کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
15 علامت ام اس در زنان که نباید نادیده گرفته شونداختلالات دیگر

15 علامت ام اس در زنان که نباید نادیده گرفته شوند

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۱۱ تیر ۱۴۰۱

آیا اخیرا احساس خستگی مفرط می کنید ؟

از زمان اعلام تشخیص بیماری خود در اواخر سال 2018 ، سلما بلر خود را به عنوان تصویری الهام ‌بخش و واقعی از زندگی افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس نشان داده است، بیماری مزمنی که گرچه سلما شجاعانه آن را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارد، اما می‌تواند باعث یک سری عوارض جانبی شود، از اسپاسم عضلانی گرفته تا مشکلات مغزی و بی خوابی. اخیراً، بیماری سلما به‌قدری شدید نیاز به درمان داشت که سلما را کچل کرد. اما این علائم اخیر لزوماً اولین علائم مولتیپل اسکلروزیس در زنان- یا همان چیزی که سلما را در وهله اول به پزشک فرستاد، نیست.

در ابتدا، سلما فکر کرد که مشکلش فقط یک عصب تخت فشار است - تا زمانی که در مقابل پزشکش که تشخیص داد مبتلا به ام اس است از حال رفت. با این حال، بلر47 ساله، فکر می کند که مدت طولانی تری به این بیماری مبتلا بوده است. او در ماه اکتبر در پیج اصلی اینستاگرام خود نوشت: " احتمالا حداقل 15 سال است که این بیماری صعب العلاج را دارم."

متأسفانه، از آنجایی که هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد، طبق گفته انجمن ملی ام اس، «ممکن است تشخیص داده نشود و یا با تاخیر و حتی نادرست باشد». اما به قول معلم ها: دانش قدرت است. دانستن نشانه‌های مولتیپل اسکلروزیس در زنان می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت مشاهده چیزی که به نظر مشکل دار می‌رسد، آمادگی بیشتری برای اقدام داشته باشید.

نشانه های ام اس در زنان - سلما بلر

حتما مطالعه کنید : علائم ام اس خفیف چیست و راه های درمان آن

مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

ام اس(MS) یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است که مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می دهد. به گفته مؤسسه ملی سلامت، ام اس اساساً پیام‌هایی را که بین مغز و بدن جریان می‌یابد، مسدود می‌کند، که اغلب منجر به مشکلات بینایی، ضعف عضلانی، مشکلات هماهنگی، بی‌حسی، و مشکلات تفکر یا حافظه می‌شود.

بر اساس گزارش انجمن ملی ام اس، سلما تنها یکی از 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان است که از ام اس رنج می برند. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اگرچه درمان‌ها و داروهای اصلاح‌کننده بیماری می‌توانند پیشرفت علائم را کند یا آنها را به تاخیر بیندازند.

در حالی که 15 سال زمان زیادی برای عدم تشخیص به نظر می رسد، اما کاملاً امکان پذیر است - به این دلیل که علائم ام اس می تواند به سختی قابل شناسایی باشد. جاناتان هاوارد، پزشک متخصص مغز و اعصاب در مرکز مراقبت جامع مولتیپل اسکلروزیس نیویورک می گوید: «بسیاری از علائم به نوعی غیر اختصاصی هستند. این بدان معناست که بسیاری از علائم تنها در بیماران ام اس دیده نمی شوند.

آمیت ساچدف، استادیار و مدیر بخش پزشکی عصبی عضلانی در دانشگاه ایالتی میشیگان، می‌گوید: در واقع، تشخیص اشتباه پزشکان و در نهایت تأخیر در درمان بیماران، غیرمعمول نیست.

اگر هر یک از این موارد را در مورد علائم مولتیپل اسکلروزیس تجربه می کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید مشکل چیست با این حال باز هم نمی توانید مطمئن شوید؛ بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر نیز ممکن است مقصر باشند.

علائم ام اس در زنان :

1. پای شما مدام به خواب می رود.

به طور معمول، تنها زمانی احساس سوزن سوزن شدن می کنید که برای مدت طولانی به پای خود فشار وارد کرده باشید و به طور موقت جریان خون را قطع کنید. سگیل می‌گوید، اما اگر متوجه شدید که دست‌ها یا پاهای شما احساس بی‌حسی، سوزش یا گزگز دارند، این می‌تواند نشانه ام اس باشد.

2. همیشه خسته هستید.

قطعا روزهایی پیش می آید که حوصله ندارید، اما خستگی های شدید که هفته‌ها طول می‌کشد و توانایی شما برای عملکرد عادی روزانه را مختل می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از تخریب اعصاب و فیبرهای ستون فقرات شما باشد.
کاستلو می‌گوید: «افراد مبتلا به ام‌اس خستگی خود را به قدری طاقت‌فرسا توصیف می‌کنند که حتی کارهای ساده را نیز برای آنها دشوار می‌کند. "اغلب خستگی تان با فعالیت شما تناسب ندارد، با خواب تسکین نمی یابد، و در صورت گرمازدگی بدتر می شود."

3. پریود نمی شوید.

سگیل می گوید، هر بیماری که بر سیستم ایمنی شما تأثیر بگذارد، از جمله ام اس، ممکن است باعث آمنوره یا از دست دادن دوره قاعدگی شما شود. از دست دادن هر چند وقت یکبار پریود مشکل بزرگی نیست - همه چیز از استرس گرفته تا سفر و آنفولانزا می تواند به طور موقت سیستم تولید مثل شما را از چرخه اش خارج کند - اما اگر قاعدگی شما برای بیش از سه ماه متوالی به تاخیر افتاده باشد یا چرخه شما نامنظم شود. وقت آن است که با یک پزشک صحبت کنید.

4. گاهی اوقات در بلع یا صحبت کردن مشکل دارید.

طبق اعلام انجمن ملی ام اس، مشکلات مربوط به گفتار و بلع معمولاً با هم همراه هستند (نام های پزشکی آنها در واقع دیسفاژی و دیس آرتریا است).

در مورد گفتار، نواحی آسیب‌دیده از مغز می‌توانند بر الگوهای گفتار تأثیر بگذارند، و باعث بریده حرف زدن یا صدای تو دماغی شوند.

مغز شما همچنین تا حد زیادی کنترل بلع را در اختیار دارد ، (در واقع مغز شما تقریباً همه چیز را کنترل می کند) و بله، ناتوانی در قورت دادن صحیح قطعاً یک علامت خطر است.

حتما مطالعه کنید: PPMS یا ام اس پیشرونده اولیه چیست ؟

5. شما اخیراً به طور خاصی دست و پا چلفتی بوده اید.

سگیل می‌گوید: «مردم اغلب فکر می‌کنند که فقط تعادل بدی دارند، اما ضعف در یک یا هر دو اندام شما می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که مشکلی در اعصاب حرکتی شما وجود دارد. بنابراین اگر متوجه شدید که در حال زمین خوردن، برخورد با اشیاء، بی ثباتی یا زمین خوردن مکرر بدون دلیل هستید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

6. در مدیریت انجام چند کار همزمان با مشکل مواجه هستید یا واقعاً دمدمی مزاج شده اید.

به گفته کاتلین کاستلو، پرستار و معاون واحد مراقبت های بهداشتی انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، حدود 60 درصد یا بیشتر از مبتلایان به ام اس، نوعی پریشانی شناختی یا عاطفی را تجربه می کنند.

مبتلایان به ام اس ممکن است از اختلال در یادآوری، مشکل در افسردگی، تحریک پذیری، نوسانات ناگهانی خلقی و حملات غیرقابل کنترل گریه یا خنده رنج ببرند.

7. احساسات بسیار عجیبی را احساس می کنید.

مشکلات حسی یک علامت عجیب اما رایج مولتیپل اسکلروزیس است. سگیل توضیح می دهد: "بیماران من اغلب می گویند که بدن آنها، در یک سطح حسی، از یک قسمت به قسمت دیگر متفاوت است." برای مثال، وقتی پیراهن خود را می‌پوشند، احساس کشیده شدن آن به سینه شان نسبت به کشیده شدن به شکمشان متفاوت است.

نیمی از افرادی که مبتلا به ام اس تشخیص داده شده اند نیز درد مزمن دارند که معمولاً با اسپاسم غیرارادی، ضعف غیرقابل توضیح یا سفتی عضلات همراه است. کاستلو می‌گوید: « در حالتی که اغلب به عنوان سنگینی یا فرسودگی اندام توصیف می‌شود، پاها معمولاً اولین اندام هایی هستند که بیشترین آسیب های عضلانی را تحمل می کنند، اما پشت نیز یک ناحیه مشکل معمول است.

8. دیگر نمی توانید بین رنگ ها تمایز قائل شوید.

سگیل می‌گوید: اگر قبلاً چشم خوبی برای تشخیص رنگ داشتید، از آن ساده رد نشوید. او توضیح می دهد: «به این حالت التهاب عصب بینایی می گویند که به دلیل از بین رفتن عایق اطراف اعصاب بینایی در مغز اتفاق می افتد و یکی از علائم اولیه مولتیپل اسکلروزیس است.
اما این فقط مربوط به رنگ نیست: ام اس همچنین می تواند به صورت نابینایی جزئی، کوررنگی، نقاط کور یا کوری در یک چشم ظاهر شود. کاستلو می‌گوید: «بعضی از مردم این حالت را با عنوان نگاه کردن از طریق یک لنز تماسی لکه‌دار، یا نگاه کردن از طریق صفحه نمایش یا از درون آب توصیف می‌کنند. همچنین ممکن است با درد یا احساس کشش در حین حرکت چشم همراه باشد.

شروع مشکلات بینایی مرتبط با ام اس معمولا آهسته است، زیرا بدتر شدن چشم ها به مرور زمان اتفاق می افتد. نوریت اپتیک یا همان التهاب عصب بینایی به خودی خود نیز می تواند رخ دهد (در نتیجه عفونت، کمبود ویتامین یا سایر بیماری های خودایمنی)، بدون اینکه لزوماً با مولتیپل اسکلروزیس همراه باشد .

حتما مطالعه کنید: ام اس در مردان (علائم، عوامل خطر و درمان این بیماری) 

9. همه چیز را فراموش می کنید.

اگر روز تولد دختر خود را فراموش کرده اید، کلیدهای خود را پنج بار در یک هفته گم کرده اید، و یا لباس های تمیز را دو بار شسته اید، ممکن است نگران شوید که بیماری آلزایمر زودرس گرفته اید.

خبر خوب این است که آلزایمر در زنان جوان بسیار نادر است. خبر بد این است که مشکلات حافظه کوتاه مدت یا سایر مشکلات شناختی می تواند از علائم ام اس در زنان باشد.

10. همیشه در حال نوشیدن آب هستید، اما به ندرت ادرار میکنید.

آبرسانی در تمام طول روز بدون مراجعه به دستشویی ممکن است استعداد فوق العاده ای به نظر برسد، اما چیز خوبی نیست. سگیل می‌گوید این یکی از مشخصه‌های مولتیپل اسکلروزیس است، به‌ویژه اگر بیش از 24 ساعت دستشویی نروید.
او می افزاید، با این حال، هر تغییر بزرگی در دفعات ادرار می تواند یکی از علائم ام اس در زنان باشد و اغلب باعث تشخیص بیماری می شود. گاهی اوقات هم برعکس است و باید مدام دستشویی بروید.

کاستلو می‌گوید: «بسیاری از افراد مبتلا به ام‌اس احساس فوریت مثانه را گزارش می‌کنند یا ممکن است نیاز به استفاده مکرر از دستشویی داشته باشند.» "گاهی اوقات آنها در طول شب با حس نیاز به ادرار کردن از خواب بیدار می شوند." عادات ناکارآمد اجابت مزاج و مشکلات روده در حدود 80 درصد از افراد مبتلا به ام اس رخ می دهد و ناتوانی در نگه داشتن ادرار اغلب با یبوست، اسهال و حرکات غیر قابل کنترل روده نیز همراه است.

11. به طور تصادفی دچار سرگیجه یا حالت تهوع می شوید.

یکی از اولین علائم ام اس در زنان، سرگیجه شدید یا سرگیجه ناشی از آسیب یک عصب است که سیستم حرکتی، حسی و هماهنگی شما را به هم می ریزد و باعث می شود احساس سرگیجه، بی ثباتی، عد تعادل یا حتی تهوع کنید.

تشخیص ام اس با آزمایش خون و علائم نشان دهنده این بیماری

 

12. در ارسال پیامک یا تایپ کردن مشکل دارید.

سگیل می‌گوید: «یکی از اولین چیزهایی که اغلب در بیماران ام‌اس مشاهده می‌کنیم، ناتوانی در ارسال پیامک، تایپ کردن، استفاده از تلفن همراه یا تبلت و انجام کارهای دیگری است که نیاز به کنترل حرکتی خوب دارند.». همانطور که مولتیپل اسکلروزیس پیشرفت می کند، می تواند باعث "صدمه" یا آسیب در سیستم عصبی شما شود. او توضیح می دهد که اگر ضایعه ای در ناحیه پشت مغز داشته باشید، می تواند به مهارت کار با دست شما آسیب برساند.

13. در تحریک شدن مشکل دارید.

برانگیختگی جنسی از سیستم عصبی مرکزی شروع می‌شود، مغز شما در واقع باید پیام‌هایی را به اندام‌های جنسی شما بفرستد تا آنها را تحریک کند. اما طبق گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، در بیماری ام اس، از آنجایی که ارتباط مغز و بدن به درستی کار نمی کند، بدن شما ممکن است این پیام را دریافت نکند که برای اقدام آماده هستید.

مشکلات جنسی در میان زنان مبتلا به ام اس بسیار رایج است - 72 درصد از بیماران زن تحت تأثیر مشکلات جنسی از جمله کاهش تحریک در ناحیه واژن یا کلیتورال (یا تحریکات دردناک) همراه با خشکی واژن قرار دارند.

14. نمی توانید تشخیص دهید که چیزی گرم است یا سرد.

سگیل می‌گوید ناتوانی در احساس تغییرات دما با دست‌ها یکی دیگر از علائم آسیب عصبی ناشی از ام اس است.

15. آزمایشات شما برای بیماری های دیگر منفی بوده است، اما همچنان احساس بیماری دارید.

سگیل می‌گوید: «مولتیپل اسکلروزیس و لوپوس، از بزرگترین مشکلات مخفی محسوب می‌شود، زیرا علائم آنها به راحتی به علل یا بیماری‌های دیگر نسبت داده می‌شود. از آنجایی که علائم کاملاً به اعصابی که تحت تأثیر قرار گرفته است بستگی دارد، هیچ دو فردی، بیماری یکسانی را نشان نمی دهند.

برای بسیاری از زنان، این بدان معناست که آنها تنها پس از رد همه چیز توسط پزشک، تشخیص ام اس را دریافت می کنند. خوشبختانه، اسکن MRI می تواند "ضایعات" مشخصه این بیماری را شناسایی کند، بنابراین از درخواست آن نترسید.


منبع محتوا : womenshealthmag
اشتراک

مطالب مشابه

16 علائم اولیه مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)

16 علائم اولیه مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری پیشرونده و با واسطه سیستم ایمنی است. علائم متداول اولیه بیماری ام اس (MS) عبارتند از مشکلات بینایی، سوزن سوزن شدن و بی حسی، درد و اسپاسم، ضعف یا خستگی و ....

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

کار درمانی در درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS)

کار درمانی در درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS)

کاردرمانی می تواند به شما در یادگیری نحوه مراقبت از خود در هنگام زندگی با ام اس کمک کند. در ایم مقاله به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

علائم ام اس خوش خیم (خفیف ) و راه های درمان آن

علائم ام اس خوش خیم (خفیف ) و راه های درمان آن

ام اس خوش خیم به حالتی می گویند که بعد از چندین سال ابتلا ، بیشتر توانایی بدن خود را حفظ کرده باشید. علائم ام اس خفیف شامل خستگی، اسپاسم عضلات، مشکلات بینایی، بی حسی و گزگز و .... مشکل حافظه مشکلات تمرکز

آنچه باید درباره تأخیر رشد بدانید

آنچه باید درباره تأخیر رشد بدانید

کودکان با سرعت خود به نقاط عطف رشدی می رسند. تأخیرهای موقتی و جزئی معمولاً دلیلی برای هشدار نیستند ، اما تأخیر مداوم یا تأخیرهای متعدد در رسیدن به نقاط عطف می تواند نشانه ای باشد که ممکن است کودک بعداً در زندگی دچار چالش هایی شوند.

مقایسه ALS با ام اس و پارکینسون

مقایسه ALS با ام اس و پارکینسون

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که معمولاً با نام لوگریگ شناخته می شود ، بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) و پارکینسون ، سه مورد از شناخته شده ترین بیماری هایی هستند که در زیر مجموعه اختلالات نرودژنراتیو قرار می گیرند.

آشنایی کامل با سندرم پای بی قرار - علائم و علل

آشنایی کامل با سندرم پای بی قرار - علائم و علل

در سندرم پای بی قرار ، احساسات ناخوشایند منجر به میل شدید به حرکت دادن پاها می شود. درباره علائم ، علل و رفتار این بیماری بیشتر بدانید.

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

بلع و مشکلات گفتاری از عوارض مولتیپل اسکلروزیس است. در کلینیک رسش درباره اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات و درمان مشکلات گفتاری بیشتر بدانید.

آیا سندروم پای بی قرار با رژیم مناسب قابل درمان است؟

آیا سندروم پای بی قرار با رژیم مناسب قابل درمان است؟

رژیم غذایی و سلامت کاملا با هم مرتبط هستند. یک رژیم غذایی مناسب می تواند در کنار مراقبت های پزشکی موثر می تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد.پس با ما در این مقاله همراه باشید.

علت ریزش آب دهان چیست؟

علت ریزش آب دهان چیست؟

ریزش آب دهان می تواند به دلایل زیادی رخ دهد. بیشتر مردم هر چند وقت یکبار آبریزش دهان دارند. این امر به ویژه در هنگام خواب شایع است ، هنگامی که فرد کمتر بلع دارد. این می تواند باعث تجمع بزاق و تراوش آن از کناره های دهان شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 1. سمانه آقاجانیسمانه آقاجانی
  3

  سلام خدمت شما آقای دکتر ببخشید من خانمی ۳۸ساله ام مدتی هست که انگشت شصت پای راستم احساس میکنم حالت بی حسی داره نه بی حسی که چیزی حس نکنم بلکه احساس میکنم پوست انگشتم ضمخت و کلفت شده که وقتی با ناخنم بهش فشار میارم سریع حس نمیکنم میخواستم بدونم آیا این نشانه ام اس هست؟؟فقط همین نشونه روی انگشت شصت پام هست،گز گز و سوزن وسو زن شدن ندارم ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   5

   سلام خیر

 2. ليلا اكبرىليلا اكبرى
  1

  سلام اقاى دكتر وقت بخير دختر 35 ساله اى هستم كه دستانم به شدت گز گز ميكند،موقع غذا خوردن،در طول روز،از خواب كه بيدار ميشم،اضافه وزن هم دارم،الانم با خواندن مطالب بالا به شدت استرس گرفتم،آيا من به ام اس مبتلا شدم

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   3

   سلام گزگز تنها علامت ام اس نیست بنابراین وجود علائم در کنار هم به تشخیص ام اس کمک می کند. گزگز دست می تواند علت های دیگری هم داشته باشد.

 3. احمدیاحمدی
  1

  با سلام و عرض ادب زن 38 ساله هستم که حدود 15 سالی است که با خوردن قرص های ضد بارداری دچار سردرد و هفت هشتی های رنگی و دو بینی و نقطه های نوارانی در جلوی چشمانم می شود که با قطع قرص ها بهتر شدم و کمتر این علائم را داشتم و الان 5 ماهی است که دوباره قرص های ضدبارداری را شروع کردم و علائم قبلی بیشتر شده.سال گذشته با زدن دوز دوم واکسن کرونا دچار تکرر ادرار و پهلو درد و تب بالا شدم و بعداز مراجعه به بیمارستان و تست کرونا تشخیص uti دارند و بستری و درمان شروع شد یک ماه بعد از درمان دوباره تکرر ادرار و بازگشت بیماری و دارودرمانی و الان هم چند ماهی است که شب ها تکرر ادرار دارم و ازمایش ادرار چیزی نبود و ازمایش خونtsh 6 که با مراجعه به متخصص غدد گفتند فعلا نیازی به دارو دارید و ویتامین دی تجویز کردند و 4 ماه دگر ازمایش تیروئید نوشتند. با مراجعه به چشم پزشکی و علائم بینایی گفتند این علائم میگرن است و مشکل بینایی ندارید از متخصص مغز و اعصاب نوبت گرفتم که مراجعه کنم هرچند حدود 12 سال پیش با علائمی که داشتم به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و ام ار ای هم از سرم انجام شد و تشخیص میگرن دادند و هم اینک از شما راهنمایی می خواهم. با تشکر از همراهی شما

  1. دکتر نیکبخت دکتر نیکبخت
   4

   سلام وقت بخیر دو بینی های مقطعی می تواند علائم بسیاری از اختلالات باشد حتی در استرس و فشار عصبی بالا هم ممکن است دو بینی وجود داشته باشد. اما برای علت یابی دقیق و بررسی تخصصی بهتر است حضورا به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید.

پاسخگوی پرسش های شما در مورد ام اس زنان هستیم ؟