کلینیک جامع توانبخشی رسش
بیماری موتیسم یا لالی انتخابی
بیماری موتیسم یا لالی انتخابی ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
7 نکته برای کمک به درمان لیسپاختلالات گفتار و زبان

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۹

همانطور که کودکان مهارتهای گفتاری و زبانی خود را در سالهای خردسالی افزایش می دهند ، گاهاً نقص هایی نیز در آنها وجود دارد. با این حال ، برخی از اختلالات گفتاری ممکن است با رسیدن کودک شما به سن مدرسه، معمولاً قبل از مهد کودک آشکار شوند.

لیسپ یکی از انواع اختلالات گفتار است که در این مرحله از رشد قابل مشاهده است. این مشکل، ناتوانی در تلفظ حروف بی صدا را ایجاد می کند ، "س" یکی از رایج ترین این حروف است.

لیسپ بسیار رایج است و تخمین زده می شود که 23 درصد افراد در طول زندگی خود در دوره ای تحت تأثیر این مشکل قرار می گیرند.

اگر کودک شما بعد از 5 سالگی لیسپ دارد ، باید از یک آسیب شناس گفتار زبان (SLP) ، که گفتاردرمانگر نیز نامیده می شود ، کمک بگیرید.

تمرینات خاصی که در گفتاردرمانی استفاده می شوند می تواند در اوایل، مشکل لیسپ کودک شما را اصلاح کند و همچنین تمرین تکنیک های خانگی بسیار مفید است.

حتما مطالعه کنید : هر آنچه که باید در مورد اختلال زبان بیانی بدانید

انواع لیسپ

لیسپ را می توان به چهار نوع تقسیم کرد:

 • جانبی. به دلیل جریان هوا در اطراف زبان ، یک لیسپ با صدای مرطوب تولید می شود.
 • دندانی. از فشار زبان به دندانهای جلو ناشی می دهد.
 • بین دندانی یا "فرونتال". باعث ایجاد مشکل در ایجاد صدای "س" و "ز" می شود که به دلیل فشار دادن زبان بین فضا موجود در دندانهای جلویی اتفاق می افتد و در کودکان خردسال که دو دندان جلویی خود را از دست داده اند شایع است.
 • کامی. این نوع نیز باعث مشکل در ایجاد صدای "س" می شود اما در اثر برخورد زبان با سقف دهان ایجاد می شود.

یک گفتاردرمانگر لیسپ را با تمرینات حرکتی و با هدف کمک به تلفظ صحیح برخی از صداها، درمان می کند.

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ 

تکنیک هایی برای اصلاح مشکل لیسپ

1- آگاهی از مشکل لیسپ

برخی از افراد ، به ویژه کودکان خردسال ، اگر از تفاوت تلفظشان آگاهی نداشته باشند ، ممکن است نتوانند به راحتی لیسپ خود را اصلاح کنند.

گفتاردرمانگران می توانند با مدل سازی تلفظ صحیح و اشتباه ، و اینکه از فرزند شما بخواهند روش صحیح گفتار را تشخیص دهد ، آگاهی کودک را افزایش دهند.

به عنوان پدر یا مادر، می توانید از این روش برای کمک به تلفظ صحیح و بدون تمرکز بر روی تلفظ "غلط" کودک که می تواند باعث دلسردی بیشتر او شود ، در خانه استفاده کنید.

2- محل قرار دادن زبان

از آنجا که مشکل لیسپ تا حد زیادی تحت تأثیر محل قرارگیری زبان می باشد ، گفتاردرمانگر به شما کمک می کند بفهمید هنگام گفتن صداهای خاص ، زبان فرزند شما در کجا قرار دارد.

به عنوان مثال ، اگر در لیسپ فرونتال یا دندانی ، زبان شما به جلو دهانتان فشار بیاورد ، گفتار درمانگر به شما کمک می کند در حالی که حروف "س" یا "ز" را تمرین می کنید ، زبان خود را به سمت پایین ببرید.

3- ارزیابی کلمات

گفتاردرمانگر شما را مجبور می کند که کلمات منفرد را تمرین کنید تا بفهمید در زمان گفتن کلمات خاص زبان شما چگونه قرار می گیرد.

به عنوان مثال ، اگر فرزند شما لیسپ فرونتال دارد و با صدای "س" مشکل دارد ، گفتار درمانگر کلماتی را با او تمرین می کند که با آن حرف شروع می شوند. سپس به سراغ کلماتی می رود که "س" در وسط آنها باشد و سپس کلماتی که این حرف در انتهای آنها قرار دارد.

4- تمرین کلمات

هنگامی که گفتار درمانگر نوع لیسپ شما و همچنین صداهایی را که با آنها مشکل دارید شناسایی کرد ، به شما کمک می کند کلمات را با حروف بی صدا در اول ، وسط و آخر تمرین کنید. سپس برای صداهای ترکیبی کار خواهید کرد.

مهم است که این نوع کلمات را در خانه نیز با فرزند خود تمرین کنید. گفتار درمانگر می تواند لیست های کلمات و جملات را برای شروع ارائه دهد.

5- عبارات

وقتی توانستید محل قرارگیری زبان خود را تنظیم کنید و چندین کلمه را بدون لیسپ تمرین کنید ، به سراغ تمرین عبارات می روید.

گفتاردرمانگر شما کلماتی که برای شما دشوار است را استفاده کرده و آنها را در جملات قرار می دهد تا با همان ها تمرین کنید. می توانید با یک جمله در هربار شروع کنید و در نهایت به چندین عبارت پشت سر هم برسید.

6- مکالمه

مکالمه تمام تمرینات قبلی را کنار هم جمع می کند. در این مرحله ، کودک شما باید بتواند با شما یا همسالانش مکالمه کند بدون اینکه لیسپ داشته باشد.

از آنجا که تکنیک های مکالمه باید طبیعی باشند ، می توانید در خانه تمرین کنید و از کودک خود بخواهید برای شما داستان تعریف کند یا دستورالعمل های گام به گام انجام یک کار را به شما بگوید.

7- نوشیدن با استفاده از نی

این تمرین تکمیلی را می توان در خانه و یا در هر زمانی کودک شما فرصت نوشیدن با نی را دارد، انجام داد. نگه داشتن زبان به طرف پایین و دور از کام و دندانهای جلویی ،می تواند به لیسپ کودک کمک کند.

با اینکه نوشیدن با نی به تنهایی نمی تواند لیسپ را درمان کند ، اما می تواند به ایجاد آگاهی از قرارگیری زبان در تمرینات کلمات و عبارات کمک کند.

چگونه با این مشکل کنار بیاییم

یک عارضه جانبی ناخوشایند از لیسپ کاهش عزت نفس به دلیل ناامیدی های فردی یا تمسخر همسالان است. در حالی که تکنیک های گفتاردرمانی می توانند به بالا بردن عزت نفس کمک کنند ، داشتن یک گروه حمایتی قوی بسیار مهم است – این موضوع هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان صدق می کند.

مراجعه به یک متخصص گفتگو درمانی یا بازی درمانی برای کودکان خردسال نیز می تواند به شما کمک کند تا شرایط سخت اجتماعی را پشت سر بگذارید.

در بزرگسالی ، ناراحتی از مشکل لیسپ باعث می شود از گفتن کلمات دشوار اجتناب کنید. همچنین می تواند باعث دوری کردن شما از موقعیت های اجتماعی شود. این می تواند باعث انزوا شود و می تواند عزت نفس شما را ناخواسته بدتر کرده و فرصت های کمتری برای مکالمه ایجاد کند.

چه موقع با یک گفتاردرمانگر صحبت کنیم

لیسپ می تواند در کودکان خردسال و همچنین کسانی که دندانهای جلویی خود را از دست داده اند شایع باشد. با این حال ، اگر لیسپ کودک شما فراتر از سالهای ابتدایی مدرسه است یا در ارتباطات کلی او تاثیر می گذارد ، مهم است که به یک گفتاردرمانگر مراجعه کنید.

هرچه درمان زودتر انجام شود ، سریعتر می توان نقص گفتاری را اصلاح کرد.

اگر کودک شما به مدرسه دولتی می رود و مشکل لیسپ او با دروس او تداخل دارد ، می توانید گفتار درمانی مبتنی بر مدرسه را برای او امتحان کنید.

کودک شما در طول مدرسه تا چند بار در هفته به گفتاردرمانگر مراجعه می کند. این کار به صورت جداگانه یا گروهی انجام می شود تا روی تمریناتی با هدف بهبود لیسپ کار شود.

هرگز برای مراجعه به یک متخصص گفتاردرمانی در بزرگسالی دیر نیست. برخی از گفتار درمانگر ها ادعا می کنند که با انجام یک تمرینات خاص ، ممکن است یک لیسپ در کمتر از دو ماه اصلاح شود. بسته به علت اصلی ، درمان می تواند کمی بیشتر طول بکشد ، بنابراین پشتکار لازمه این کار است.

حتما مطالعه کنید : دیسفازی چیست و چه تفاوتی با آفازی دارد ؟

چگونه یک گفتاردرمانگر پیدا کنیم

گفتاردرمانگر ها را می توانید در مراکز توانبخشی و کلینیک های درمانی پیدا کنید. کلینیک های توانبخشی اطفال روی کودکان تا 18 سال تمرکز دارند. برخی از این مراکز، خدمات گفتار درمانی و همچنین کار درمانی جسمی و ذهنی نیز ارائه می دهند.

سخن آخر

لیسپ یک اختلال گفتاری است که معمولاً در اوایل کودکی ظاهر می شود. در حالی که بهتر است لیسپ را هنگامی که کودک هنوز در اوایل مدرسه است ، معالجه کرد ، برای اصلاح لیسپ هرگز دیر نیست.

با صرف وقت و تلاش ، یک گفتاردرمانگر به شما در درمان لیسپ کمک می کند بنابراین می توانید مهارت های ارتباطی و عزت نفس خود را تقویت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد درمان لیسپ و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

اختلال زبان دریافتی

اختلال زبان دریافتی

کودک مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک آنچه به او گفته می شود مشکل دارد. علائم در کودکان متفاوت است ، اما به طور کلی ، مشکلات درک زبان قبل از سه سالگی شروع می شوند.

اختلالات شنوایی و گفتاری

اختلالات شنوایی و گفتاری

اختلالات شنوایی و گفتاری می تواند بر همه ، هم کودکان و هم بزرگسالان تأثیر بگذارند. دلایل زیادی برای این اختلالات وجود دارد ، چه از نظر جسمی ، رشدی و چه از نظر بیماری ، و روش های بسیاری نیز برای درمان آنها وجود دارد.

همه چیز در مورد اکولالیا یا گفتار تکراری

همه چیز در مورد اکولالیا یا گفتار تکراری

افراد مبتلا به اکولالیا (echolalia) یا گفتار تکرار شونده ، سر و صدا و عباراتی را که می شنوند تکرار می کنند. آنها ممکن است قادر به برقراری ارتباط موثر نباشند زیرا برای بیان افکار خود تلاش می کنند.

آفازی بروکا چیست؟

آفازی بروکا چیست؟

آفازی بروکا در نتیجه آسیب به بخشی از مغز به نام ناحیه بروکا است که در لوب فرونتال ، معمولاً در سمت چپ قرار دارد. این یکی از قسمتهای مغز است که مسئول گفتار و حرکت است.

آشنایی کامل با آفازی آنومیک (اختلال تکلم)

آشنایی کامل با آفازی آنومیک (اختلال تکلم)

آفازی آنومیک نوعی اختلال زبان است که منجر به مشکل در نام بردن اشیا هنگام مکالمه و نوشتن می شود. آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی ، آسیب تروما یا تومورها می تواند منجر به آفازی آنومیک شود.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

اختلال آفازی چیست؟ علائم، دلایل ، انواع و تشخیص آن چگونه است؟

اختلال آفازی چیست؟ علائم، دلایل ، انواع و تشخیص آن چگونه است؟

آفازی یک اختلال ارتباطی است که به دلیل آسیب مغزی در یک یا چند منطقه که کنترل زبان را انجام می دهند اتفاق می افتد. این مشکل می تواند در ارتباط کلامی ، ارتباط نوشتاری یا هر دو اختلال ایجاد کند.

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

کودکان ممکن است تاخیر گفتار یا تأخیر زبان داشته باشند ، اما این دو گاهی اوقات با هم همپوشانی دارند. اگر نمی دانید فرزند شما ممکن است کدام مشکل را داشته باشد ، نگران نباشید. لازم نیست برای ارزیابی و شروع درمان حتما لازم نیست این دو را از هم تفکیک کنیم.

آپراکسی گفتار اکتسابی و کودکی: آنچه باید بدانید

آپراکسی گفتار اکتسابی و کودکی: آنچه باید بدانید

آپراکسی گفتار (AOS) نوعی اختلال گفتار است که در آن شخص در صحبت کردن مشکل دارد. فرد دارای مشکل AOS می داند که چه چیزی را می خواهد بگوید ، اما در حرکت صحیح لب ، فک و زبان در جهت صحیح برای گفتن حرفهایش مشکل دارد. برای صحبت کردن ، مغز شما نیاز به ارسال پیام به دهان شما دارد. AOS در مسیرهایی از مغز که در برنامه ریزی و هماهنگی حرکات لازم برای گفتار نقش دارند تاثیر می گذارد. به همین دلیل ، پیام های مغز به درستی از دهان منتقل نمی شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. hoseinfithoseinfit
  0

  سلام من مشکل گفتاری دارم یعنی کلمه س رو نمیتونم خو ادا کنم آیا راهی بری درمان هست و باید به کجا مراجعه کنم من 31 سلمه

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام. براحتی با گفتاردرمانی قابل درمان می باشد. با شماره های ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲ و یا شماره همراه ۰۹۳۶۲۰۲۰۳۶۴ تماس حاصل فرمایید.

سوال خود را از ما بپرسید