کلینیک جامع توانبخشی رسش
اختلال زبان بیانی
اختلال زبان بیانی ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟فلج مغزی

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹

مونوپلژی (فلج تک اندام) نوعی فلج است که روی یک اندام ، اغلب یک دست تأثیر می گذارد ، اما می تواند یکی از پاهای شما را نیز درگیر کند. گاهی اوقات می تواند یک مشکل موقتی باشد ، اما در سایر موارد می تواند دائمی باشد.

مونوپلژی و سیستم عصبی

بدن شما سیستم گسترده ای از اعصاب دارد. یکی از عملکردهای سیستم عصبی شما حرکت دادن عضلات بدنتان است. این حرکات شامل مواردی است که شما کنترل می کنید (ارادی) و حرکاتی که کنترلی بر روی آنها ندارید(غیر ارادی).

وقتی قسمتی از سیستم عصبی آسیب می بیند ، می تواند فعالیت سیگنال دهی به عضله یا گروه عضلانی را مختل کند. این وضعیت می تواند منجر به ضعف عضلانی (پارزی) یا فلج در ناحیه آسیب دیده شود.

آسیب به سیستم عصبی می تواند شامل مغز ، نخاع یا یک یا چند عصب باشد و بر اندام عضوی در قسمت فوقانی یا تحتانی بدن تأثیر بگذارد.

پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید : آشنایی با انواع فلج مغزی

علائم مونوپلژی

علائم مونوپلژی می توانند به طور ناگهانی بروز کنند مانند مواردی که در اثر یک آسیب یا سکته مغزی اتفاق می افتند . علائم همچنین ممکن است با گذر زمان به دلیل پیشرفت فلج مغزی یا بیماری نورون حرکتی به تدریج پیشرفت کنند.

علامت اصلی مونوپلژی یا فلج تک اندام عدم توانایی حرکت یکی از دست ها یا پاها است.
علاوه بر مورد بالا ممکن است علائم زیر را نیز در اندام آسیب دیده یا اطراف آن تجربه کنید:

 • کاهش حس
 • سفتی یا اسپاسم عضلانی
 • احساس بی حسی و سر شدگی یا سوزن سوزن شدن
 • از دست دادن تون عضلانی یا عضلات فلاپی و شل
 • خم و کج شدن انگشتان دست یا پا در اندام آسیب دیده

چه عواملی باعث مونوپلژی می شود؟

مونوپلژی اغلب ناشی از فلج مغزی می باشد. همچنین در مواقعی می تواند در اثر آسیب یا ضربه به مغز ، نخاع یا اندام آسیب دیده نیز ایجاد شود.

سایر علل و دلایل احتمالی ( اگرچه کمتر شایع هستند )عبارتند از:

 • سکته
 • تومورهایی درگیر کننده مغز یا نخاع
 • فشردگی عصب محیطی ، به دلیل بیماری هایی مانند فتق یا بیرون زدگی دیسک ، خار استخوان یا تومور
 • التهاب عصب (نئوریت)
 • نوروپاتی محیطی
 • یک بیماری نورون حرکتی که یک اندام را تحت تأثیر قرار می دهد ، مانند آمیوتروفی مونوملیک
 • بیماری های عصبی خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس

مقایسه مونوپلژی و همی پلژی

مونوپلژی و همی پلژی هر دو انواع فلج هستند. اما تفاوت آنها با یکدیگر چیست؟

مونوپلژی نوعی از فلج است که روی یک اندام در قسمت فوقانی یا تحتانی بدن تأثیر می گذارد. بنابراین ، به عنوان مثال اگر دچار مونوپلژی باشید و نتوانید بازوی راست خود را حرکت دهید ، هنوز هم می توانید پای راست خود را تکان دهید.

همی پلژی نوعی از فلج است که یک طرف بدن را درگیر می کند. سمت راست یا سمت چپ بدن می تواند تحت تأثیر این بیماری قرار گیرد.

اگر در سمت راست خود دچار همی پلژی باشید ، نمی توانید دست راست و پای راست خود را حرکت دهید. عضلات سمت راست صورتتان نیز ممکن است تحت تأثیر این مشکل قرار گیرند.

در حالی که این دو بیماری با یکدیگر متفاوت هستند ، اما بسیاری از دلایل بالقوه مونوپلژی و همی پلژی مشترک هستند، از جمله مواردی مانند آسیب دیدگی ، فلج مغزی و سکته مغزی باشد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با فلج مغزی ، علائم، عوامل، عوارض، تشخیص و درمان

گزینه های درمانی چه هستند؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیمارهای مربوط به با فلج اندام ها از جمله مونوپلژی وجود ندارد. در عوض ، هدف درمان در این بیماری این است که علائم را بهبود بخشیده و کیفیت زندگی را بهتر کند.
درمان علت اصلی بیماری مونوپلژی بسیار مهم است.

درمان-مونوپلژی

برخی از گزینه های درمانی بالقوه برای درمان مونوپلژی عبارتند از:

فیزیوتراپی: از فیزیوتراپی می توان برای حفظ یا تقویت قدرت ، انعطاف پذیری و تحرک در اندام آسیب دیده استفاده کرد. از کشش ، ورزش یا ماساژ هم برای تحریک عضلات و اعصاب استفاده می شود.

کاردرمانی: کاردرمانی روشهای مختلفی را برای آسان کردن انجام کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن ، استحمام یا پخت و پز آموزش می دهد.

دستگاه های کمکی: این تجهیزات می توانند کارهای روزمره را برای بیمار راحت کنند. به عنوان چند نمونه می توان به واکر ، ویلچر ، میله ها و دستگیره های اختصاصی و دستگاه های فعال شونده با صدا اشاره کرد.

داروها: داروها ممکن است به کاهش برخی از علائم مرتبط با مونوپلژی کمک کنند. به عنوان مثال می توان از داروهای ضد درد برای کاهش درد و ناراحتی و داروهای شل کننده عضلانی برای رفع سفتی یا اسپاسم عضلات نام برد.
جراحی: اگر مونوپلژی به علت تومور یا فشار عصبی پیش آمده باشد ، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

سخن آخر

مونوپلژی نوعی از فلج است که روی یک اندام مانند دست یا پا در یک طرف بدن شما تأثیر می گذارد. این بیماری زمانی می افتد که آسیب به بخشی از سیستم عصبی، سیگنال دادن اعصاب به عضلات اندام آسیب دیده را مختل کند.

مونوپلژی می تواند قسمت فوقانی یا تحتانی بدن ، یک دست یا یک پا، را تحت تأثیر قرار دهد. علائم آن می توانند به طور ناگهانی ظاهر شوند یا با گذشت زمان پیشرفت کنند.

مونوپلژی اغلب از فلج مغزی ناشی می شود. اما همچنین می تواند در اثر یک آسیب یا ضربه به مغز ، نخاع یا اندام آسیب دیده اتفاق بیفتد.

اگرچه مونوپلژی گاهی می تواند با گذشت زمان بهبود پیدا کند ، اما در بعضی از افراد ممکن است یک مشکل دائمی باشد. گزینه های درمانی معمولاً بر کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگدی فرد متمرکز هستند.

برای دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو شما هستیم .


اشتراک

مطالب مشابه

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

بازی درمانی

بازی درمانی

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که عمدتا برای کودکان استفاده می شود.به این دلیل که کودکان ممکن است نتوانند احساسات خود را پردازش کنند یا مشکلاتشان را برای والدین یا بزرگسالان دیگر بیان کنند.

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ریشه در بهداشت روان دارد. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند کمک می کند تا حداکثر توانایی را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند.

سه مورد شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

سه مورد شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

جسیکا میزاک ، دکترای روانشناسی کودک و مدیر مرکز کمک و شفا ، توضیح می دهد که سه اختلال یادگیری شایع وجود دارد که به طور معمول تشخیص داده می شوند، برای دانستن آنها به خواندن مقاله ادامه دهید.

آشنایی کامل با فلج مغزی اسپاستیک

آشنایی کامل با فلج مغزی اسپاستیک

فلج مغزی اسپاستیک شایع ترین نوع فلج مغزی است. عضلات افرادی که دچار فلج مغزی اسپاستیک هستند سفت به نظر می رسند و ممکن است حرکات آنها سفت و تند به نظر برسد.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان

دلایل، علائم و نشانه های فلج مغزی در کودکان

علائم و نشانه های فلج مغزی در دوران نوزادی یا پیش دبستانی ظاهر می شوند. علت آن آسیب هایی است که هنگام رشد ، غالباً قبل از تولد ، به مغز نابالغ وارد می شود.

زندگی یک بزرگسال مبتلا به فلج مغزی

زندگی یک بزرگسال مبتلا به فلج مغزی

علائم بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی، اغلب به نوع CP آنها و همچنین شدت آن بستگی دارد. برخی از اشکال فلج مغزی ، مانند فلج مغزی اسپاستیک ، باعث سفتی عضلات ، رفلکس های شدید و حرکات غیرطبیعی در هنگام راه رفتن یا تلاش برای حرکت می شوند.

11 نکته ای که باید در مورد فلج مغزی بدانید

11 نکته ای که باید در مورد فلج مغزی بدانید

فلج مغزی (CP) شایعترین ناتوانی حرکتی در دوران کودکی است و کودکان مبتلا به فلج مغزی و خانواده های آنها نیاز به حمایت دارند. درباره فلج مغزی و علائمی که باید در کودکان خردسال جستجو کنید بیشتر بدانید.

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

مونوپلژی چیست و چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد؟

مونوپلژی (فلج تک اندام) نوعی فلج است که روی یک اندام ، اغلب یک دست تأثیر می گذارد ، اما می تواند یکی از پاهای شما را نیز درگیر کند. گاهی اوقات می تواند یک مشکل موقتی باشد ، اما در سایر موارد می تواند دائمی باشد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید