کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسماتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹

پتوی سنگین چیست ؟

پتوی سنگین نوعی پتو است که مجهز به وزنه توزیع شده به طور یکنواخت است. این وزنه ها آن را سنگین تر از یک پتو معمولی می کند و فشار و احتمالاً احساس امنیتی را برای فردی که از آنها استفاده می کند فراهم می کند.

در جامعه اتیسم ، پتوهای سنگین اغلب توسط متخصصین کاردرمانی (OT) برای کمک به آرامش یا راحتی افراد بی قرار و دارای استرس استفاده می شود. آنها همچنین برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم نیز بکار برده می شوند.

به نظر می رسد رفتاردرمانگرها و بیمارانشان به طور معمول استفاده از پتوهای سنگین را نسبت به پتو های معمولی ترجیح می دهند. با این حال ، مزایای دانش محور - و به طور خاص ، مزایای آن برای کودکان مبتلا به اتیسم – کمتر مشخص هستند.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با علائم اتیسم در نوجوانان

علم چه می گوید ؟

کمبود تحقیقات در مورد استفاده مستقیم از پتوهای سنگین به عنوان یک ابزار آرامش بخش یا کمک کننده خواب در کودکان وجود ندارد. در عوض ، بیشتر بررسی ها به نتایج یک مطالعه در سال 1999 در مورد مزایای تحریک فشاری عمیق با استفاده از "دستگاه آغوش" تمپل گراندین اشاره می کنند. (تمپل گراندین یک فرد بزرگسال مبتلا به اتیسم و یک حامی مهم جامعه اتیسم است.)

مطالعه سال 1999 ، و همچنین مطالعات اخیر ، نشان داد که تحریک فشار عمیق برای افراد مبتلا به اتیسم مفید است. با این حال ، هیچ مطالعه ای نشان نداده است که پتوهای سنگین در واقع تحریک فشار عمیق را فراهم می کنند. در واقع ، آنها بین نوع فشار دستگاه آغوش بکار رفته مطالعه و این واقعیت که وزن بیشتر باید به معنای فشار بیشتر باشد ، اختلاف نظر دارند.

بزرگترین مطالعه اتیسم / پتوی سنگین شامل 67 کودک مبتلا به اتیسم در سنین 5 تا 16 سالگی بود. شرکت کنندگان مبتلا به اختلال خواب شدید ، هیچ بهبود معنا داری در اندازه گیری زمان کل خوابیدن ، زمان به خواب رفتن یا تعداد دفعات بیدار شدن از خواب ، نشان ندادند.

با این حال ، هر دوی شرکت کنندگان و والدین آنها پتوی سنگین را به پتو معمولی ترجیح دادند.

گرچه مطالعات مثبتی در مورد کودکان وجود ندارد ، اما یک مطالعه در بزرگسالان نشان داد 63 درصد کاهش استرس گزارش شده است. هفتاد و هشت درصد از شرکت کنندگان ، پتو سنگین را برای آرام کردن ترجیح دادند. گرچه این یک موضوع درونی است ، این مطالعه همچنین علائم حیاتی را کنترل و علائم استرس آور را اندازه گیری کرد. محققان از این اطلاعات برای تعیین بی خطر بودن پتوهای سنگین استفاده کردند.

تحقیقات مدرسه ای در كانادا در خصوص خطرات استفاده نادرست از پتوی سنگین برای كودكان مبتلا به اتیسم در سال 2008 ، باعث شد انجمن اتیسم كانادا هشداری در مورد پتوهای سنگین اعلام كند و دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن از پتوهای سنگین ، هم به عنوان کمک کننده خواب و هم برای تسکین استرس ارائه شد.
گرچه مطالعات بیشتری برای ایجاد ارتباط مستقیم بین مطالعات تحریک فشار عمیق و پتوهای سنگین مورد نیاز است.

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

فواید آن چیست؟

پتوهای سنگین برای دهه ها در رفتار درمانی استفاده شده اند ، و هم رفتاردرمانگرها و هم استفاده کنندگان در مطالعات بی شماری آنها را ترجیح می دهند.

کسی که پتو خاصی را ترجیح می دهد ممکن است با استفاده از آن آرامش بیشتری داشته باشد. توصیفات رفتار درمانگرها و والدین حاکی از نتایج مثبت است ، بنابراین دلیلی بر این باور است که استفاده از پتو ممکن است مفید باشد. در آینده ممکن است مطالعاتی برای بررسی بیشتر این موضوع طراحی شود.

چه سایز پتویی برای من مناسب است ؟

وقتی نوبت به وزن پتوی سنگین شما می رسد ، دستورالعملهای کلی وجود دارد. کریستی لانگسلت ، می گوید: "بیشتر افراد 10 درصد از وزن فرد را توصیه می کنند ، اما تحقیقات و تجربه نشان داده است که این عدد به 20 درصد نزدیک تر است."

همچنین بیشتر تولید کنندگان پتو دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن و اندازه مناسب پتوها دارند.

سخن پاینی

تحقیقات نشان داده است که پتوهای سنگین برای بزرگسالان بی خطر هستند ، اما تاکنون هیچ نتیجه ای پیدا نشده است که نشان دهد آنها به طور قابل توجهی برای درمان کودکان مبتلا به اتیسم مفید هستند. رفتار درمانگرها ، والدین و استفاده کنندگان در بررسی ها ترجیح روشنی برای پتوهای سنگین نسبت به مدل های دیگر نشان می دهند. شاید مفید باشد که یک پتو سنگین را امتحان کنید و ببینید که آیا علائم اضطراب و بی خوابی را کاهش می دهد یا خیر.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد اتیسم و رزرو وقت مشاوره حضوری و ویزیت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید