کلینیک جامع توانبخشی رسش
دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان
دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
آیا زمان زایمان ممکن است بر خطر فلج مغزی تأثیر گذار باشدفلج مغزی

آیا زمان زایمان ممکن است بر خطر فلج مغزی تأثیر گذار باشد

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

یک مطالعه نشان می دهد نوزادانی که در هفته 37 و 38 بارداری یا هفته 42 یا بعد تر از آن به دنیا می آیند- در معرض خطر ابتلا به فلج مغزی قرار دارند. اما باز هم خطر مطلق ابتلا به فلج مغزی بسیار کم است.

این مطالعه در شماره 1 سپتامبر مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.

CDC تخمین می زند که از هر 303 کودک ، یک کودک دچار فلج مغزی است. علائم متفاوت است و ممکن است شامل مشکلات حرکتی ، سفتی عضلات ، ضعف تن عضلانی و اسپاستیستی باشد. تصور می شود که این علائم از آسیب در زمان جنینی یا در اوایل نوزادی ناشی شوند.

محقق داگ کوستر ، پروفسور دانشگاه برگن ، نروژ می گوید "کمی عجولانه است اگر بر اساس این مطالعه، مداخله در زمان زایمان توصیه شود."

علاوه بر این ، "خانم هایی که زایمان طبیعی خود را بعد از 40 هفته انجام می دهند ، باز هم خطر بسیار کمی دارند که کودک آنها دچار فلج مغزی شود".

خطر فلج مغزی

محققان چگونگی تاثیر زمان زایمان بر خطر ابتلا به فلج مغزی را در بین 1،682،441 تولد در سنین حاملگی 37 تا 44 هفته در نروژ در سال های 1967 تا 2001 بررسی کردند. از این تعداد زایمان ، 1938 نوزاد با فلج مغزی تشخیص داده شده است.

این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا در هفته های 37 و 38 و نیز در 42 هفتگی یا بعد از آن در مقایسه با زمان بارداری کامل و 40 هفته بیشتر بود. فلج مغزی در بدو تولد قابل تشخیص نیست ، بنابراین محققان با استفاده از بررسی های مختلف ، وضعیت نوزادان را تا سال 2005 پیگیری کردند.

به طور خاص ، نوزادان متولد شده در هفته 37 حدود 90٪ بیشتر نسبت به نوزادانی که به موقع به دنیا آمدند خطر ابتلا به فلج مغزی داشتند. در مقایسه با نوزادانی که در 40 هفتگی به دنیا آمدند ، نوزادانی که در هفته 38 به دنیا آمدند 30٪ و افراد متولد شده در هفته 42 حدود 36٪ خطر بالاتری در ابتلا به فلج مغزی داشتند.

طبق گزارش محققان ، این خطر هنگام تولد نوزادان پس از 42 هفته ، حدود 44 درصد افزایش یافت. این موارد در بین نوزادانی که سن تقریبی آنها بر اساس اندازه گیری سونوگرافی بود ، قوی تر بود ، روشی که برای تعیین تاریخ بارداری دقیق تر است.

اینکه دقیقاً چه چیزی باعث فلج مغزی می شود هنوز ناشناخته است ، اما مشخص است که این خطر با جراحی و زایمان پیچیده ، از جمله زایمان زودرس افزایش می یابد ، که در این مطالعه نیز این موضوع تایید شده است.

در مورد اینکه چرا زایمان دیر هنگام ممکن است خطر فلج مغزی را افزایش دهد ، "یک توضیح ممکن است این باشد که هرچه نوزاد در بیش از 40 هفته بارداری به دنیا بیاید، مغز او به طور خاصی آسیب پذیر است." "یک توضیح دیگر ممکن است این باشد که جنین های مستعد ابتلا به فلج مغزی، اختلالی در زمان به دنیا آمدن دارند که باعث می شود زایمان زودرس یا دیر هنگام انجام شود."

حتما مطالعه کنید : انواع فلج مغزی (Cerebral Palsy Types)

نظر دوم

آموس گرونبام ، مدیر مرکز پزشکی مادر و جنین در بیمارستان نیویورک-کالج پزشکی کرنل ویل در شهر نیویورک ، تأکید می کند که در کل خطر فلج مغزی بسیار کم است. وی می گوید: "تنها خطر کمی نزدیک به 1 از 1000 تولد وجود دارد و دلایل مختلفی برای فلج مغزی وجود دارند."

وی می گوید: "بیشتر اوقات ، تشخیص فلج مغزی به علت آسیب های قبل از زایمان است." "مشکلات خاصی وجود دارند که باعث می شوند جنین به طور طبیعی به دنیا نیاید ، و در مطالعه زنانی که بعد از 42 هفته زایمان کرده بودند ممکن بود قبل تر هم بچه ای با فلج مغزی داشته باشند."

وی می گوید: "گرچه زایمان زودرس کودک مانع آن نمی شود ، اما مطمئناً شما نه می خواهید کودک را پس از 42 هفته و نه قبل از هفتگی39 به دنیا بیاورید مگر اینکه دلایل پزشکی برای این کار وجود داشته باشد." "زایمان در بیش از دو هفته پس از موعد مقرر ، به طور کلی خطر عوارض را افزایش می دهد."

دکتر دوایت روس ، استاد زنان و زایمان در دانشکده پزشکی آلپرت دانشگاه براون در پراویدنس و پزشک معالج در این باره می گوید: "دشوار است که بفهمید این روابط بیان کننده علتی است یا خیر."

وی می گوید: "نوزادانی كه غیرطبیعی باشند غالباً در وقتی كه باید، به دنیا نمی آیند." "خطر نسبتاً بالاتر در هفته های 37 و 38 نسبت به 39 یا 40 هفته می تواند یکی از دلایل جلوگیری از زایمان انتخابی زودرس باشد ، [اما] اگر دلیل خوبی برای زایمان در هفته 37 وجود داشته باشد ، این مطالعه نباید آن را تغییر دهد."
استفان بنت ، مدیر مسئول بخش فلج مغزی ایالت متحده در واشنگتن دی سی می گوید: "فلج مغزی ایالت متحده ، مشتاقانه منتظر مطالعات بیشتری درباره علت افزایش مشکلات فلج مغزی در زایمان های به موقع و بعد از موعد است." "تحقیقات پیوسته در مورد فلج مغزی و معلولیت های رشدی برای کمک به ایجاد یک زندگی بدون محدودیت برای افراد دارای معلولیت امری حیاتی است. ما این تحقیقات مداوم را تحسین می کنیم و امیدواریم که این مطالعه و سایر موارد مشابه بتواند زندگی معلولان را بهبود بخشد."

فلج مغزی ایالت متحده یک گروه غیرانتفاعی است که از افراد مبتلا به فلج مغزی و سایر معلولیت ها حمایت می کند.

برای دریافت مشاوره رایگان برای فلج مغزی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.


منبع محتوا : Webmd
اشتراک

مطالب مشابه

دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان

دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان

علائم و نشانه های فلج مغزی در دوران نوزادی یا پیش دبستانی ظاهر می شوند. علت آن آسیب هایی است که هنگام رشد ، غالباً قبل از تولد ، به مغز نابالغ وارد می شود.

زندگی یک بزرگسال مبتلا به فلج مغزی

زندگی یک بزرگسال مبتلا به فلج مغزی

علائم بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی، اغلب به نوع CP آنها و همچنین شدت آن بستگی دارد. برخی از اشکال فلج مغزی ، مانند فلج مغزی اسپاستیک ، باعث سفتی عضلات ، رفلکس های شدید و حرکات غیرطبیعی در هنگام راه رفتن یا تلاش برای حرکت می شوند.

11 نکته ای که باید در مورد فلج مغزی بدانید

11 نکته ای که باید در مورد فلج مغزی بدانید

فلج مغزی (CP) شایعترین ناتوانی حرکتی در دوران کودکی است و کودکان مبتلا به فلج مغزی و خانواده های آنها نیاز به حمایت دارند. درباره فلج مغزی و علائمی که باید در کودکان خردسال جستجو کنید بیشتر بدانید.

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

مونوپلژی (فلج تک اندام) نوعی فلج است که روی یک اندام ، اغلب یک دست تأثیر می گذارد ، اما می تواند یکی از پاهای شما را نیز درگیر کند. گاهی اوقات می تواند یک مشکل موقتی باشد ، اما در سایر موارد می تواند دائمی باشد.

آشنایی کامل با فلج مغزی اسپاستیک

آشنایی کامل با فلج مغزی اسپاستیک

فلج مغزی اسپاستیک شایع ترین نوع فلج مغزی است. عضلات افرادی که دچار فلج مغزی اسپاستیک هستند سفت به نظر می رسند و ممکن است حرکات آنها سفت و تند به نظر برسد.

انواع فلج مغزی (Cerebral Palsy Types)

انواع فلج مغزی (Cerebral Palsy Types)

فلج مغزی چهار نوع اصلی دارد که ناهنجاری هایی را در قسمت های مختلف مغز منعکس می کند و در نتیجه انواع مختلفی از علائم ایجاد می شود.

آیا زمان زایمان ممکن است بر خطر فلج مغزی تأثیر گذار باشد

آیا زمان زایمان ممکن است بر خطر فلج مغزی تأثیر گذار باشد

یک مطالعه نشان می دهد ، نوزادان در هفته 37 یا 38 - یا در هفته 42 یا بالاتر - در مقایسه با متولدین 40 هفته در معرض خطر ابتلا به فلج مغزی هستند. پس حتما این مقاله رو مطالعه کنید.

درمان فلج مغزی و انواع گزینه های درمانی موجود

درمان فلج مغزی و انواع گزینه های درمانی موجود

درمان فلج مغزی می تواند براساس علائم خاص کودک شما متفاوت باشد. درمان می تواند شامل درمان ، دارو ، جراحی و موارد دیگر باشد با ما همراه باشید.

مشکلات و بیماری های همزمان با فلج مغزی

مشکلات و بیماری های همزمان با فلج مغزی

فلج مغزی اغلب همزمان با سایر مشکلاتی وجود دارد که می توانند کیفیت زندگی کودک را تحت تأثیر قرار دهند. برخی از این مشکلات مربوط به فلج مغزی است ، در حالی که برخی دیگر ارتباطی با آن ندارند اما معمولاً با فلج مغزی اتفاق می افتند.

نقش گفتار درمانی در فلج مغزی

نقش گفتار درمانی در فلج مغزی

فلج مغزی می تواند توانایی صحبت کردن فرزند شما را تحت تأثیر قرار دهد. با گفتاردرمانی شما می توانید مهارت های گفتاری و ارتباطی آنها را بهبود ببخشید. در این مقاله با ما همراه باشید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید