کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
بهترین مرکز گفتاردرمانی در تهراناختلالات گفتار و زبان

بهترین مرکز گفتاردرمانی در تهران

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۲

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر بر گروه‌های سنی مختلف تأثیر می‌گذارد، مشکلات گفتاری است. مشکلات گفتاری در به‌صورت لکنت،‌ اختلالات بلع،‌ اختلالات گفتار و ... بروز پیدا می‌کند و تأثیر قابل توجهی بر پیشرفت و روابط اجتماعی فرد می‌گذارد. از این رو درمان این اختلالات از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مراکز فعال درزمینه درمان مشکلات گفتاری کودکان و بزرگسالان، کلینیک توانبخشی رسش است. این مرکز سال‌هاست با کمک کادری مجرب به برگزاری جلسات گفتاردرمانی می‌پردازد. در این مطلب به بررسی این مرکز گفتاردرمانی می‌پردازیم.

 

گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این روش درمانی توسط آسیب‌شناسان گفتار-زبان (SLPs) انجام می‌شود که اغلب به آن‌ها گفتاردرمانگر نیز گفته می‌شود.

از تکنیک‌های گفتاردرمانی برای بهبود ارتباطات استفاده می‌شود. این تکنیک‌ها شامل درمان تلفظ، فعالیت‌های مداخله زبانی و موارد دیگر بسته به نوع اختلال گفتار یا زبان هستند.

گفتاردرمانی برای درمان اختلالات گفتاری دوران کودکی یا اختلالات گفتاری دوران بزرگسالی ناشی از آسیب‌ها یا بیماری‌های مختلف مانند سکته مغزی استفاده می‌شود.

 

گفتاردرمانگر کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

آسیب‌شناس گفتار-زبان (گفتاردرمانگر) به درمان بیماران سنین مختلف، از کودکان گرفته تا سالمندان، می‌پردازد. هدف او بهبود کیفیت زندگی فرد آسیب‌دیده با تقویت مهارت‌های درک مطالب، بیان واضح و شفاف‌، رفع مشکلات گفتار و زبان و تسهیل روند گفتار است.

 

گفتاردرمانی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

چندین اختلال گفتار و زبان وجود دارند که کارشناسان و متخصصان مرکز گفتاردرمانی رسش به درمان آن‌ها می‌پردازند:

 

گفتاردرمانی برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

 

 • اختلال تولیدی. اختلال تولیدی به ناتوانی در ایجاد درست صداهای خاص در کلمه گفته می‌شود. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است برخی از صداها را در کلمه حذف کرده، تغییر بدهد یا اضافه کند.
 • اختلال ریتم و روانی. اختلال ریتم و روانی بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می‌گذارد. لکنت و بهم ریختگی از اختلالات ریتم و روانی هستند. فردی که دچار لکنت است در ادا کردن صدا مشکل دارد و ممکن است بخشی از کل کلمه را تکرار کند یا قادر به تکمیل جمله نباشد. فردی که بهم ریختگی دارد اغلب خیلی سریع صحبت کرده و کلمات را با هم ادغام می‌کند.
 • اختلال تشدید. اختلال تشدید زمانی رخ می‌دهد که انسداد جریان هوای منظم در حفره‌های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهد. اختلالات تشدید اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه‌ها همراه هستند.
 • اختلال درک زبان. فرد مبتلا به اختلال درک زبان در درک و پردازش آنچه دیگران می‌گویند مشکل دارد. سایر اختلالات زبانی، اوتیسم، کم‌شنوایی و آسیب به سر می‌توانند منجر به اختلال درک زبان شوند.
 • اختلال بیان گفتار. اختلال بیان گفتار مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. اگر اختلال بیان گفتار داشته باشید، ممکن است در تشکیل جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل نادرست با مشکل مواجه شوید. این بیماری با اختلالات رشدی مانند سندرم داون و کم‌شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به سر یا بیماری دیگری باشد.
 • اختلالات شناختی‌ارتباطی. مشکل در برقراری ارتباط به‌دلیل آسیب به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می‌کند، اختلال شناختی‌ارتباطاتی نامیده می‌شود. این اختلال می‌تواند منجر به مشکلات حافظه، حل مسئله و مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن شود. اختلال شناختی‌ارتباطی می‌تواند ناشی از مشکلات بیولوژیکی، مانند رشد غیرطبیعی مغز، برخی بیماری‌های عصبی، آسیب مغزی یا سکته باشد.
 • آفازی. آفازی، اختلالی ارتباطی‌اکتسابی است که بر توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران تأثیر می‌گذارد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن نیز تأثیرگذار است. سکته مغزی شایع‌ترین علت آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می‌توانند باعث ایجاد این اختلال شوند.
 • دیزآرتری. مشخصه این عارضه به‌دلیل ضعف یا ناتوانی در کنترل ماهیچه‌های مورداستفاده برای گفتار است. این بیماری بیشتر به‌دلیل اختلالات سیستم عصبی و بیماری‌هایی مانند ام‌اس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی ایجاد می‌شود که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می‌شوند.
 • آپراکسی. افراد مبتلا به آپراکسی می‌دانند چه می‌خواهند بگویند اما در شکل دادن کلمات مشکل دارند. آن‌ها ممکن است در خواندن، نوشتن، بلع و سایر مهارت‌های حرکتی نیز مشکل داشته باشند.

 

گفتاردرمانی اختلالات مختلف

ازآنجایی‌که اختلالات گفتاری در علائم، شدت و درجه متفاوت هستند، انواع مختلفی از رویکردها برای درمان آن‌ها استفاده می‌شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 

گفتاردرمانی برای افرادی که دیر صحبت می‌کنند

مرحله صحبت کردن کودکان نوپا با یکدیگر فرق می‌کند. بنابراین جدول زمانی مشخصی برای شروع صحبت کردن آن‌ها وجود ندارد. بااین‌حال، اگر نگران صحبت نکردن فرزندتان در سن معینی هستید، می‌توانید به آسیب‌شناس گفتار‌-زبان مراجعه کنید و از راهنمایی‌های او بهره‌مند شوید.

گفتاردرمانگر با تمرینات ساده مانند تقلید صداها و زبان اشاره، تشویق با اسباب‌بازی‌ها و کارت‌های تصویری یا سایر روش‌های بازی شروع می‌کند. اگر این‌ روش‌ها باعث حل مشکل نشوند، انجام آزمایشات شنوایی یا عصبی توصیه می‌شوند تا مشکلات حرکتی مفاصل دهان کودک را شناسایی کنند. ازآنجایی‌که این یک درمان پزشکی غیرتهاجمی است، گفتاردرمانگران می‌توانند جلسات گفتاردرمانی را در کنار سایر درمان‌های موردنیاز ادامه دهند.

 

گفتاردرمانی برای آپراکسی گفتار

آپراکسی گفتار یا آپراکسی کلامی اختلالی حرکتی‌گفتاری است که فرد را از ایجاد صداها و کلمات کامل بازمی‌دارد. این اختلال باعث می‌شود بیمار قادر به ایجاد حرکات صوتی نباشد. در نتیجه در برقراری ارتباط و ابراز وجود با مشکل مواجه می‌شود.

خبر خوب این است که آپراکسی گفتار با گفتاردرمانی قابل درمان است. گفتاردرمانگر پس از اجرای ارزیابی‌های مختلف ازجمله گفتار-حرکتی و گفتار-صدایی، جلسات انفرادی برگزار می‌کند. ازآنجایی‌که هدف شما درمان کامل است، تمرکز شدید روی بیمار موردنیاز است. در طول این جلسات، فرد تمرینات گفتاری، تمرینات صدادار، تمرینات حرکتی و موارد دیگر را انجام می‌دهد.

 

گفتاردرمانی برای دیسفاژی (مشکل بلع)

دیسفاژی مشکلی است که در آن فرد در بلع غذا یا مایعات مشکل دارد. این اختلال می‌تواند بیشتر کودکان را تحت تأثیر قرار دهد و درصورت عدم درمان منجر به مشکلات بیشتری می‌شود. علائم این اختلال ممکن است شامل سرفه، ترشح آب دهان، انسداد جناغ سینه و نارسایی باشد.

آسیب‌شناس گفتار-زبان می‌تواند درجه دیسفاژی را که از خفیف تا شدید متغیر است، بررسی کند. آن‌ها ممکن است کودک شما را ازطریق تکنیک‌ها و تمرینات تنفسی راهنمایی کنند. این‌ روش‌ها می‌توانند به بهبود جویدن و حرکت راحت‌تر زبان کمک کنند. علاوه بر این، گفتاردرمانگران می‌توانند با ارائه دستورالعمل‌هایی درمورد تغذیه کودک، در تسهیل رژیم غذایی او مشارکت کنند.

 

گفتاردرمانی برای آفازی

برخی از آسیب‌های مغزی یا بیماری‌های آسیب‌زا، مانند سکته مغزی یا تومور، ممکن است منجر به اختلال گفتاری شوند. این اختلال که آفازی نامیده می‌شود، توانایی فرد در صحبت کردن یا برقراری ارتباط صحیح را مختل می‌کند. کسانی که از آفازی رنج می‌برند ممکن است در بیان خود، درک مکالمات و حتی خواندن یا نوشتن مشکل داشته باشند.

به‌دلیل پیچیدگی این اختلال، گفتاردرمانی ممکن است یکی از درمان‌هایی باشد که بیمار به آن نیاز دارد. اما گفتاردرمانگر می‌تواند با کاهش اختلالات گفتاری و زبانی ازطریق انواع تکنیک‌ها به بیمار کمک کند. همچنین بیمار تشویق می‌شود تا فعال‌تر باشد و وسایل ارتباطی دیگری پیدا کند. با درمان‌های مداوم، توانایی صحبت کردن و جامع بیمار در طول زمان بهبود می‌یابد.

 

در طول جلسات گفتاردرمانی چه اتفاقی میفتد؟

گفتاردرمانی با ارزیابی بیمار آغاز می‌شود. در ابتدا گفتاردرمانگر به معاینه شرایط بیمار می‌پردازد و پس از تعیین نوع اختلال، روش درمانی موردنظر را پیشنهاد می‌دهد.

 

گفتاردرمانی برای کودکان

جلسات گفتاردرمانی کودکان در کلینیک توانبخشی رسش به‌صورت گروهی یا انفرادی برگزار می‌شوند. گفتاردرمانگر از تمرینات و فعالیت‌های درمانی مختلف برای کمک به کودکان و غلبه بر مشکلات آن‌ها استفاده می‌کند.

این تمرینات و فعالیت‌ها عبارت‌اند از:

 • فعالیت‌های زبانی. این فعالیت‌ها شامل بازی و صحبت با کودک و استفاده از تصاویر، کتاب‌ها و اشیاء برای تحریک رشد زبان می‌باشند. گفتاردرمانگر همچنین ممکن است تلفظ صحیح را به کودک نشان دهد و از تمرینات تکراری برای کمک به افزایش مهارت‌های زبانی او استفاده کند.
 • فعالیتهای بیانی. این فعالیت‌ها شامل همکاری نزدیک گفتاردرمانگر با کودک برای کمک به تلفظ او می‌باشد. گفتاردرمانگر نحوه ایجاد صداهای خاص را، اغلب در حین فعالیت‌های بازی، نشان می‌دهد.
 • تغذیه و بلع‌درمانی. گفتاردرمانگر می‌تواند از نزدیک با کودکی که مشکلات جویدن یا بلعیدن دارد کار کند. او همچنین می‌تواند از تمرینات دهانی برای کمک به تقویت ماهیچه‌های دهان یا کار با بافت‌های مختلف غذایی برای بهبود آگاهی دهانی کودک استفاده کند.
 • ورزش. گفتاردرمانگر ممکن است از ورزش زبان، لب و فک، همراه با ماساژ صورت برای کمک به تقویت عضلات اطراف دهان استفاده کند. این کار می‌تواند به کودک در گفتار و ارتباطات آینده کمک کند.

همچنین گفتاردرمانگر تکالیفی در اختیار کودک قرار می‌دهد تا در فاصله بین جلسات گفتاردرمانی در منزل با والدین به تمرین آن‌ها بپردازد. این‌ تمرین‌ها به تسریع روند پیشرفت کودک کمک می‌کنند.

 

 

تمرین گفتاردرمانی در بزرگسالان و کودکان

 

گفتار درمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانگر می‌تواند از تکنیک‌های مختلف به‌عنوان بخشی از گفتاردرمانی بزرگسالان استفاده کند. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ارتباطات اجتماعی. گفتاردرمانگر ممکن است از حل مسئله، فعالیت‌های حافظه و تمرین‌های مکالمه برای بهبود ارتباطات استفاده کند.
 • تمرینات تنفسی. گفتاردرمانگر ممکن است از تمرینات تنفسی برای کمک به درمان اختلال تشدید استفاده کند.
 • تمرینات دهان. این روش‌های درمانی برای تقویت عضلات دهان استفاده می‌شوند و به بهبود ارتباطات کمک می‌کنند.
 • تمرینات بلع. بیماری‌هایی مانند بیماری پارکینسون، سرطان یا سکته مغزی ممکن است باعث مشکلات بلع شود. گفتاردرمانگر می‌تواند از تمرینات بلع برای کمک به فرد در مدیریت این مشکلات استفاده کند.

 حتما بخوانید: تمرینات گفتاردرمانی در منزل برای بزرگسالان

معیارهای لازم برای انتخاب بهترین مرکز گفتاردرمانی

حضور در جلسات گفتاردرمانی و انجام فعالیت‌ها و تکنیک‌های پیشنهادشده توسط تیم درمانی از اهمیت زیادی برخوردار هستند و تأثیر قابل توجهی بر روند درمان فرد می‌گذارند. تجربه نشان می‌دهد مراجعه به مرکزی معتبر کمک شایان توجهی به پیشرفت روند درمان بیمار می‌کند. بنابراین مهم‌ترین مسئله پیش از شروع گفتاردرمانی، یافتن بهترین مرکز گفتاردرمانی است. معیارهای انتخاب بهترین مرکز گفتاردرمانی شامل تجربه تیم درمانی، خوش‌نام بودن آن‌ها، حضور متخصصان و پزشکان دلسوز و حاذق،‌ استفاده از تکنولوژی‌ و تجهیزات مدرن و جدید و ... می‌باشند. نکته قابل توجه دیگر تشکیل منظم جلسات، نوبت‌دهی سریع، پاکیزگی و آراستگی محیط و رفتار دلسوزانه و محترمانه کادر درمانی است. 

 

بهترین مرکز گفتاردرمانی در تهران

یکی از دغدغه‌های مهم افراد در هنگام شروع جلسات گفتاردرمانی، انتخاب بهترین مرکز درمانی است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف وقت و هزینه‌ای معقول به نتیجه‌ای مطلوب دست پیدا کنند. کلینیک توانبخشی رسش یکی از مراکز درمانی معتبر در غرب تهران است که در سال 1395 توسط دکتر داریوش نیکبخت (متخصص و آسیب‌شناس گفتار و زبان و آناتومیست) تأسیس گردیده است. این مرکز درمانی با کمک کادر درمانی ماهر و مجرب درزمینه‌های مختلف ازجمله گفتاردرمانی در حال فعالیت است. هدف این مرکز درمانی دستیابی تمامی کودکان و بزرگسالان به عملکردی مطلوب و بازگشت به زندگی عادی و بدون مشکل است. پزشکان و متخصصان این مرکز در ابتدا به بررسی شرایط بیمار می‌پردازند و پس از معاینه و تعیین نوع اختلال، روش درمانی موردنظر را پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها از فعالیت‌ها و تمرین‌های مختلف برای پیشرفت بیمار استفاده می‌کنند و به‌صورت مرتب شرایط بیمار و روند بهبودی او را زیر نظر می‌گیرند. درصورتی که گفتاردرمانگر پیشرفتی در روند درمانی بیمار مشاهده نکند، روش‌ها و تکنیک‌های دیگر را جایگزین روش‌های قبلی می‌کند. هدف این مرکز بهبودی شما است و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم. بنابراین اگر خودتان یا یکی از عزیزان‌تان دچار اختلالات گفتاری هستید به ما مراجعه کنید و از خدمات کادر درمانی ما بهره‌مند شوید.

 

منابع

healthline.com

therapyabroad.org

medicalnewstoday.com


اشتراک

مطالب مشابه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

اختلال آفازی چیست؟ علائم، دلایل ، انواع و تشخیص آن چگونه است؟

اختلال آفازی چیست؟ علائم، دلایل ، انواع و تشخیص آن چگونه است؟

آفازی یک اختلال ارتباطی است که به دلیل آسیب مغزی در یک یا چند منطقه که کنترل زبان را انجام می دهند اتفاق می افتد. این مشکل می تواند در ارتباط کلامی ، ارتباط نوشتاری یا هر دو اختلال ایجاد کند.

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

تاخیر در گفتار و زبان کودکان - علائم، علت و نحوه تشخیص و درمان

کودکان ممکن است تاخیر گفتار یا تأخیر زبان داشته باشند ، اما این دو گاهی اوقات با هم همپوشانی دارند. اگر نمی دانید فرزند شما ممکن است کدام مشکل را داشته باشد ، نگران نباشید. لازم نیست برای ارزیابی و شروع درمان حتما لازم نیست این دو را از هم تفکیک کنیم.

آپراکسی گفتار اکتسابی و کودکی: آنچه باید بدانید

آپراکسی گفتار اکتسابی و کودکی: آنچه باید بدانید

آپراکسی گفتار (AOS) نوعی اختلال گفتار است که در آن شخص در صحبت کردن مشکل دارد. فرد دارای مشکل AOS می داند که چه چیزی را می خواهد بگوید ، اما در حرکت صحیح لب ، فک و زبان در جهت صحیح برای گفتن حرفهایش مشکل دارد. برای صحبت کردن ، مغز شما نیاز به ارسال پیام به دهان شما دارد. AOS در مسیرهایی از مغز که در برنامه ریزی و هماهنگی حرکات لازم برای گفتار نقش دارند تاثیر می گذارد. به همین دلیل ، پیام های مغز به درستی از دهان منتقل نمی شوند.

تأخیر زبان و انواع ، علائم و علت های آن

تأخیر زبان و انواع ، علائم و علت های آن

تأخیر زبان نوعی اختلال ارتباطی است. اگر کودک شما به نقاط عطف مراحل رشد زبان مربوط به سن خود نرسیده باشد ، ممکن است دارای تأخیر در زبان باشد.

آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)

آشنایی کامل با کلاترینگ (پریده گویی)

کلاترینگ نوعی اختلال گفتاری است که بر روان بودن گفتار تأثیر می گذارد. برخلاف سایر اختلالات ، کسانی که از پریده گویی رنج می برند از زمانی که کلاترینگ اتفاق می افتد آگاهی ندارند.

آشنایی کامل با مهارت‌ها و اختلالات ارتباطی و روش‌های درمان

آشنایی کامل با مهارت‌ها و اختلالات ارتباطی و روش‌های درمان

اختلالات ارتباطی می تواند بر چگونگی دریافت ، ارسال ، پردازش و درک مفاهیم توسط فرد تأثیر بگذارد. آنها همچنین می توانند مهارت های گفتاری و زبانی را ضعیف کنند ، یا توانایی شنیدن و درک پیام ها را مختل کنند.

آشنایی کامل با دیس آرتریا (گفتار فلجی)

آشنایی کامل با دیس آرتریا (گفتار فلجی)

دیس آرتریا (Dysarthria) یا گفتار فلجی زمانی اتفاق می افتد که عضلات مورد استفاده برای گفتار ضعیف باشند یا در کنترل آنها مشکل داشته باشید. دیس آرتریا غالباً باعث ایجاد گفتار نامفهوم یا کند می شود که درک آن دشوار است.

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

7 نکته برای کمک به درمان لیسپ

لیسپ یکی از اختلالات گفتاری است که ممکن است با رسیدن کودک شما به سن مدرسه آشکار شود. تمرینات گفتاردرمانی می تواند در اوایل، مشکل لیسپ کودک شما را درمان کند.

اختلال زبان دریافتی

اختلال زبان دریافتی

کودک مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک آنچه به او گفته می شود مشکل دارد. علائم در کودکان متفاوت است ، اما به طور کلی ، مشکلات درک زبان قبل از سه سالگی شروع می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید