کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
آیا کودک مبتلا به فلج مغزی می تواند بخندد؟فلج مغزی

آیا کودک مبتلا به فلج مغزی می تواند بخندد؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

یک نوزاد تازه متولد شده همیشه علائم فلج مغزی را نشان نمی دهد. از آنجایی که این یک اختلال عصبی است که سیستم عضلانی را تحت تاثیر قرار می دهد، بسیاری از علائم قابل توجه تا زمانی که کودک کنترل بیشتری بر بدن خود پیدا نکند، آشکار نمی شوند.

برخی از اولین نشانه هایی مشخص می کند مشکلی وجود دارد عبارتست از از یک بدن سفت یا شل. در طی چند ماه بعد، ممکن است متوجه شوید که فرزندتان نقاط عطف رشد خود را طی نکرده است، مانند بالا بردن سر یا لبخند زدن. در حالی که این تأخیرها می‌تواند حاصل یک رشد طبیعی باشد، اما می‌توانند نشان‌دهنده این نیز باشد که فرزند شما دچار یک آسیب هنگام تولد شده است.

اگر کودک شما در دو یا سه ماهگی لبخند نمی زند، ممکن است در حین زایمان دچار آسیب مغزی شده باشد. شما باید با یک پزشک اطفال صحبت کنید و همچنین می توانید با وکلای مجرب قصور پزشکی تماس بگیرید تا مشخص شود آیا مورد خاصی وجود دارد یا خیر.

تشخیص فلج مغزی بعد از تولد

کمبود اکسیژن اغلب باعث فلج مغزی می شود. هنگامی که پزشک مشکوک می شود که کودکی در طول فرآیند زایمان از اکسیژن محروم شده است، احتمالاً آزمایشات و اسکن هایی را برای تعیین اینکه آیا کودک دچار آسیب مغزی شده است یا خیر درخواست می کند. این بررسی معمولاً شامل تست آزمایشگاهی، اسکن مغز و بررسی تاریخچه پزشکی مادر و بارداری است. این ابزارهای مختلف به پزشکان در تشخیص وضعیت نوزاد کمک می کند.

اگر این آزمایشات بلافاصله پس از تولد انجام نشوند، علائم فلج مغزی ممکن است با رشد کودک نمایان شود. برخی از علائم هشداردهنده ای که والدین اغلب متوجه آن می شوند عبارتند از: ترشح بیش از حد آب دهان، سفتی، تون عضلانی غیر یکسان و چشم های دارای انحراف.

یکی دیگر از علائم فلج مغزی تاخیر در رشد است. به عنوان مثال، کودک مبتلا به فلج مغزی در رسیدن به نقاط عطف خاص مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن، راه رفتن و لبخند زدن مشکل دارد. گرچه این تاخیرها ممکن است در محدوده قابل قبول رشد کودک شما اتفاق بیفتند ، اما اگر بیش از یکی از این علائم را مشاهده کردید، باید کودک خود را توسط متخصص اطفال معاینه کنید. بسیاری از کودکان تا سن دو سالگی مبتلا به فلج مغزی تشخیص داده نمی شوند.

مهم است که به یاد داشته باشید که جنبه هایی از فلج مغزی وجود دارد که تا زمانی که کودک شما بزرگتر نشود قابل اندازه گیری نیست. نمی توان از تاخیر در لبخند زدن برای تعیین شدت وضعیت فرزندتان استفاده کرد. به عنوان مثال، تا زمانی که فرزند شما به اندازه کافی بزرگ نشده باشد که بتواند صحبت کند و در آزمون‌های شناختی پیچیده‌تر شرکت کند، اندازه‌گیری برخی ناتوانی‌های یادگیری غیرممکن خواهد بود.

حتما مطالعه کنید : طول عمر کودکان فلج مغزی چقدر است ؟

قصور پزشکی و فلج مغزی

یک بیماری ژنتیکی می تواند باعث فلج مغزی شود. با این حال، این بیماری در بسیاری از موارد، نتیجه قصور پزشکی است. رفتار سهل انگارانه متخصص زنان و زایمان شما یا سایر پرسنل پزشکی می‌تواند شامل عدم رسیدگی به مشکلات دوران بارداری تا مدیریت نادرست فرایند زایمان دشوار باشد. برخی از مواردی که می تواند قصور پزشکی باشد در زیر توضیح داده شده است.

 

عدم تشخیص

سلامت نوزاد تازه متولد شده به وضعیت پزشکی مادرش در دوران بارداری بستگی دارد. اگر زنی مشکلات پزشکی یا بیماری را تجربه کند، می تواند بر سلامت فرزندشان تأثیر منفی بگذارد و باعث شود کودک متولد نشده به فلج مغزی مبتلا شود. هنگامی که پزشکان در تشخیص یا درمان بیماری مادر شکست می خورند، می توانند مسئول وضعیت نوزاد باشند.

 

تروما هنگام تولد

صدمات هنگام تولد اغلب نتیجه زایمان سخت است. در بهترین شرایط، تولد یک تجربه آسیب زا برای نوزاد است. هنگامی که نوزادی در هنگام تولد آسیب می بیند، به خصوص در اطراف سر یا گردن، ممکن است آسیب مغزی رخ دهد و منجر به ایجاد فلج مغزی شود. هنگامی که با زایمان سخت مواجه می‌شوید، یک متخصص زنان و زایمان ممکن است از فورسپس یا دستگاه ساکشن برای کمک به زایمان استفاده کند. هنگامی که از این ابزارهای پزشکی با سهل انگاری استفاده می شود، شاید با اعمال نیروی اضافی، کودک دچار آسیب دائمی مغز شود.

برخی از زایمان ها چالش های دیگری را به همراه دارند. به عنوان مثال، اگر زایمان بریچ اشتباه انجام شود، نوزاد ممکن است برای مدت قابل توجهی از اکسیژن محروم شود. اگر جریان خون یا اکسیژن در مغز قطع شود، نوزاد ممکن است دچار آسیب مغزی شود. هنگامی متخصص زنان و زایمان با زایمان سخت مواجه می شود، اغلب باید اقدامات فوری و پیشگیرانه را برای اطمینان از ایمنی کودک و مادر انجام دهد. کوتاهی در اقدام می تواند به اندازه تصمیم اشتباه باعث آسیب شود.

 

عدم ارائه درمان پزشکی

مشکلات خاصی در بدو تولد شایع است که اگر درمان نشوند، می توانند منجر به آسیب مغزی شوند. به عنوان مثال، بسیاری از نوزادان با زردی یا سطح بالای بیلی روبین در خون متولد می شوند. نوزادان مبتلا به این بیماری چشم ها و پوست زردی خواهند داشت. اگر پزشک نتواند این مشکل را در موقع نیاز تحت نظارت و درمان قرار بدهد، ممکن است به یک وضعیت بسیار جدی‌تر به نام کرنیکتروس تبدیل شود - که می‌تواند باعث آسیب مغزی شود. مننژیت بیماری دیگری است که در صورت عدم توجه می تواند منجر به فلج مغزی شود.

 

حتما مطالعه کنید : علائم فلج مغزی در بزرگسالان

مسئولیت قصور پزشکی و فلج مغزی

ادعاهای قصور پزشکی معمولاً چالش برانگیز هستند ، خصوصا در مواردی که ادعا می شود که سهل انگاری پزشک یا بیمارستان باعث ایجاد بیماری ای مانند فلج مغزی شده است. در بسیاری از موارد، منشأ این اختلال گاها نامشخص بوده و گاهاً نیز پس از تولد کودک به خوبی مشخص است. وکلای قصور پزشکی باید وضعیت فرزند شما را به اقدامات پزشک مرتبط کنند.

یکی از شواهدی که وکلای مجرب به آن رجوع می‌کنند، متخصصان پزشکی هستند که شهادت واجد شرایطی ارائه می‌دهند که رفتار پزشک شما از استاندارد قابل قبول مراقبت‌های پزشکی که در شرایط خاص مناسب می باشد متفاوت بوده است. در موارد دیگر، آنها تلاش خواهند کرد تا نشان دهند که بیمارستان از فرایندهای مناسبی پیروی نکرده است یا عدم وجود تکنسین‌های آموزش‌دیده یا تجهیزات باعث آسیب به فرزند شما شده است. هر مورد قصور پزشکی منحصر به فرد است و نیاز به استراتژی های قانونی بسیار خاصی دارد.

اگر فرزند شما دچار فلج مغزی شده است با وکلای مجرب قصور پزشکی تماس بگیرید

اغلب اشتباهات قابل پیشگیری باعث فلج مغزی می شوند. اگر کودک شما قبل، در حین یا بلافاصله پس از تولد دچار آسیب مغزی شده است، پزشک، پرستار یا سایر متخصصان پزشکی باید پاسخگو باشند.


منبع محتوا : ricelawmd
اشتراک

مطالب مشابه

دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان

دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان

علائم و نشانه های فلج مغزی در دوران نوزادی یا پیش دبستانی ظاهر می شوند. علت آن آسیب هایی است که هنگام رشد ، غالباً قبل از تولد ، به مغز نابالغ وارد می شود.

زندگی یک بزرگسال مبتلا به فلج مغزی

زندگی یک بزرگسال مبتلا به فلج مغزی

علائم بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی، اغلب به نوع CP آنها و همچنین شدت آن بستگی دارد. برخی از اشکال فلج مغزی ، مانند فلج مغزی اسپاستیک ، باعث سفتی عضلات ، رفلکس های شدید و حرکات غیرطبیعی در هنگام راه رفتن یا تلاش برای حرکت می شوند.

11 نکته ای که باید در مورد فلج مغزی بدانید

11 نکته ای که باید در مورد فلج مغزی بدانید

فلج مغزی (CP) شایعترین ناتوانی حرکتی در دوران کودکی است و کودکان مبتلا به فلج مغزی و خانواده های آنها نیاز به حمایت دارند. درباره فلج مغزی و علائمی که باید در کودکان خردسال جستجو کنید بیشتر بدانید.

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

مونوپلژی (فلج تک اندام) نوعی فلج است که روی یک اندام ، اغلب یک دست تأثیر می گذارد ، اما می تواند یکی از پاهای شما را نیز درگیر کند. گاهی اوقات می تواند یک مشکل موقتی باشد ، اما در سایر موارد می تواند دائمی باشد.

آشنایی کامل با فلج مغزی اسپاستیک

آشنایی کامل با فلج مغزی اسپاستیک

فلج مغزی اسپاستیک شایع ترین نوع فلج مغزی است. عضلات افرادی که دچار فلج مغزی اسپاستیک هستند سفت به نظر می رسند و ممکن است حرکات آنها سفت و تند به نظر برسد.

انواع فلج مغزی (Cerebral Palsy Types)

انواع فلج مغزی (Cerebral Palsy Types)

فلج مغزی چهار نوع اصلی دارد که ناهنجاری هایی را در قسمت های مختلف مغز منعکس می کند و در نتیجه انواع مختلفی از علائم ایجاد می شود.

آیا زمان زایمان ممکن است بر خطر فلج مغزی تأثیر گذار باشد

آیا زمان زایمان ممکن است بر خطر فلج مغزی تأثیر گذار باشد

یک مطالعه نشان می دهد ، نوزادان در هفته 37 یا 38 - یا در هفته 42 یا بالاتر - در مقایسه با متولدین 40 هفته در معرض خطر ابتلا به فلج مغزی هستند. پس حتما این مقاله رو مطالعه کنید.

درمان فلج مغزی و انواع گزینه های درمانی موجود

درمان فلج مغزی و انواع گزینه های درمانی موجود

درمان فلج مغزی می تواند براساس علائم خاص کودک شما متفاوت باشد. درمان می تواند شامل درمان ، دارو ، جراحی و موارد دیگر باشد با ما همراه باشید.

مشکلات و بیماری های همزمان با فلج مغزی

مشکلات و بیماری های همزمان با فلج مغزی

فلج مغزی اغلب همزمان با سایر مشکلاتی وجود دارد که می توانند کیفیت زندگی کودک را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از این مشکلات مربوط به فلج مغزی است ، در حالی که برخی دیگر ارتباطی با آن ندارند اما معمولاً با فلج مغزی اتفاق می افتند.

نقش گفتار درمانی در فلج مغزی

نقش گفتار درمانی در فلج مغزی

فلج مغزی می تواند توانایی صحبت کردن فرزند شما را تحت تأثیر قرار دهد. با گفتاردرمانی شما می توانید مهارت های گفتاری و ارتباطی آنها را بهبود ببخشید. در این مقاله با ما همراه باشید.

سوال خود را از ما بپرسید