کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
مصرف استامینوفن (تیلنول) در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به اوتیسماتیسم

مصرف استامینوفن (تیلنول) در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به اوتیسم

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

مطالعه ای در دانشگاه جانز هاپکینز با تجزیه و تحلیل نمونه‌های خون بند ناف نشان داد که نوزادانی که بیشترین تماس با استامینوفن را داشتند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به ADHD یا اختلال طیف اوتیسم در دوران کودکی بودند.

یک مطالعه جدید توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ نشان داده است که قرار گرفتن در معرض استامینوفن در رحم ممکن است خطر ابتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی یا اختلال طیف اوتیسم را در کودک افزایش دهد.

محققان داده‌های مربوط به مرکز زایمان بوستون را تجزیه و تحلیل کردند، مطالعه ای 20 ساله درباره عوامل اولیه زندگی که بر بر بارداری و رشد کودک تاثیر دارند. آنها دریافتند کودکانی که نمونه خون بند ناف آنها حاوی بالاترین سطح استامینوفن (نام عمومی داروی تیلنول) است، در مقایسه با کودکانی که کمترین میزان استامینوفن در خون بند ناف آنها وجود دارد، تقریباً سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به ADHD یا اختلال طیف اوتیسم در اواخر دوران کودکی هستند.

یافته های آنها در مقاله JAMA Psychiatry منتشر شد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با درمان اوتیسم

مطالعات قبلی ارتباطی بین استفاده مادر از استامینوفن در دوران بارداری و افزایش خطر پیامدهای نامطلوب دوران کودکی، از جمله اختلالات رشدی عصبی مانند ADHD ( که با بیش فعالی و مشکل در توجه یا کنترل رفتار تکانشی مشخص می شود ) و اختلال طیف اوتیسم، که یک بیماری پیچیده رشدی است، نشان داده است. اختلالی که می تواند بر نحوه اجتماعی شدن، برقراری ارتباط و رفتار فرد تأثیر بگذارد. از آنجایی که این مطالعات به گزارش خود مادران در مورد مصرف استامینوفن متکی بود، منتقدان گفته‌اند که یافته‌ها ممکن است تحت تأثیرسوء یاد آوردن یا عدم سنجش عینی قرار گرفتن در معرض دارو در درون رحم باشد. در نتیجه، سازمان غذا و داروی ایالات متحده از ارائه توصیه هایی در مورد استفاده از استامینوفن در دوران بارداری خودداری کرده است.

شیائوبین وانگ، استاد بخش جمعیت، خانواده و بهداشت باروری مدرسه بلومبرگ و نویسنده مسئول این مطالعه می‌گوید: «مردم به طور کلی بر این باورند که تیلنول دارویی خفیف است و می‌توانند آن را با خیال راحت برای سردرد، تب، درد و درد استفاده کنند. "مطالعه ما، بیشتر از نگرانی های مطرح شده توسط مطالعات قبلی حمایت می کند - اینکه بین مصرف تیلنول در دوران بارداری و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم یا ADHD ارتباطی وجود دارد."

برای این مطالعه که توسط دانشگاه جان هاپکینز، یولونگ جی و همکارانش انجام شد، این تیم نشانگرهای زیستی استامینوفن و دو محصول جانبی متابولیک آن را در نمونه‌های خون بند ناف 996 نوزاد متولد شده اندازه‌گیری کردند. هر نمونه آنالیز شده حاوی سطحی از استامینوفن بود که استفاده گسترده از این دارو در دوران بارداری و زایمان را تایید می‌کند. محققان سپس کودکان مورد مطالعه را بر اساس میزان استامینوفن و متابولیت های آن در نمونه خون بند ناف آنها به سه گروه تقسیم کردند.

در مقایسه با گروهی که کمترین میزان مواجهه با استامینوفن را داشتند، کودکان در گروه یک سوم میانی حدود 2.26 برابر بیشتر در معرض تشخیص ADHD بودند و 2.14 برابر بیشتر احتمال داشت که تشخیص اختلال طیف اوتیسم داشته باشند. افرادی که بالاترین سطح قرار گرفتن در معرض را داشتند، در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مواجهه را داشتند، با 2.86 برابر خطر ADHD و 3.62 برابر خطر بیشتر ابتلا به اختلال طیف اوتیسم مواجه بودند.

حتما مطالعه کنید : علائم اوتیسم در نوزادان

محققان در بسیاری از موارد دیگر نیز ارتباط ثابتی بین این دارو و سایر عواملی پیدا کردند که با ADHD و تشخیص اختلال طیف اوتیسم مرتبط است، مانند BMI مادر، تولد زودرس، جنسیت کودک، و گزارش‌های استرس مادر و مصرف مواد او.

وانگ اشاره می‌کند که اگرچه این مطالعه ارتباط ثابتی بین نشانگرهای زیستی استامینوفن و متابولیت‌های آن در خون بند ناف و خطر ابتلای کودک به ADHD و اختلال طیف اوتیسم پیدا کرده است، اما نباید اینطور تفسیر شود که استفاده از تیلنول باعث این اختلالات می‌شود.

وانگ می‌گوید: « برای روشن شدن بیشتر این نگرانی، به وضوح به مطالعات بیشتری نیاز است. "تا زمانی که قطعی نشده باشد، والدین و ارائه دهندگان ممکن است لازم باشد هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از استامینوفن در دوران بارداری یا بعد از زایمان، مزایا و خطرات احتمالی آن را در نظر بگیرند."


منبع محتوا : hub.jhu.edu
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید