کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
گفتاردرمانی کودک ۴ ساله + تمرینات عملی برای مشکلات گفتاری در چهار سالگیاختلالات گفتار و زبان

گفتاردرمانی کودک ۴ ساله + تمرینات عملی برای مشکلات گفتاری در چهار سالگی

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۳ تیر ۱۴۰۳

برقراری ارتباط با عزیزانمان یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های زندگی است و تماشای یادگیری و رشد مهارت‌های گفتاری و زبانی کودکانمان می‌تواند اتفاقی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز باشد. همچنین نگرانی والدین درخصوص رسیدن فرزندشان به نقاط عطف امری کاملاً طبیعی است. اما توجه به این نکته ضروری است که رشد کودکان مختلف، متفاوت است و هر کودکی به‌صورتی منحصربه‌فرد به نقاط عطف خود می‌رسد. برخی از کودکان ممکن است در 4 سالگی به تعداد کمی از کلمات و حروف تسلط داشته باشند ولی برخی دیگر ممکن است تا این سن به همه آن‌ها مسلط شوند.

بنابراین در صورتی که فرزند شما به نقاط عطف خود نرسیده است بهتر است در اولین فرصت به گفتاردرمانگر مراجعه کنید. گفتاردرمانی یکی از روش‌های درمان تأخیر گفتاری کودکان است که در ادامه مراحل آن و روش‌های گفتاردرمانی کودکان 4 ساله را توضیح می‌دهیم.

 

هدف از گفتاردرمانی کودک 4 ساله

یکی از اهداف اولیه کار با یک گفتاردرمانگر این است که به کودک کمک کند منظور خود را واضح‌تر و با اطمینان بیشتر بیان کند. وقتی کودک بتواند افکار و احساسات خود را به‌طور مؤثر بیان کند، تعاملات اجتماعی او بهبود می‌یابد و عزت نفس او افزایش پیدا می‌کند.

مداخله زودهنگام یکی از جنبه‌های مهم گفتاردرمانی است. پرداختن به تأخیر گفتار و زبان به محض شناسایی می‌تواند به‌طور قابل توجهی به رشد کلی کودک کمک کند. پرداختن به این نگرانی‌ها در مراحل اولیه به کودکان این فرصت را می‌دهد که:

 • با همسالان خود همگام شوند
 • مهارت‌های ارتباطی قوی را توسعه دهند
 • عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشند
 • اعتمادبه‌نفس آن‌ها افزایش یابد
 • تعاملات اجتماعی آن‌ها تقویت شود
 • به موفقیت‌های آینده دست یابند

 

اختلالات گفتاردی در کودکان چهارساله

اختلالات گفتاری شایع در 4 سالگی

گفتاردرمانی طیف وسیعی از مشکلات را در افراد در هر سنی، از نوزادان تا بزرگسالان مسن‌تر درمان می‌کند. اما دلایل زیادی برای دریافت گفتاردرمانی توسط کودکان 4 ساله وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

اختلالات زبانی

اختلالات زبانی می‌توانند بر دو نوع زبان تأثیر بگذارند:

 • زبان دریافتی. کلماتی که کودک قادر به درک آن‌ها است.
 • زبان بیانی. کلمات، دستور زبان و حتی ارتباط غیرکلامی که کودک می‌تواند برای برقراری ارتباط از آن‌ها استفاده کند.

اگر کودکی واژگان و مفاهیم کلیدی را نفهمد، مثلاً نتواند دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای را به راحتی دنبال کند یا کلمات را در جملاتی که به او گفته می‌شود درک کند، ممکن است تأخیر زبانی دریافتی داشته و به گفتاردرمانی نیاز داشته باشد.

کودکان همچنین می‌توانند تأخیر زبان بیانی داشته باشند. این بدان معناست که آن‌ها برای بیان واضح خواسته‌ها و نیازهای خود در استفاده از کلمات، عبارات و جملات مشکل دارند. اگر یک کودک چهار ساله هنوز صحبت نمی‌کند یا قادر به بیان جملات کامل نیست، ممکن است برای کمک به رشد توانایی‌های ارتباطی خود به گفتاردرمانی نیاز داشته باشد.

 

اختلالات صدای گفتار

درمان اختلال گفتاری برای اختلالات صدای گفتار یکی دیگر از دلایلی است که کودکان 4 ساله ممکن است گفتاردرمانی دریافت کنند. طبیعی است که کودکان دچار برخی خطاها شوند؛ زیرا سعی می‌کنند تمام صداها را در زبان گفتاری خود تولید کنند. بااین‌حال، همان‌طور که کودک رشد می‌کند، باید بتواند صداهای بیشتری را به درستی تلفظ کند. اگر خطاهای گفتاری زیادی داشته باشد، ممکن است به گفتاردرمانی نیاز داشته باشد تا گفتارش واضح‌تر و قابل درک‌تر به نظر برسد.

 

لکنت زبان

آنها همچنین ممکن است برای مشکلات روانی گفتار یا لکنت زبان، به گفتاردرمانی نیاز داشته باشند. روان بودن گفتار به نرمی گفتار یک فرد اشاره دارد. اگر متوجه شدید که فرزندتان صداها یا کلمات را اغلب تکرار می‌کند، یا به نظر می‌رسد مکث می‌کند و نمی‌تواند صدایی تولید کند، نشانه لکنت زبان است و احتمالاً کودک به گفتاردرمانی نیاز دارد.

 

آیا کودک 4 ساله شما به گفتاردرمانی نیاز دارد؟

بهترین راه برای اینکه بدانید کودک شما باید ارزیابی گفتار و زبان داشته باشد یا خیر، این است که به نقاط عطفی که کودکان در سال چهارم خود باید برسند، نگاه کنید. اگر کودک شما این توانایی‌ها را در سن 4 سالگی به دست نیاورد، ممکن است نشان‌دهنده نیاز او به گفتاردرمانی باشد.

 

نقاط عطف زبان بیانی و دریافتی برای کودکان 4 ساله

 • دستورالعمل‌های چندمرحله‌ای (3 تا 4 مرحله) را بدون نیاز به تکرار آن‌ها دنبال می‌کند (مثال: کفش‌های خود را درآورید، آن‌ها را کنار در بگذارید و بروید دست‌های خود را بشویید)
 • مفاهیم مبتنی بر زمان و کلماتی مانند دیروز، امروز، فردا را درک می‌کند
 • عواطف و احساسات را شرح می‌دهد
 • قادر به درک و پاسخ کامل سؤالات است
 • در یک گفتگوی رفت‌و‌برگشتی شرکت می‌کند
 • بیشتر از گرامر و واژگان صحیح استفاده می‌کند

 

نقاط عطف بیان برای کودکان 4 ساله

 • آنها باید بتوانند تمام صداهای گفتاری را در کلمات و مکالمات خود به درستی تولید کنند، اگرچه ممکن است در صداهایی مانند «س»، «ز»، «ی»،‌ «ش»، «چ» و ... خطاهایی داشته باشند.
 • گفتار یک کودک 4 ساله باید بسیار روان باشد و حتی افرادی که اغلب با او صحبت نمی‌کنند باید متوجه حرف‌های او بشوند.

 

نقاط عطف روانی گفتار برای کودکان 4 ساله

 • آنها نباید مکرراً صداها یا حروف را تکرار کنند، مانند «مننننننن آآآآآآن را می‌خواهم».
 • آنها نباید در مکالمه مکث کنند یا روی حرفی فریز شوند گویی نمی‌توانند حرف‌هایشان را بیان کنند.
 • گفتار آن‌ها باید روان و سلیس باشند.

 

گفتاردرمانی کودک 4 ساله چگونه است؟

گفتاردرمانی کودک 4 ساله ممکن است متفاوت از آنچه شما انتظار دارید به نظر برسد. این درمان شامل تمرین گفتار و زبان فشرده متناسب با نیازهای خاص کودک است، اما یک فرایند بالینی کسل‌کننده نیست. گفتاردرمانی از روش‌های سرگرم‌کننده و جذاب برای یادگیری، ترکیب اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها و فعالیت‌هایی که با علایق کودک هماهنگ است،‌ استفاده می‌کند.

گفتاردرمانی کودک 4 ساله

ترکیب بازی و علایق

بازی ابزاری قدرتمند در گفتاردرمانی است. گفتاردرمانگرها فعالیت‌هایی را در اطراف اسباب‌بازی‌ها یا فعالیت هایی که کودک به آن‌ها علاقه نشان می‌دهد برنامه‌ریزی کرده و از انواع مختلف بازی برای دستیابی به اهداف درمانی خود استفاده می‌کنند. این روش جلسات درمانی را لذت‌بخش کرده و مشارکت فعال کودک را برای رسیدن به اهداف کودک تحریک می‌کند. کودکان زمانی که در حین فعالیت‌های مبتنی بر بازی در حال حل مسئله هستند، بهتر یاد می‌گیرند.

 

ساخت واژگان ازطریق تعامل

تعامل، جزء حیاتی گفتاردرمانی است. درمانگران تعامل را برای ساختن واژگان و تمرین مهارت‌های زبانی جدید ترکیب می‌کنند. با درگیر شدن در بازی و مکالمه تعاملی، کودکان می‌توانند واژگان جدید را در یک محیط طبیعی و لذت‌بخش تمرین کنند. این روش درمانی تجربه یادگیری آن‌ها را تقویت می‌کند.

 

تشویق توسعه زبان با مشارکت خانواده

مشارکت خانواده عنصر اساسی گفتاردرمانی موفق است. مراقبان نقش مهمی در کمک به کودکان برای تمرین و تقویت یادگیری ازطریق فعالیت‌ها و تعاملات روزانه دارند. این رویکرد مشارکتی یک محیط حمایتی برای رشد زبانی کودک ایجاد کرده و استفاده مداوم از استراتژی‌های آموخته‌شده در طول جلسات درمانی را تضمین می‌کند.

 

فواید گفتاردرمانی کودک 4 ساله

صحبت کردن و درک کردن، کلید باز کردن قفل جهان برای کودکان هستند. اولین کلمه‌ای که کودک به زبان می‌آورد، دو کلمه‌ای که با هم ترکیب می‌کند و دستورالعمل‌های ساده‌ای که دنبال می‌کند، پله‌هایی در سفر او برای برقراری ارتباط هستند.

اما اگر کودک شما مشکوک به تأخیر زبانی باشد یا خطاهای گفتاری خارج از محدوده سنی مورد انتظار داشته باشید، باید چه کاری انجام دهید؟ اینجاست که گفتاردرمانی به کار می‌آید.

گفتاردرمانی مزایای بسیاری را برای یک کودک چهار ساله فراهم می‌کند. این مزایا فقط درمورد تصحیح صداهای گفتار نیستند بلکه درمورد افزایش مهارت‌های ارتباطی کلی، ازجمله مهارت‌های زبان بیانی و دریافتی و مهارت‌های ارتباط اجتماعی نیز هستند:

مزایای گفتاردرمانی

بهبود مهارت‌های زبان دریافتی

گوش دادن بخش مهمی از ارتباطات است. گفتاردرمانی، گوش دادن فعال، پیروی از دستورالعمل‌ها و پردازش اطلاعات را که برای موفقیت تحصیلی و ارتباطی بسیار مهم هستند، هدف قرار می‌دهد.

تقویت توانایی‌های گوش دادن به کودک، او را قادر می‌سازد تا محیط اطراف خود را درک کند و نسبت به آن واکنش نشان دهد، بنابراین ظرفیت کودک برای تعاملات قابل توجه بهبود می‌یابد.

 

بهبود مهارت‌های زبان بیانی

گفتاردرمانی نقشی اساسی در گسترش دایره واژگان، درک دستور زبان و استفاده از زبان کودک دارد. تقویت این مهارت‌ها باعث می‌شود که کودکان برای سوادآموزی آمادگی بیشتری داشته باشند و بتوانند ایده‌های پیچیده را به‌طور مؤثرتری بیان کنند. اساساً گفتاردرمانی زمینه رشد زبانی کودک را فراهم کرده و پایه‌ای برای برقراری ارتباط موفق ایجاد می‌کند.

 

بهبود رشد اجتماعی

ارتباط شفاف همراه با رشد اجتماعی است. وقتی کودک بتواند منظور خود را (به‌ویژه در شروع مکالمه) به‌طور مؤثر بیان کند، تعاملات اجتماعی، مدیریت عاطفی و اعتمادبه‌نفس او افزایش می‌یابد. این مسئله می‌تواند عمیقاً بر توانایی او در ایجاد دوستی و کاهش ناامیدی تأثیر بگذارد و منجر به تجربه‌های اجتماعی شادتر و رضایت‌بخش‌تر شود.

 

گفتاردرمانی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان گفتاردرمانی برای هر فرد منحصربه‌فرد متفاوت است.

بااین‌حال، فاکتورهایی وجود دارند که به تعیین مدت زمان درمان کمک می‌کنند. یکی از این فاکتورها سن کودک است. هر چه کودک زودتر گفتاردرمانی را شروع کند، زودتر پیشرفت می‌کند. این مسئله همچنین خطر عقب ماندن بیشتر او را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر گفتاردرمانی در سن چهار سالگی به فرزند شما توصیه می‌شود، بهتر است در همان زمان درمان را شروع کنید.

تشخیص مشکل کودک شما نیز بر طول درمان تأثیر می‌گذارد. گاهی‌اوقات کودکانی که دچار تأخیر رشدی هستند، با حمایت و مداخله مناسب به سرعت پیشرفت می‌کنند. تشخیص بیماری‌های دیگر كه شامل عوارض عصبي يا اختلالات مادرزادي هستند، باعث طولانی‌تر شدن روند درمان می‌شوند.

شما به عنوان مراقب فرزندتان، نقش بزرگی در پیشرفت کودک خود دارید. هرچه بیشتر به کودک خود کمک کنید تمرین کند، پیشرفت او بیشتر خواهد بود! در حالی که جلسات گفتاردرمانی بخش مهمی از فرایند بهبود کودک شما هستند، تمریناتی که در خانه و بین جلسات انجام می‌شوند نیز بسیار اهمیت دارند. ادامه تمرینات گفتاردرمانی کودک و تمرکز بر روی اهداف فرزندتان در طول هفته به تقویت آموخته‌های درمانی او کمک کرده و کودک شما را برای موفقیت بیشتر در جلسه بعدی گفتاردرمانی آماده می‌کند.

علاوه بر این، والدین به آموزش یا تخصص خاصی نیاز ندارند و می‌توانند به راحتی به کودک خود کمک کنند تا در فعالیت‌های روزمره و زمانی که با هم می‌گذرانند، به تمرین بپردازند.

 

 

نکات عملی برای والدین برای حمایت از رشد گفتار فرزندشان

والدین نقش مهمی در تقویت پیشرفت گفتار فرزندشان دارند. اما چطور می‌توانید به‌عنوان والدین، رشد گفتار فرزندتان را بهبود ببخشید؟ در اینجا چند نکته و استراتژی‌های عملی وجود دارند که می‌توانید بلافاصله در برنامه روزانه خود بگنجانید.

 

فعالیت‌های روزمره برای تحریک گفتار

والدین می‌توانند با کمک فعالیت‌های روزمره به کودکانی که در برقراری ارتباط مشکل دارند کمک کنند. ایجاد فرصت‌های زبانی در طول مکالمات و فعالیت‌های مختلف به کودک اجازه می‌دهد در طول روز به تمرین حرف زدن مشغول شوند. بسیاری از خانواده‌ها در طول فعالیت‌هایی مانند موارد زیر با فرزند خود تمرین می‌کنند:

 • کفش پوشیدن
 • زمان صرف غذا
 • زمان دوش گرفتن
 • خرید مواد غذایی
 • آواز خواندن

بازی تعاملی یکی دیگر از راه‌های عالی برای تقویت رشد زبان است. بازی با عروسک‌ها، بلوک‌ها یا سناریوهای تخیلی می‌توانند داستان‌سرایی را تشویق کرده و مهارت‌های زبانی بیانی را تقویت کنند.

 

استراتژی های اضافی برای نگرانی های خاص

برای کودکانی که با مهارت‌های ارتباطی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، استراتژی‌های خاص می‌توانند بسیار مفید باشند. در اینجا چند استراتژی برای چالش‌های مختلف آورده شده‌اند:

 • اختلالات بیانی. کودک خود را درگیر فعالیت‌های تمرینی سرگرم‌کننده و جذاب برای تولید هدفمند صدا کنید.
 • روانی گفتار. یک محیط حمایتی و آرام برای ارتباط ایجاد کنید.
 • تأخیر گفتاری. در حین انجام فعالیت‌های روزمره از واژگان مختلف استفاده کرده و با کودک تمرین کنید.

این استراتژی‌ها می‌توانند در کمک به فرزند شما برای غلبه بر مشکلات گفتاری و زبانی از جمله اختلالات زبانی مؤثر باشند.

 

جمع‌بندی

مهارت‌های ارتباطی خوب چیزی بیش از توانایی کودک برای صحبت کردن هستند. آن‌ها برای رشد کودک، شکل دادن به تعاملات اجتماعی، تجربیات یادگیری و رفاه عاطفی او ضروری هستند. گفتاردرمانی می‌تواند به تقویت این مهارت‌ها کمک کرده و کودکان را با ابزارهایی برای حرکت در دنیای اطرافشان آشنا کند. اگر فکر می‌کنید فرزند 4 ساله شما دچار مشکلات گفتاری است، به کلینیک توانبخشی رسش مراجعه کرده و با خدمات تخصصی ما درمان را در سنین پایین تر شروع کنید. 

  

 منابع

expressable.com

connectedspeechpathology.com

 


اشتراک

مطالب مشابه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

اختلال آفازی چیست؟ علائم، دلایل ، انواع و تشخیص آن چگونه است؟

اختلال آفازی چیست؟ علائم، دلایل ، انواع و تشخیص آن چگونه است؟

آفازی یک اختلال ارتباطی است که به دلیل آسیب مغزی در یک یا چند منطقه که کنترل زبان را انجام می دهند اتفاق می افتد. این مشکل می تواند در ارتباط کلامی ، ارتباط نوشتاری یا هر دو اختلال ایجاد کند.

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

کودکان ممکن است تاخیر گفتار یا تأخیر زبان داشته باشند ، اما این دو گاهی اوقات با هم همپوشانی دارند. اگر نمی دانید فرزند شما ممکن است کدام مشکل را داشته باشد ، نگران نباشید. لازم نیست برای ارزیابی و شروع درمان حتما لازم نیست این دو را از هم تفکیک کنیم.

آپراکسی گفتار اکتسابی و کودکی: آنچه باید بدانید

آپراکسی گفتار اکتسابی و کودکی: آنچه باید بدانید

آپراکسی گفتار (AOS) نوعی اختلال گفتار است که در آن شخص در صحبت کردن مشکل دارد. فرد دارای مشکل AOS می داند که چه چیزی را می خواهد بگوید ، اما در حرکت صحیح لب ، فک و زبان در جهت صحیح برای گفتن حرفهایش مشکل دارد. برای صحبت کردن ، مغز شما نیاز به ارسال پیام به دهان شما دارد. AOS در مسیرهایی از مغز که در برنامه ریزی و هماهنگی حرکات لازم برای گفتار نقش دارند تاثیر می گذارد. به همین دلیل ، پیام های مغز به درستی از دهان منتقل نمی شوند.

تأخیر زبان و انواع ، علائم و علت های آن

تأخیر زبان و انواع ، علائم و علت های آن

تأخیر زبان نوعی اختلال ارتباطی است. اگر کودک شما به نقاط عطف مراحل رشد زبان مربوط به سن خود نرسیده باشد ، ممکن است دارای تأخیر در زبان باشد.

آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)

آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)

کلاترینگ نوعی اختلال گفتاری است که بر روان بودن گفتار تأثیر می گذارد. برخلاف سایر اختلالات ، کسانی که از پریده گویی رنج می برند از زمانی که کلاترینگ اتفاق می افتد آگاهی ندارند.

آشنایی کامل با مهارت‌ها و اختلالات ارتباطی و روش‌های درمان

آشنایی کامل با مهارت‌ها و اختلالات ارتباطی و روش‌های درمان

اختلالات ارتباطی می تواند بر چگونگی دریافت ، ارسال ، پردازش و درک مفاهیم توسط فرد تأثیر بگذارد. آنها همچنین می توانند مهارت های گفتاری و زبانی را ضعیف کنند ، یا توانایی شنیدن و درک پیام ها را مختل کنند.

آشنایی کامل با دیس آرتریا (گفتار فلجی)

آشنایی کامل با دیس آرتریا (گفتار فلجی)

دیس آرتریا (Dysarthria) یا گفتار فلجی زمانی اتفاق می افتد که عضلات مورد استفاده برای گفتار ضعیف باشند یا در کنترل آنها مشکل داشته باشید. دیس آرتریا غالباً باعث ایجاد گفتار نامفهوم یا کند می شود که درک آن دشوار است.

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

لیسپ یکی از اختلالات گفتاری است که ممکن است با رسیدن کودک شما به سن مدرسه آشکار شود. تمرینات گفتاردرمانی می تواند در اوایل، مشکل لیسپ کودک شما را درمان کند.

اختلال زبان دریافتی

اختلال زبان دریافتی

کودک مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک آنچه به او گفته می شود مشکل دارد. علائم در کودکان متفاوت است ، اما به طور کلی ، مشکلات درک زبان قبل از سه سالگی شروع می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید