کلینیک جامع توانبخشی رسش
چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19
چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19 ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)اتیسم

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹

مرور کلی

بسیاری از والدین کودکانی که دارای اختلال طیف اتیسم (Autism Spectrum Disorder) هستند تصمیم می گیرند که برای کمک به وضعیت سلامت کلی و مشکلات احتمالی رفتاری فرزند خود به جای استفاده از درمان معمول اتیسم ، استفاده از داروهای مکمل و جایگزین (CAM) را در نظر بگیرند. تخمین زده می شود که 30 تا 95 درصد کودکان مبتلا به ASD نوعی درمان CAM داشته باشند.

همه درمان هایی که با داروهای مکمل و جایگزین انجام می شوند، کاملاً مورد تحقیق قرار نگرفته اند. در حالی که بسیاری از آنها بی خطر هستند و برخی حتی ممکن است موثر باشند ، باز هم در استفاده از آنها احتیاط کنید. هر درمانی برای هر فرد مبتلایی کارساز نیست. آنچه برای یک شخص مفید است ممکن است برای شخص دیگر مفید نباشد. قبل از هر تغییر در روش درمانی ، رژیم غذایی یا شیوه زندگی کودک با پزشک خود مشورت کنید.

رژیم اتیسم

بعضی از پزشکان رژیم اتیسم را توصیه می کنند. این به معنای کاهش یا حذف گلوتن و کازئین از رژیم غذایی است. گلوتن پروتئینی در دانه های گندم و سایر غلات مانند جو و چاودار است. گلوتن در بسیاری از محصولات غذایی وجود دارد و می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند.

کازئین یک پروتئین در محصولات لبنیاتی است و ممکن است منبع دیگری از مشکلات گوارشی باشد. تصور می شود که گلوتن و کازئین هر دو می توانند التهاب آور باشند و کاهش آنها در رژیم غذایی می تواند به سلامت کلی و رفتار کسانی که اوتیسم دارند کمک کند.

طبق اظهار انجمن اتیسم ، رژیم غذایی آمریکایی متوسط شامل مقدار بیشتری از گندم و لبنیات مورد نیاز است. این پروتئین ها نیز می توانند به طور قابل توجهی بر رفتار فرد تأثیر بگذارند. طبق گفته گروه اطفال دانشگاه فلوریدا ، این به آن دلیل است که پپتیدهای موجود در گلوتن و کازئین به گیرنده های مخدر در مغز متصل می شوند. این می تواند اثرات داروهای غیرقانونی مانند هروئین یا مرفین را تقلید کند و باعث حالات زیر شود:

 • خواب آلودگی
 • گیجی
 • رفتار بی توجهانه یا از دست دادن تمرکز
 • پرخاشگری
 • رفتار خودآزاری

انجمن اوتیسم یک رژیم آزمایشی بدون گلوتن و لبنیات را توصیه می کند. نتایج بهبودی ممکن است در طی یک تا سه ماه دیده شوند. اگر می خواهید گلوتن و کازئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید ، باید سعی کنید هر بار فقط یکی را حذف کنید تا ببینید آیا حذف یکی از آنها بدون از بین بردن هر دو ماده غذایی تأثیر دارد یا خیر.

مهم است که اطمینان حاصل کنید آیا کودک شما مواد غذایی مورد نیاز را دریافت می کند یا خیر ، این امر در صورت داشتن رژیم غذایی خاص، می تواند دشوار باشد. کودکانی که رژیم بدون لبنیات دارند ممکن است لازم باشد از مکمل های کلسیم استفاده کنند یا ممکن است لازم باشد مقدار غذاهای غیر لبنیاتی و غنی از کلسیم را در رژیم غذایی آنها افزایش دهید.

یک مطالعه اخیر ، آزمایش چالش برانگیزی را برای ارزیابی اینکه آیا رژیم اتیسم در واقع به رفتار یا سلامت گوارش کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند یا نه ، انجام داد. آزمایشی که بین دو گروه انجام شد و در آن هیچ کدام از پژوهشگران و افراد تحت مطالعه نمی دانستند کدام گروه در حال بررسی است . این مطالعه شواهدی را نشان نداد که رژیم اوتیسم تفاوت اساسی ایجاد کند. هرچند میزان نمونه برای این آزمایش کم بود ، با این حال ، رژیم غذایی هنوز هم ممکن است به افراد مبتلا کمک کند.

حتما مطالعه کنید : همه چیز در مورد کاردرمانی جسمی

اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 نوعی چربی خوب هستند که در روغن ماهی و مکمل ها موجود هستند. آنها به رشد و عملکرد مغز کمک می کنند. طبق مجله روانشناسی بیولوژیک، برخی مطالعات کوچک و اولیه نشان داده است که افزودن امگا 3 به رژیم غذایی کودک می تواند رفتار بیش فعالانه و تکراری را در کسانی که اتیسم دارند بهبود بخشد. سایر مطالعات منتشر شده در مجله سایکوفارماکولوژی کودک و نوجوان نشان می دهد که امگا 3 می تواند به بهبود مهارت های اجتماعی در کودکان مبتلا به ASD کمک کند.

برخی مطالعات از اسیدهای چرب امگا 3 پشتیبانی می کنند و برخی مطالعات نیز بر خلاف آن استدلال می کنند. مطالعه اخیر با استفاده از آزمایش کنترل شده با دارونما نشان داد که کودکان متلا به اتیسم امگا 3 را به خوبی تحمل می کنند اما امگا 3 به بهبود مشکلات رفتاری آنها کمکی نمی کند. این مطالعه اظهار داشت که اثرات مطلوب رایج اسیدهای چرب امگا 3 در سلامتی همچنان وجود دارند.

با پزشک خود یا یک متخصص تغذیه حرفه ای صحبت کنید تا در مورد بهترین روش افزودن این چربی های سالم به رژیم غذایی کودک شما را راهنمایی کند.

ملاتونین و خواب

بسیاری از کودکان مبتلا به اتیسم با مشکلات مداوم خواب روبه رو هستند مانند:

 • مشکل در خوابیدن
 • زود بیدار شدن
 • کیفیت خواب بد
 • بی قراری

بی خوابی می تواند بسیاری از علائم اتیسم را تشدید کند و نباید آن را نادیده بگیرید.

یک مطالعه آزمایشی اخیر که در ژورنال اتیسم و اختلالات رشد منتشر شده است ، نشان داد که مکمل طبیعی ملاتونین به کودکانی که دارای ASD هستند کمک می کند بهتر بخوابند و علائم آنها را در طول روز کاهش می دهد. این مطالعه همچنین تاکید می کند ملاتونین فقط در صورتی استفاد شود که اتیسم دلیل مشکلات خواب باشد. اگر مسئله دیگری باعث بروز این مشکل شده است ، باید مشکل اساسی را بررسی کنید.

راه حل های دیگر برای اختلالات خواب

اضطراب یا محرک های طاقت فرسا نیز می تواند در خوابیدن کودکان اتیسم ایجاد مشکل کند.

اختلال خواب بچه

نور درمانی یک روش درمانی بالقوه برای کودکان مبتلا به اتیسم است که شب ها برای خوابیدن تلاش می کنند. با این روش درمانی ، کودک در معرض دوره هایی از نور شدید صبح قرار می گیرد ، که ممکن است به آزادسازی طبیعی ملاتونین در بدن کمک کند.

سایر روش های درمانی که می توانند به کودک شما کمک کنند بیشتر بخوابد عبارتند از:

 • اجتناب از محرک هایی مانند کافئین یا شکر قبل از خواب
 • ایجاد یک روال معمول برای همه شب ها
 • خاموش کردن تلویزیون یا بازی های کامپیوتری حداقل یک ساعت قبل از خواب و آرامش بخشیدن به کودک با پخش موسیقی آرام یا خواندن کتاب
 • اضافه کردن پرده های مسدود کننده نور به اتاق کودک شما برای جلوگیری از ایجاد اختلال در آنها توسط محرک های بیرونی

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با علائم اتیسم در نوجوانان

چلیشن درمانی

چلیشن درمانی برای دفع فلزات سنگین از بدن طراحی شده است. این یک روش درمانی برای مسمومیت با فلزات سنگین مانند سرب یا جیوه است و یک درمان تایید شده برای اتیسم نیست.

هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد اتیسم توسط فلزات یا اثبات عملکرد این روش درمانی وجود ندارد. حتی ممکن است برای برخی از افراد خطرناک نیز باشد. این داروها می توانند به طور بالقوه باعث تشنج ، مشکلات قلبی و آسیب به اعضای بدن شوند. در حالی که برخی از افراد این روش را توصیه می کنند ، خطرات بالقوه آن قابل توجیه نیست.

تکنیک های آرامش

مشکلات رفتاری یک مسئله رایج در افراد مبتلا به ASD است. تکنیک های آرام سازی ، مانند ماساژ فشاری عمیق یا پوشیدن لباس های سنگین، ممکن است بی قراری را در افراد مبتلا ASD تسکین دهد.

متخصص جون گرودن تکنیک های آرام سازی پیش رونده را که توسط ادموند جیکوبسون توسعه یافته است توصیه می کند. این تکنیک ها شامل آموزش تفاوت عضلات کشیده و شل شده به افراد است. سپس به افراد آموزش داده می شود که چگونه ماهیچه های خود از جمله عضلات دست ، بازو و پاهایشان را شل و سفت کنند. این کار در ترکیب با تنفس عمیق انجام می شود و می تواند به کاهش استرس و بی قراری کمک کند.


آینده افراد مبتلا به اتیسم چگونه است ؟

هیچ یک از این روش های درمانی نمی توانند ASD را درمان کنند. آنها فقط می توانند به کاهش علائم کمک کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری هشدار می دهد که آنچه برای یک بیمار مفید است ممکن است برای بیمار دیگر مفید نباشد. پزشک شما باید هر روش جایگزین را قبل از استفاده به عنوان بخشی از برنامه درمانی فرزند شما ، بررسی کند.

برای دریافت مشاوره رایگان برای اتیسم و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

ارتباط بین اختلال اتیسم و اختلال نقص توجه و بیش فعالی

ارتباط بین اختلال اتیسم و اختلال نقص توجه و بیش فعالی

قبل از تشخیص اختلال نقص توجه و بیش فعالی، لازم است بدانید که چگونه اختلال نقص توجه و بیش فعالی و اتیسم می توانند اشتباه گرفته شوند و بفهمید که چه زمانی با هم همپوشانی و ارتباط دارند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

پزشکان اتیسم

پزشکان اتیسم

بسیاری علائم اتیسم را به سختی می توان تشخیص داد. به همین دلیل در صورت مشکوک بودن فرزندتان به اختلال طیف اوتیسم (ASD) مراجعه به پزشک متخصص ضروری است.

علائم و نشانه های اتیسم

علائم و نشانه های اتیسم

علائم و "خط قرمز" های احتمالی فرد مبتلا به اتیسم : تا سن 12 ماهگی به صدا شدن با نامش پاسخ ندهد تا 14 ماهگی برای نشان دادن علاقه به اشیا اشاره نکند (اشاره به هواپیمایی که از بالا پرواز می کند)

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

بسیاری از والدین کودکانی که دارای اختلال طیف اتیسم (ASD) هستند تصمیم می گیرند که برای کمک به وضعیت سلامت کلی و مشکلات احتمالی رفتاری فرزند خود ، استفاده از داروهای مکمل و جایگزین (CAM) را در نظر بگیرند.

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

تاثیر پتوی سنگین بر روی اتیسم

از پتوی سنگین می توان برای کمک به مشکلات مربوط به خواب و اضطراب رایج در مبتلایان به اختلال طیف اتیسم استفاده کرد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید