کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
سندروم تورت چیست ؟ اختلالات ژنتیک

سندروم تورت چیست ؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۹

سندروم تورت (Tourette Syndrome) یا TS یک مشکل در سیستم عصبی است که باعث می شود افراد "تیک" داشته باشند.

تیک ها کشش ، حرکات یا صداهای ناگهانی هستند که افراد به طور مکرر انجام می دهند. افرادی که تیک دارند نمی توانند بدن خود را از انجام این کارها باز دارند. به عنوان مثال ، یک فرد ممکن است مرتباً چشمک بزند. یا ممکن است شخصی ناخواسته صدای خرخر از خود درآورد.

داشتن تیک اندکی شبیه به داشتن سکسکه است. حتی اگر تمایلی به سکسکه کردن نداشته باشید ، به هر حال بدن شما این کار را انجام می دهد. گاهی اوقات مردم می توانند برای مدتی جلوی انجام یک تیک خاص را بگیرند ، اما این کار سختی است و در نهایت فرد مجبور به انجام تیک می شود.

حتما مطالعه کنید : تفاوت های سندروم تورت و بیش فعالی چه هستند ؟

انواع تیک ها

دو نوع تیک وجود دارند - حرکتی و صوتی:

 

انواع تیک ها

 

تیک های حرکتی

تیک های حرکتی حرکات بدن هستند. نمونه هایی از تیک های حرکتی شامل چشمک زدن ، بالا انداختن شانه ها ، یا تکان دادن دست است.

تیک های صوتی

تیک های صوتی صداهایی هستند که فرد با دهان خود تولید می کند. از جمله تیک های صوتی می توان به زمزمه کردن ، صاف کردن گلو ، یا داد زدن یک کلمه یا عبارت اشاره کرد.

تیک ها می توانند ساده یا پیچیده باشند:

تیک های ساده

تیک های ساده فقط چند قسمت از بدن را درگیر می کند. از نمونه تیک های ساده می توان به چپ کردن چشم ها یا بو کشیدن اشاره کرد.

تیک های پیچیده

تیک های پیچیده معمولاً چندین قسمت مختلف بدن را درگیر می کنند و می توانند دارای الگو باشند. مثالی از تیک پیچیده این است که هنگام حرکت تند دست ، سر را تکان می دهد و سپس به بالا می پرد.

پینشهاد می کنم حتما مطالعه کنید : آنچه باید در مورد سنروم رت بدانید

فیلم زیر در مورد زندگی شخصی یک فرد مبتلا به سندروم تورت (Tourette Syndrome) و آشنایی شما با کلیه مشکلات و علائم این بیماری آماده شده است شما رو به دیدن این فیلم دعوت می کنم تا انتها ببینید.

 

علائم

علائم اصلی سندروم تورت تیک ها هستند. علائم معمولاً از 5 تا 10 سالگی کودک شروع می شوند. اولین علائم اغلب تیک های حرکتی هستند که در ناحیه سر و گردن رخ می دهند. تیک ها معمولاً در مواقع استرس زا یا هیجانی بدتر می شوند و وقتی فرد آرام است یا بر روی فعالیتی متمرکز است بهتر می شوند.

انواع تیک و تعداد دفعات تیک با گذشت زمان در فرد تغییر زیادی می کند. حتی اگر علائم ظاهر شوند ، از بین بروند و دوباره ظاهر شوند ، این مشکلات باز هم مزمن در نظر گرفته می شوند.

 

انواع تیک و تعداد دفعات تیک

 

در بیشتر موارد ، تیک ها در دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی کاهش می یابند و گاهی اوقات به طور کامل از بین می روند. با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به سندم تورت تیک در بزرگسالی را تجربه می کنند و در بعضی موارد ، تیک در بزرگسالی بدتر می شود.

اگرچه رسانه ها اغلب افراد مبتلا به سندروم تورت را با داد زدن های غیر ارادی فحش و ناسزا (کوپرولالیا) یا تکرار مداوم کلمات افراد دیگر (اکولالیا) نشان می دهند ، اما این علائم نادر بوده و برای تشخیص سندروم تورت لازم نیستند.

تشخیص

برای تشخیص سندروم تورت هیچ آزمایش خاصی مانند آزمایش خون وجود ندارد. متخصصان درمانی علائم فرد را برای تشخیص سندروم تورت و سایر اختلالات مرتبط با تیک بررسی می کنند. اختلالات مرتبط با تیک از نظر نوع تیک موجود (حرکتی یا صوتی یا ترکیبی از هر دو) و مدت زمان علائم با یکدیگر متفاوت هستند. سندروم تورت در صورتی تشخیص داده می شود که فردی هر دو تیک حرکتی و صوتی را داشته باشد و علائم تیک حداقل به مدت یک سال ادامه داشته باشد.

درمان ها

اگرچه درمانی برای سندروم تورت وجود ندارد ، اما روشهای درمانی برای کمک به کنترل کردن تیک وجود دارند. بسیاری از افراد مبتلا به سندروم تورت تیک هایی دارند که مانعی در زندگی روزمره آنها ایجاد نمی کنند و بنابراین نیاز به هیچ درمانی ندارند. با این حال ، اگر تیک ها باعث درد یا آسیب شوند ، در مدرسه ، کار یا زندگی اجتماعی ایجاد تداخل کنند و یا باعث استرس شوند داروها و درمان های رفتاری برای آن وجود دارند.

حتما مطالعه کنید : تفاوت تورت و اختلال نقص توجه و بیش فعالی

 

سایر نگرانی ها و مشکلات

سندروم تورت غالباً با سایر مشکلات (که اصطلاحاً به آنها مشکلات همزمان گفته می شود) رخ می دهد. تقریباً 9 نفر از هر 10 کودک مبتلا به سندروم تورت ، 86٪ دارای حداقل یک تشخیص مشکل روانی ، رفتاری یا رشدی دیگر نیز بوده اند. دو مشکل شایع، اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) و وسواس فکری عملی (OCD) هستند. اگر فرد مبتلا به سندروم تورت بیماری دیگری نیز دارد فهمیدن آن بسیار مهم است و آن بیماری هم باید به طور صحیح پیگیری شود.

عوامل خطر و دلایل آن

پزشکان و دانشمندان علت دقیق سندروم تورت را نمی دانند. تحقیقات نشان می دهند که این مشکل یک بیماری ژنتیکی ارثی است. این بدان معناست که از طریق ژن ها از والدین به کودک منتقل می شود.

مطالعه بیشتر: اختلال کاتاتونیا چیست؟

چه کسی به این بیماری دچار می شود؟

مطالعات بر روی كودكان دارای تشخیص ابتلا به سندروم تورت و بدون آن ، تخمين زده اند كه از هر 162 كودك 1 نفر مبتلا به سندروم تورت است. بر اساس گزارش والدین ، در ایالات متحده ، از هر 360 کودک 6 تا 17 سال ، 1 نفر مبتلا به سندروم تورت تشخیص داده شده است.

 

چه کسی به این بیماری دچار می شود؟

 

سندروم تورت می تواند افراد از هر گروه نژادی و قومی را تحت تأثیر قرار دهد. پسران سه تا پنج برابر بیشتر از دختران به این بیماری مبتلا می شوند.

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد درمان و مراقبت از بیمار سندروم تورت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما هستیم .


اشتراک

مطالب مشابه

سندرم داون چیست؟ علائم، انواع و چگونگی تشخیص این بیماری...

سندرم داون چیست؟ علائم، انواع و چگونگی تشخیص این بیماری...

سندورم داون (که گاهی اوقات به آن سندرم داون گفته می شود) شرایطی است که کودک با یک کپی اضافی از کروموزوم بیست و یکم خود به دنیا می آید - از این رو نام دیگر آن ، تریزومی 21 است. این مشکل باعث تاخیر در رشد جسمی و روانی می شود.

سندروم داون موزاییک

سندروم داون موزاییک

سندرم داون نوعی اختلال ژنتیکی است که در آن برخی یا همه سلولهای فرد یک کروموزوم اضافی دارند.

شکاف کام و لب : علائم ، دلایل، تشخیص و درمان

شکاف کام و لب : علائم ، دلایل، تشخیص و درمان

شکاف لب زمانی اتفاق می افتد که شکاف یا فاصله بازی در لب وجود دارد. این شکاف می تواند کوچک یا به قدری بزرگ باشد که بالای لب و بینی را به هم وصل کند. شکاف کام هنگامی رخ می دهد که سقف دهان در حین رشد اولیه کودک در داخل رحم به درستی بسته نشود. کام از دو قسمت تشکیل شده است ، که هر یک از آنها قابل شکافته شدن است - کام سخت و کام نرم. کام سخت یک قسمت استخوانی در قسمت جلوی سقف دهان شماست. کام نرم در قسمت پشت دهان قرار دارد و از بافت نرم تشکیل شده است.

نمودارهای رشد برای کودکان مبتلا به سندرم داون

نمودارهای رشد برای کودکان مبتلا به سندرم داون

نمودارهای رشد برای کودکان مبتلا به سندرم داون در ایالات متحده را می توانید در این مقاله دانلود نمایید. این نمودارها می توانند به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کنند تا رشد کودکان مبتلا به سندرم داون را کنترل کرده و ارزیابی کنند که یک کودک مبتلا به سندرم داون در مقایسه با همسالان مبتلا به سندرم داون چگونه رشد می کند.

سندروم تورت چیست ؟

سندروم تورت چیست ؟

سندروم تورت (Tourette Syndrome) یا TS یک مشکل در سیستم عصبی است که باعث می شود افراد "تیک" داشته باشند. تیک ها کشش ، حرکات یا صداهای ناگهانی هستند که افراد به طور مکرر انجام می دهند.

آنچه باید در مورد سندرم رت بدانید

آنچه باید در مورد سندرم رت بدانید

سندرم رت (Rett syndrome) یک اختلال عصبی نادر و شدید است که بیشتر دختران را درگیر می کند. این بیماری معمولاً در دو سال اول زندگی تشخیص داده می شود. تشخیص سندرم رت در کودک می تواند برای والدین بسیار نگران کننده باشد.

همه آنچه باید در مورد سندروم X شکننده بدانید

همه آنچه باید در مورد سندروم X شکننده بدانید

سندرم ایکس شکننده (Fragile X Syndrome)، یا FXS یک بیماری ژنتیکی ارثی است که از والدین به فرزندان منتقل می شود و باعث ناتوانی های فکری و رشدی می شود. همچنین با نام سندرم مارتین بل نیز شناخته می شود.

علائم سندرم داون چیست

علائم سندرم داون چیست

سندرم داون می تواند روی چگونگی نگاه و اندیشه فرد تأثیر بگذارد ، و گاهی اوقات با سایر مشکلات سلامتی نیز مرتبط است. درباره علائم سندرم داون و مشکلات پزشکی متداول که ممکن است افراد با آن داشته باشند بیشتر بدانید.

اقدامات درمانی برای کودکان مبتلا به سندروم داون

اقدامات درمانی برای کودکان مبتلا به سندروم داون

دریافت مراقبت های مناسب در ابتدای امر کمک زیادی به کودکان مبتلا به سندرم داون می کند که زندگی معناداری دارند. در این مقاله کلینیک رسش درمان هایی را برای مسائل جسمی ، روحی و پزشکی ناشی از سندرم داون توضیح می دهد.

نکاتی برای بزرگسالان مبتلا به سندرم داون

نکاتی برای بزرگسالان مبتلا به سندرم داون

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به سندرم داون تقریباً به تنهایی زندگی می کنند و دارای شغل ، روابط و زندگی رضایت بخشی هستند. در مورد گزینه های کار و زندگی و همچنین موارد بهداشتی برای مراقبت از بزرگترهای مبتلا به سندرم داون در این مقاله اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. نادر ثورینادر ثوری
  0

  سلام دکتر یه بچه است همش سرش به پایین پرت میشه امکانش است سندرم بگیرد جز این هیچی ندارد

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   سلام. سندرم ها علامت های بسیار مختلفی دارند، از طرفی علت پایین افتادن سر هم بسیار زیاد می باشد. نیاز به بررسی دارد

 2. احمد امینی احمد امینی
  0

  سلام وقت بخیر من فعلا به همین بیماری گرفتارم بعد هم حرکتی هم صوتی دقیقا وقتایی که هیجانی و احساساتی میشم تیک بیشتر میشه آیا فعلا کدام راه هست برای کنترل یا نه

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   0

   باید دید شدت اختلال در شما چقدر می باشد و بسته به ان بهتون گفته میشه قابل کنترل هست یا خیر

پاسخگوی سوالات شما در مورد سندروم تورت هستیم ؟