامل با همسالانشان به کار می رود.

محققان مقایسه کردند که کودکان 5 تا 13 ساله چگونه در اوقات فراغت با بزرگسالان و "همسالان معمولی شان" ارتباط برقرار می کنند. به یک گروه اسباب بازی داده شد تا با آنها بازی کنند در حالی که گروه دیگر را در اتاقی با دو همستر قرار دادند.

کودکان اوتیستیک که با همستر بازی می کردند با صحبت کردن ، لبخند زدن ، خندیدن ، نگاه کردن به چهره ها و برقراری تماس فیزیکی با دیگران رفتار اجتماعی بیشتری نشان دادند. کودکان با همستر همچنین کمتر از کسانی که با اسباب بازی، بازی می کردند اخم کرده، غر زده ، گریه کرده و رفتار های منفی دیگر نشان دادند.

برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم یا ASD ، "کلاس مدرسه می تواند به دلیل چالش های اجتماعی و تمسخر شدن توسط همسالان ، یک محیط استرس زا و طاقت فرسا باشد. اگر یک حیوان بتواند این استرس را کاهش دهد یا تصورات کودکان از کلاس و افراد آن را به طور مصنوعی تغییر دهد ، در این صورت کودک مبتلا به ASD می تواند احساس آرامش و راحتی بیشتری جهت برقراری ارتباط اجتماعی داشته باشد. "

حتما مطالعه کنید : علائم و نشانه های اتیسم

حیوانات و اتیسم

پیوند بین انسان و حیوان به قرن ها قبل برمی گردد. استفاده از حیوانات در درمان به قرن 18 برمی گردد. در حالی که تحقیقات نشان می دهد تماس با حیوانات می تواند استرس را کاهش دهد ، برخی از حیوانات برای کمک به صاحبان خود از نوازش صرف فراتر می روند.

سگ کنار دختر

کلارک پاپاس مدیر برنامه های سازمان همراهان سگ سان برای استقلال (CCI) است، یک سازمان غیرانتفاعی که سگ های همراه را برای افراد معلول آموزش می دهد. آنها 20 سال است که برای کمک به کودکان اتیسم سگهای خدمت رسان را آموزش می دهند.

در CCI ، سگ های نجات لابرادور و گلدن ، آموزش دیده اند تا در موقعیت های مختلفی از جمله کمک به کودکان اتیسم در کلاس ، به صاحبان خود کمک کنند.

پاپاس و دیگران در CCI دریافته اند که سگها در بسیاری از سناریوها خصوصاً برای کمک به والدین در هنگام بیرون رفتن از خانه مفید هستند. از آنجا که برخی از کودکان اوتیستیک تمایلی به جدا شدن از والدین خود ندارند ، سرگرم کردن کودک با سگ ، بیرون رفتن و انجام کارها را آسان می کند.

پاپاس گفت: "هنگامی که والدین و بچه ها بتوانند بیرون بروند ،احساس آرامشی ایجاد می شود ."

برای کسانی که واجد شرایط حیوان همراه هستند ، نتایج ممکن است فوری نباشد ، اما می توانند تا ابد ادامه داشته باشند. پاپاس می گوید در طول عمر معمولی 10 ساله یک سگ راهنما ، کودکان مبتلا به اتیسم ممکن است همان سطح از رشد اجتماعی را داشته باشند که کودکان بدون این اختلال دارا هستند.

وی گفت: "به طور كلی ، به ندرت می توان تغییر قابل توجهی را به صورت فوری مشاهده کرد، اما با گذشت زمان یک اثر عمیق وجود دارد."

برای دریافت مشاوره رایگان  و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو شما هستیم.


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

پزشکان اتیسم

پزشکان اتیسم

بسیاری علائم اتیسم را به سختی می توان تشخیص داد. به همین دلیل در صورت مشکوک بودن فرزندتان به اختلال طیف اوتیسم (ASD) مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

بسیاری از والدین کودکانی که دارای اختلال طیف اتیسم (ASD) هستند تصمیم می گیرند که برای کمک به وضعیت سلامت کلی و مشکلات احتمالی رفتاری فرزند خود ، استفاده از داروهای مکمل و جایگزین (CAM) را در نظر بگیرند.

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

از پتوی سنگین می توان برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم استفاده کرد.

آیا ارتباطی بین سونوگرافی بارداری و اتیسم وجود دارد؟

آیا ارتباطی بین سونوگرافی بارداری و اتیسم وجود دارد؟

یک مطالعه جدید هیچ ارتباطی بین اتیسم و تعداد یا مدت زمان آزمایشات سونوگرافی پیدا نکرده است. اما بررسی تاثیر عمق تست های سونوگرافی نیاز به مطالعه بیشتری دارد.

آشنایی کامل با علائم اوتیسم در کودکان

آشنایی کامل با علائم اوتیسم در کودکان

علائم اختلال طیف اتیسم برای هر کودکی که به آن مبتلا باشد متفاوت است. کلمه "طیف" به طیف گسترده ای از اختلافات کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم اشاره دارد. این تفاوت ها می تواند با توجه به سن و همچنین با گذشت زمان در کودک تغییر کند.

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. لیلا اصغریلیلا اصغری
  0

  سلام من نیاز به ی عکس مادر و بچه معلول یا دارای اوتیسم برای پس زمینه پاورپوینت دفاع پایان نامه ارشد دارم

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   میتونین کلمه ی لاتین اتیسم را سرچ کنین و از عکس های خارجی استفاده کنین، هرچند کودکان دارای اتیسم به لحاظ ظاهر هیچ فرقی با سایر کودکان ندارند در ضمن بجای کلمه ی معلول به لحاظ ادبی بهتر است کلمه ی توانخواه را به کار ببریم

سوال خود را از ما بپرسید