کلینیک جامع توانبخشی رسش
اختلال یادگیری ریاضی چیست و چگونگی کمک به کودک دچار دیسکلکولیا
اختلال یادگیری ریاضی چیست و چگونگی کمک به کودک دچار دیسکلکولیا ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
سه مورد شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکاناختلالات یادگیری

سه مورد شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹
  • اختلالات یادگیری بر روندهای روانشناختی مربوط به یادگیری تأثیر می گذارند.
  • آنها می توانند نحوه یادگیری ، خواندن ، نوشتن ، حساب کردن یا هر فرآیند یادگیری دیگر فرد را مختل کنند.
  • شایع ترین اختلال یادگیری ، دیسلکسیا است که تقریباً 80 تا 90 درصد از کل اختلالات یادگیری را درگیر می کند.

درست قبل از جشن شکرگذاری سال گذشته ، معلم دخترم مرا کنار کشید و پیشنهاد داد دخترم را از نظر اختلالات یادگیری بررسی کنیم. من قبل تر می دانستم که این موضوع پیش خواهد آمد، اما باز هم شنیدن آن سخت بود.

مدتها بود که شک داشتم دخترم دیسلکسیا داشته باشد ، اما معلم او بیشتر نگران درس ریاضی او بود. هر چقدر هم که دختربچه من تلاش می کرد، اعداد برای او معنایی نداشتند .

به خانه رفتم و تحقیقی انجام دادم و یک ارزیابی اینترنتی مختصر انجام دادم که شامل پاسخ دادن به سواالات مربوط به توانایی های دخترم در ریاضیات بود.

نتایج نشان داد که وی علائم قوی دیسکلکالیا (dyscalculia) را نشان می دهد ، اصطلاحی که قبلاً هرگز در موردش نشنیده بودم. در ادامه ارزیابی تخصصی را به ما توصیه کردند.

در طی تحقیقاتم ، من همچنین دریافتم که اختلالات یادگیری می توانند شدت های مختلفی داشته باشند ، و برخی از آنها شایعتر از بقیه هستند.

اختلال یادگیری دقیقاً چیست؟

به گفته مددکار اجتماعی و حامی آموزش، مونیکا ماندل ، از MLM Advocacy ، اختلالات یادگیری یا ناتوانی ها ، اختلال در فرایندهای روانشناختی مربوط به یادگیری هستند.

وی گفت: "این می تواند بر نحوه یادگیری خواندن ، نوشتن ، ریاضی یا هر فرآیند یادگیری دیگری توسط فرد تأثیر بگذارد."

قبل از اینکه این تجربه را در مورد دخترم داشته باشم ، نمی دانستم که انواع مختلفی از اختلالات یادگیری وجود دارد که یک شخص می تواند با آنها زندگی کند . (من شخصاً فقط در مورد دیسلکسیا شنیده بودم.) اما انجمن ناتوانی های یادگیری آمریکا چندین مورد را شناسایی کرده است.

جسیکا میزاک ، دکترای روانشناسی کودک و مدیر مرکز کمک و شفا ، توضیح می دهد که سه اختلال یادگیری وجود دارد که به طور معمول تشخیص داده می شوند:

دیسلکسیا. علائم آن شامل دشواری در خواندن دقیق کلمات است.

دیسگرافی. کودک در بیان حرف های خود در هنگام نوشتن مشکل قابل توجهی دارد. او ممکن است ساعت ها بنشیند و سعی کند چند جمله بنویسد یا ممکن است خواندن نوشته های او به دلیل املای ضعیف بسیار دشوار باشد.

دیسکلاکولیا. علائم آن شامل دشواری در درک اعداد ، به خاطر سپردن اصول ساده ریاضی یا توانایی استدلال در مساله است.
جیل لورن ، فوق لیسانس ، متخصص یادگیری و نویسنده کتاب "این شبیه منه!" می گوید: "رایج ترین اختلال یادگیری دیسلکسیا است ، که تقریباً 80 تا 90 درصد از تمام اختلالات یادگیری را تحت تأثیر قرار می دهد."

وی گفت: "تخمین زده می شود که حدود 20 درصد از جمعیت کشور دیسلکسیا داشته باشند."

چه کار باید بکنم ؟

دخترم از 2 سالگی از خدمات گفتار درمانی و کار درمانی استفاده می کند. بعد از اینکه بررسی تخصصی توصیه شد ، اولین حس من این بود که با پزشک متخصص اطفال او تماس بگیرم.

او با تست عصبی روانشناختی شروع کرد ، آزمایشی که می توانست پاسخ های عمیقی در مورد عملکرد مغز دخترم ارائه دهد.

آموختم که ارزیابی می تواند در مورد مشکلات مربوط به پردازش شنوایی یا زبانی ، نقوص بینایی و حافظه یا چالش های عملکردی یک فرد باشد.
کار با سیستم آموزش ویژه ممکن است پیچیده باشد ، اما کمک هایی ارائه می شوند.

درمان ها و ابزارهای موجود

یکی از مواردی که من در اولین ملاقات خود با مدرسه منطقه پرسیدم این بود که اگر ارزیابی ها نشان داد که دخترم ، دارای یک اختلال یادگیری است ، چه کمکی می توان کرد.

آموزش ریلضی به پسر بچه

آنها گفتند كه انواع روشهای یادگیری وجود دارد كه برای كودكان با چالشهای مختلف یادگیری مفید هستند و گروههای مطالعه كه می تواند در آنها شرکت كند. تدریس خصوصی و اقامت در خوابگاه مدرسه را نیز می توان مهیا کرد تا به او فرصت بیشتری برای تست داده شود.

همچنین ابزارهای مختلفی وجود داشت که ممکن بود به او در پردازش بهتر آنچه می آموخت کمک کند.

ماندل با بیان اینکه تدریس خصوصی و همچنین دسترسی به متخصصان خواندن ، ریاضی یا نوشتن، همه گزینه های بالقوه هستند ، گفت: "همه اینها به نوع ناتوانی و اینکه کدام بخش از فرایند یادگیری آسیب دیده است بستگی دارد."

میزاک افزود: "خانواده ها همچنین ممکن است از خدمات تدریس خصوصی یا آموزش موضوعی فشرده استفاده کنند."

پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید : هر آنچه باید در مورد اختلالات یادگیری بدانید

مداخله زودهنگام کلیدی است

من با بسیاری از والدین درمورد آنچه که در آغاز با آن سر و کار داشتیم صحبت کردم ، به امید اینکه مشاوره یا نظری که از کسانی که شرایط مشابه را تجربه کرده اند دریافت کنم .

متعجب شدم که به نظر می رسد بسیاری از والدین می خواهند اختلالات یادگیری را به طور کامل نادیده بگیرند.

چندین نفر از افرادی که با آنها صحبت کردم گفتند که اختلالات یادگیری ابداع مدرسه برای محدود کردن ذهن بچه ها یا توجیه این است که چرا برخی نمی توانند در سیستم آنها موفق شوند.

این برای من تعجب آور بود ، خصوصاً به این دلیل که تحقیقات در مورد اختلالات یادگیری بسیار گسترده است.

و گرچه برخی از والدین ممکن است فکر کنند که فرزندانشان نهایتا خود به خود این عقب ماندگی را جبران می کنند ، اما تحقیقات نشان داده است که در هنگام بروز اختلالات یادگیری، بدون مداخله درمانی شکاف یادگیری بین بچه هایی که این اختلالاتت را دارند و همسالانشان ادامه پیدا می کند.

لورن گفت: "مداخله زودهنگام بسیار مهم است." "هرچه والدین بیشتر منتظر بمانند ، جبران وقت از دست رفته از نظر تحصیلی و عاطفی دشوارتر خواهد بود."

میزاک توضیح می دهد که کودکان به طور کلی از وضعیتشان در مقایسه با همسالان خود بسیار آگاه هستند و در صورت ادامه این فرایند، آنها ممکن است اعتماد به نفس پایین ، اضطراب و افسردگی را تجربه کنند.

"همه والدین بهترین چیز را برای فرزندان خود می خواهند ، فقط ممکن است نیاز به کمک داشته باشند تا بفهمند انتخاب آنها بین تشخیص مشکل خاص کودک و سپس دریافت مداخلات درمانی برای کمک به او در غلبه بر این مشکلات است و یا اینکه هیچ کاری انجام ندهند و اجاره دهند کودکشان آسیب ببیند و بیشتر عقب بماند. "

حتما مطالعه کنید : راه های پیشگیری از اختلالات یادگیری

مقابله با عقب ماندگی های عاطفی

دلیلی ندارد دروغ بگویم، در طول این فرایند زمان هایی احساس ناراحتی زیادی کرده ام و حس کردم شکست خورده ام.
مدرسه برای من خیلی طبیعی بود و به همین دلیل زندگی من از یک میلیون جهت مختلف آسان تر بود. همین راحتی را برای دخترم می خواهم. قلبم می شکند وقتی میبینم به احتمال زیاد راه سخت تری خواهد داشت.

لورن گفت: "هر وقت والدین متوجه شوند کودک مشکلی دارد که مدرسه را برایش سخت می کند ، احساس شدیدی در آنها ایجاد می شود." "والدین نگران می شوند که فرزندشان به توانایی بالقوه خود نرسد و ناتوانی در یادگیری او را عقب نگه دارد."

مجبور شدم به خودم یادآوری کنم که مغز دخترم به طرز باورنکردنی خلاق است . او باهوش، خوشحال و قوی است.

و او به تمام مواردی که برای داشتن بهترین نسخه از خودش نیاز دارد دسترسی دارد.

لورن گفت: "با درمان عالی و راهنمایی مناسب ، یک دانش آموز می تواند به توانایی بالقوه خود برسد."

و وقتی دخترم را نگاه می کنم و اشتیاق او را برای غلبه بر این مشکل می بینم ... ... به او افتخار میکنم.

برای دریافت مشاوره رایگان برای درمان انواع مشکلات و بیماری ها و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما هستیم .


منبع محتوا : Healthline
اشتراک

مطالب مشابه

اختلال یادگیری ریاضی چیست و چگونگی کمک به کودک دچار دیسکلکولیا

اختلال یادگیری ریاضی چیست و چگونگی کمک به کودک دچار دیسکلکولیا

اگر کودک با اعداد مشکل داشته باشد یا نمرات آزمون ریاضی او پایین بوده اما در سایر دروس خوب عمل کنند ، می توانند دچار یک اختلال یادگیری به نام دیسکلکولیا ریاضی باشند.

دیسگرافیا یا اختلال نوشتن چیست؟

دیسگرافیا یا اختلال نوشتن چیست؟

دیسگرافیا (Dysgraphia) یا همان نوشتار پریشی یک اختلال یادگیری است که با مشکلاتی در نوشتن مشخص می شود. یک اختلال عصبی است که می تواند کودکان یا بزرگسالان را درگیر کند.

دیسلکسیا (اختلال خواندن) در کودکان چیست؟

دیسلکسیا (اختلال خواندن) در کودکان چیست؟

نارساخوانی یا دیسلکسیا نوعی اختلال یادگیری است که بر نحوه پردازش زبان نوشتار و گاهی گفتار افراد تأثیر می گذارد. نارساخوانی در کودکان معمولاً باعث می شود کودکان در یادگیری خواندن و نوشتن صحیح مشکل داشته باشند.

اختلال زبان بیانی

اختلال زبان بیانی

اگر کودک شما به اختلال زبان بیانی (DELD) مبتلا باشد ، ممکن است در به خاطر سپردن کلمات یا استفاده از جملات پیچیده مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ، یک کودک 5 ساله با اختلال زبان بیانی ممکن است با جملات کوتاه سه کلمه ای صحبت کند.

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

درمان های جایگزین برای اختلال طیف اتیسم (ASD)

بسیاری از والدین کودکانی که دارای اختلال طیف اتیسم (ASD) هستند تصمیم می گیرند که برای کمک به وضعیت سلامت کلی و مشکلات احتمالی رفتاری فرزند خود ، استفاده از داروهای مکمل و جایگزین (CAM) را در نظر بگیرند.

درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری می تواند اثرات آن را کاهش دهد. افراد دارای ناتوانی در یادگیری می توانند راه هایی برای مقابله با ناتوانی های خود ایجاد کنند. کمک گرفتن زود هنگام احتمال موفقیت آنها در مدرسه و بعداً در زندگی را افزایش می دهد.

علائم دیسلکسیا بر اساس سن

علائم دیسلکسیا بر اساس سن

برای دانستن اینکه علائم دیسلکسیا یا نارساخوانی چگونه با سن تغییر می کنند و اینکه در چه زمانی به دنبال چه علائمی باشیم شما را به خواندن این مطلب دعوت می کنیم.

سه مورد شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

سه مورد شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان

جسیکا میزاک ، دکترای روانشناسی کودک و مدیر مرکز کمک و شفا ، توضیح می دهد که سه اختلال یادگیری شایع وجود دارد که به طور معمول تشخیص داده می شوند، برای دانستن آنها به خواندن مقاله ادامه دهید.

دیس گرافی چیست؟

دیس گرافی چیست؟

دیسگرافیا (Dysgraphia) یا همان نوشتار پریشی یک اختلال یادگیری است که با مشکلاتی در نوشتن مشخص می شود. یک اختلال عصبی است که می تواند کودکان یا بزرگسالان را درگیر کند. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

راه های پیشگیری از اختلالات یادگیری

راه های پیشگیری از اختلالات یادگیری

تلاش برای پیشگیری از اختلالات یادگیری، توانایی کودک شما را برای یادگیری افزایش می دهد. فرزندان والدینی که فعالانه‌تر هستند، یادگیری بهتری دارند. با پیشگیری و مداخله مناسب، تقریباً همه کودکان در کلاس های ابتدایی می توانند خوب خواندن را بیاموزند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید