کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
تست هوش بوناردل چیست؟ همه چیز درباره آزمون IQ بوناردلسایر

تست هوش بوناردل چیست؟ همه چیز درباره آزمون IQ بوناردل

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

تست آي‌کیو بوناردل، از آن آزمون‌هایی است که تعدادی تصویر دارد، و باید ادامه تصاویر را انتخاب کنید. یکی از تفاوت‌های بوناردل با سایر تست‌های هوش، اندازه‌گیری توانایی‌های شناختی مرتبط با مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری در دنیای واقعی است. در این مقاله رسش، همه چیز، از جمله چگونگی اجرا و نمره‌دهی تست هوش بوناردل را با شما در میان می‌گذاریم.

 

تست هوش بوناردل چیست؟

آنچه ما با نام هوش می‌شناسیم، مفهوم پیچیده‌ای است که دانشمندان سال‌هاست در حوزه‌های مختلف، آن را مطالعه و بررسی می‌کنند.

آن‌ها انواع مختلفی از آزمون‌ها و آزمایش‌ها را برای اندازه‌گیری و ارزیابی این مفهوم ابداع کرده‌اند، یکی از آنها تست هوش بوناردل است.

ریموند بوناردل (Raymond Bonnardel)، روان‌شناس فرانسوی این تست هوش را در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی طراحی و ارائه کرد.

این روان‌شناس و فیلسوف معاصر، در سال ۱۹۰۱ در فرانسه به دنیا آمد، و یکی از بنیان‌گذاران روان‌شناسی معاصر به حساب می‌آید. او تحقیقات زیادی درباره روان‌شناسی پیشرفته و فلسفه ذهن دارد.

تست هوش بوناردل شامل مجموعه پرسش‌هایی تصویری بر اساس تشخیص الگو، تصمیم‌گیری و حل مسئله است. این آزمون طوری طراحی شده که جذاب و تعاملی باشد. گاهی اوقات به‌صورت کاغذی، و گاهی با کامپیوتر انجام می‌شود.

این آزمون منحصربه‌فرد است، چون توانایی‌های شناختی مرتبط با مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری در دنیای واقعی را اندازه‌گیری می‌کند، چیزی که به‌طور معمول با تست‌های آی‌کیو قابل‌انجام نیست.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، تطبیق‌پذیر بودن است. یعنی سطح دشواری پرسش‌ها بر اساس عملکرد آزمون‌دهنده تنظیم می‌شود.

اگر آزمون‌دهنده پاسخ پرسشی را درست بدهد، پرسش بعدی دشوارتر می‌شود. اما اگر پاسخ نادرستی بدهد، سطح دشواری پرسش بعدی کاهش می‌یابد.

 

چگونه تست هوش بوناردل انجام می‌شود؟

تست هوش بوناردل

برای انجام تست هوش بوناردل مجموعه‌ای از تصاویر، کلمات یا اعداد برای آزمون‌دهنده به نمایش درمی‌آیند. سپس از او خواسته می‌شود بر اساس تصاویر موجود، الگو را شناسایی کند.

تست IQ بوناردل ۶۵ پرسش مصور دارد، که به‌طور معمول ۵ پرسش اول،‌ برای آشنایی آزمون‌دهنده با پرسش‌ها و شیوه پاسخ‌گویی هستند. این پنج پرسش، تأثیری در نمره آزمون ندارند.

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، هر پرسش این تست، از سه تصویر یا عبارت در سمت چپ صفحه تشکیل شده است.

آزمون‌دهنده باید الگوی این سه تصویر را یافته، و تصویر چهارم را از بین شش گزینه پیشنهادی در سمت چپ صفحه انتخاب کند.

تست هوش بوناردل آزمون غیرکلامی بزرگ‌سالان است، و بعضی اوقات برای پیش‌بینی توانایی‌های تحصیلی یا شغلی آن‌ها استفاده می‌شود.

 

چگونه آزمون بوناردل نمره‌دهی می‌شود؟

آزمون بوناردل به‌طور معمول بر اساس تعداد پاسخ‌های درست آزمون‌دهنده در بازه زمانی معین، نمره‌دهی می‌شود. آزمون‌گیرنده هم می‌تواند بر اساس نمره تست، وضعیت و توانایی‌های آزمون‌دهنده را ارزیابی کند.

همان‌طور که در بخش قبلی این مقاله رسش توضیح دادیم، تست هوش بوناردل تطبیقی است. به این معنی که سطح دشواری پرسش‌ها، بر اساس عملکرد آزمون‌دهنده پائین و بالا می‌رود.

از آنجایی که این آزمون برای اندازه‌گیری توانایی‌های شناختی مرتبط با حل مسئله و تصمیم‌گیری در دنیای واقعی طراحی شده، به همان روش تست‌های IQ سنتی نمره‌دهی نمی‌شود، که به‌طور معمول روی سنجش توانایی‌های شناختی، مانند استدلال کلامی، توانایی ریاضی و ادراک فضایی تمرکز دارند.

آزمون هوش بوناردل بیشتر اوقات در محیط‌های آموزشی و بالینی، برای ارزیابی توانایی‌های شناختی در کودکان و به‌ویژه بزرگ‌سالان استفاده می‌شود.

این آزمون غیرکلامی برای بزرگ‌سالان، معتبر و قابل‌اعتماد است. در ضمن ثابت شده پیش‌بینی خوبی برای موفقیت تحصیلی و حرفه‌ای آزمون‌دهنده‌هاست.

به‌طور کلی، تست هوش بوناردل معیار منحصربه‌فرد و نوآورانه‌ای از توانایی‌های شناختی مربوط به حل مسئله و تصمیم‌گیری در دنیای واقعی است.

 

جمع‌بندی

تست هوش بوناردل علاوه‌بر نمره آی‌کیو معمولی که همه تست‌های هوش ارائه می‌دهند، اطلاعاتی درباره توانایی‌های شناختی خاص، مانند تشخیص الگو یا تصمیم‌گیری هم در بر دارد. این اطلاعات برای شناسایی نقاط ضعف و قوت شناختی، و مناسب سازی مداخلات آموزشی یا درمانی بسیار مفید هستند.

در این مقاله رسش، نکته‌های زیادی درباره آزمون غیرکلامی بزرگ‌سالان بوناردل با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر پرسشی درباره بوناردل یا سایر تست‌های هوش، و تفسیر نتایج آن‌ها دارید، لطفا زیر همین مقاله کامنت بگذارید تا کارشناس‌های کلینیک جامع توان‌بخشی رسش، در اولین فرصت پاسخگوی شما باشند.

 

منابع:

olymp.iqsociety.org

academia.edu

fr.wikipedia.org


اشتراک

مطالب مشابه

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان | علت، علائم و بهترین روش های درمان آن

افسردگی در نوجوانان یکی از مشکلاتی است که امروزه آن را در جوانان مشاهده می کنیم.نوجوانانی که به افسردگی مبتلا شده اند خود را مقصر تمام اتفاقات می دانند و امیدی به آینده و حتی زندگی ندارند و گاها ممکن است که دست به خودکشی هم بزنند.ما در این قسمت از رسش کلینیک می خواهیم کی خواهیم درمورد افسردگی جوانان، علت ها، علائم و روش های درمان آن صحبت کنیم پس همراه ما باشید.

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

درمان افسردگی با ورزش کردن ( 9 ورزش موثر در درمان افسردگی )

یکی از روش های موثر در درمان افسردی در حقیقت درمان افسردگی با ورزش کردن می باشد. این بیماری معمولا با انجام تمرینات ورزشی بهبود میابد. ما در این مطلب برخی از توصیه ها و نکات مهم برای حفظ انگیزی و شروع ورزش را بیان خواهیم کرد که دانستن آن به شما در روند درمان این بیماری بسیار کمک خواهد کرد پس با ما همراه باشید.

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

فعالیتهای گفتاردرمانی عملی برای تمرین کودک در خانه

تمرین گفتار تقریباً از هر کجا قابل انجام است و با حداقل آمادگی و برخی از خلاقیت ها می تواند مؤثر باشد. ایده های سرگرم کننده ای را برای کار با فرزندان ، با شما به اشتراک میگذاریم ، که می توانید در حین لذت بردن از تفریحات تابستانی ، تمرینات متنوعی را ادامه دهید.

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

کاردرمانی در مقایسه با فیزیوتراپی: آنچه باید بدانیم

فیزیوتراپی و کاردرمانی دو نوع مراقبت توانبخشی هستند. در حالی که برخی از شباهت ها بین فیزیوتراپی و کاردرمانی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

انواع روش های موسیقی درمانی و عملکرد آنها

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

برای یک کودک زیر 5 سال به ندرت تشخیص یک اختلال رفتاری جدی گذاشته می شود. با این حال ، آنها ممکن است علائم یک اختلال را نشان دهند که ممکن است بعدا در کودکی تشخیص داده شود.

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

ماساژ و موسیقی درمانی برای درمان برخی از علائم زوال عقل می توانند از قرص بهتر باشند

داروهایی برای درمان علائم روانی زوال عقل وجود دارد ، اما برخی از روشهای درمانی غیر دارویی مؤثر بوده و عوارض جانبی کمتری را به همراه دارند.

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کودکان چگونه است؟

رفتار درمانی شناختی (CBT) نوعی صحبت درمانی است که می تواند به افراد در هر سنی از جمله کودکان و نوجوانان کمک کند. رفتار درمانی شناختی بر چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتار متمرکز است.

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

درباره کلینیک جامع توانبخشی رسش

کلینیک جامع‌ توانبخشی رسش در سال ۱۳۹۵ توسط دکتر داریوش نیکبخت متخصص و اسیب شناس گفتار و زبان و آناتومیست در جهت ارائه ی خدمات توانبخشی در تهران تاسیس گردیده است.

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی و انتخاب درمانگر مناسب

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمان هایی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند. این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای با پتانسیل خود مخربی یا ناسالم است. در این مقاله با رفتار درمانی و انواع رفتار درمانی و چونگی درمان آن آشنا می شوید.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید