کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
آیا اوتیسم یک ناتوانی است ؟ اتیسم

آیا اوتیسم یک ناتوانی است ؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۰

اوتیسم یک اختلال واحد و یکسان نیست. از آن به عنوان یک اختلال طیفی یاد می شود زیرا علائم به شکل های مختلف و با درجات متفاوتی از شدت بروز می کنند. به این ترتیب، سطح ناتوانی در بین افراد مبتلا به اوتیسم بسیار متفاوت است.

افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً از نظر ظاهری از دیگران متفاوت نیستند. در عوض، اوتیسم در فرآیندهای رفتاری و شناختی (تفکر، برنامه ریزی، ارتباط و یادگیری) آنها ظاهر می شود.

هیچ آزمایش خون یا تست تصویربرداری - مانند اشعه ایکس - وجود ندارد که اوتیسم را تشخیص دهد. تشخیص با مشاهده رفتارها و نقص‌های رشدی و بر اساس معیارهای تشخیصی در راهنمای تشخیصی و آماری انجمن روان‌پزشکی آمریکا، ویرایش پنجم (DSM-5) انجام می شود. اساسا، اوتیسم با سه ویژگی کلی مشخص می شود که به سه گانه اوتیسم معروف است:

  • اختلال در تعاملات اجتماعی
  • اختلال در ارتباط کلامی و غیر کلامی
  • افکار خشک و رفتارهای تکراری


شدت این ویژگی ها متفاوت است، اما اغلب آنقدر شدید هستند که باعث ناتوانی قابل توجه شوند.

پس آیا اوتیسم یک ناتوانی محسوب می شود؟ بستگی دارد. در حالی که برخی از مردم از این اصطلاح آزرده می شوند، برخی دیگر آن را پذیرفته اند.

حتما مطالعه کنید : علائم اوتیسم در نوجوانان را بیشتر بشناسید

آیا اوتیسم یک ناتوانی رشدی است؟

بله، اختلال طیف اوتیسم یک ناتوانی رشدی است که بر اساس یک اختلال عصبی رشدی (مرتبط با مغز) می باشد. این اختلال زمانی رخ می دهد که رشد مغز به دلیل تعدادی از ناهنجاری های ساختاری و عملکردی مختل شود.

این ناهنجاری های رشدی از دوران جنینی شروع می شود و تا دوران کودکی ادامه می یابد. بیشتر این ناهنجاری‌ها توسط تعدادی از ژن‌های معیوب ایجاد می‌شوند، و ترکیب‌های احتمالی زیاد این ژن‌ها توضیح خوبی برای این سوال اسا که چرا اوتیسم در شکل های مختلفی بروز می کند.

ناهنجاری هایی که در اوتیسم رخ می دهند ،همچنین تحت تأثیر عوامل محیطی هستند که فرآیندهای طبیعی شکل گیری مغز را مختل می کنند. برخی از این موارد در دوران بارداری و برخی دیگر پس از تولد رخ می دهند.

این عوامل ژنتیکی و محیطی منجر به اختلال در رشد مغز می شود که از دوران بارداری شروع می شود و زمانی که رشد مغز در بزرگسالی متوقف می شود (اواسط دهه 20) به پایان می رسد.

آیا اوتیسم یک اختلال یادگیری است؟

اوتیسم در حالت کلی یک ناتوانی یادگیری در نظر گرفته نمی شود، اگرچه اختلال طیف اتیسم می تواند علائمی ایجاد کند که بر توانایی کودک در پردازش و ترکیب اطلاعات تأثیر بگذارد و یادگیری مفاهیم جدید را دشوار کند. به همین دلیل، کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند واجد شرایط دریافت آموزش های ویژه باشند و معمولاً یک رفتار درمانگر در مدرسه و سایر مقاطع تحصیلی برای حمایت از آنها حضور دارد.

آموزش ویژه، سیزده نوع مختلف معلولیت را پوشش می دهد، از جمله دسته ای از ناتوانی های یادگیری خاص (SLD). اوتیسم دسته دیگری را در اهداف آموزشی ویژه دارد، اما ASD در دسته بندی SLD گنجانده نشده است.

حتی اگر اوتیسم یک ناتوانی یادگیری نباشد، کودکان مبتلا به اتیسم ممکن است همانند اختلالات یادگیری، در مهارت‌های تحصیلی خود، از جمله مهارت‌های ریاضی، خواندن و نوشتن مشکلاتی داشته باشند. از آنجایی که ASD یک اختلال شناختی است، بر نحوه رشد کودکان تأثیر می گذارد که می تواند به توانایی های یادگیری آنها نیز سرایت کند. بنابراین، راهکارایی که معلمان، درمانگران و پزشکان برای دانش‌آموزان مبتلا به ASD استفاده می‌کنند، می‌تواند با استراتژی‌های حمایت از دانش‌آموزان دارای ناتوانی یادگیری متفاوت باشد.

گفته می شود که اوتیسم می تواند در کنار SLD ظاهر شود. در این موارد، کودکان به یک سیستم حمایتی نیاز دارند که استراتژی هایی برای ASD و ناتوانی یادگیری ارائه دهد. با این حال، ASD و اختلالات یادگیری لازم و ملزوم یکدیگر نیستند، به این معنی که مکن است به یکی مبتلا باشید بدون اینکه مشکل دیگر را داشته باشید.

تفاوت اصلی دیگر بین اوتیسم و SLD این است که اوتیسم می تواند از یک بیمار به بیمار دیگر کاملاً متفاوت ظاهر شود. به عنوان مثال، برخی از کودکان دارای نقص زبانی شدید هستند در حالی که برخی دیگر ممکن است اینگونه نباشند. در یک ناتوانی یادگیری، مانند نارساخوانی، علائم عموماً در بین دانش آموزان ناتوان به طور یکسان ظاهر می شود.

توجه به این نکته مهم است که اوتیسم و اختلالات یادگیری ممکن است برخی ویژگی های مشترک داشته باشند، از جمله:

  • علائم در ASD و SLD مادام العمر هستند.شناسایی و تشخیص زودهنگام می تواند منجر به مداخله زودهنگام و کمک به هر دو اختلال شود.
  • هر دو ASD و SLD هیچ درمانی ندارند.هم ASD و هم SLD می توانند مشکلاتی را در پردازش حسی، کنترل عاطفی و رفتاری و مشکلات اجتماعی شدن ایجاد کنند.

 بنابراین به نوعی می توان گفت بله، اگرچه اوتیسم بیشتر با ویژگی های رفتاری آن تعریف می شود، اما اساساً می تواند یک ناتوانی یادگیری باشد . حتی جنبه های رفتاری نیز می تواند با اختلال در یادگیری مرتبط باشد. به عنوان مثال، به نظر می رسد که محدودیت های ارتباطی در اوتیسم تا حد زیادی به دلیل اختلال در یادگیری مهارت های ارتباطی است.

ناتوانی یادگیری در بسیاری از افراد اوتیستیک تا حدودی متناقض است. برخی ممکن است نتوانند در محیط کلاس، درس بیاموزند، اما بتوانند به تنهایی یک دفترچه تلفن را به صورت کاملا صحیح حفظ کنند.

ناتوانی یادگیری تأثیرات زیادی بر توانایی یک فرد اوتیستیک برای عملکرد در زندگی دارد. فعالیت های آموزشی سنتی اغلب برای افراد اوتیستیک تقریباً بی فایده است. آنها تمایل به مقاومت در برابر تدریس دارند و رفتارهای آنها می تواند در کلاس درس مخل باشد. آنها همچنین در یادگیری از تجربیات مشکل دارند و ممکن است نتوانند چیزهای مهم را پیش بینی کنند، مانند زمانی که اتوبوس برای سوار کردن آنها می رسد.

حتما مطالعه کنید : اوتیسم چیست علائم و نشانه های اوتیسم

یادگیری انجام وظایف معنادار، مانند وظایف لازم در یک شغل، ممکن است برای افراد مبتلا به اوتیسم غیرممکن باشد. گرچه بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم دارای اختلالات یادگیری نسبتاً خفیفی هستند، اما اوتیسم یک ناتوانی یادگیری با پیامدهای گسترده برای بسیاری از افراد مبتلا است.

غربالگری اوتیسم در اوایل دوران کودکی به ارزیابی های منظم تبدیل شده است، و پزشکان اطفال به طور منظم غربالگری ASD را انجام می دهند، توصیه می شود که کودکان باید در معاینات 18 ماهه و 24 ماهه غربالگری ASD را دریافت کنند.


منبع محتوا : therecoveryvillage
اشتراک

مطالب مشابه

تست و تشخیص اتیسم

تست و تشخیص اتیسم

پزشکان معمولاً در ابتدای کودکی ASD را تشخیص می دهند. اما ، از آنجا که علائم و شدت این اختلال بسیار متفاوت است و هنوز علت این اختلال کاملا کشف نشده است ، تشخیص اختلال طیف اتیسم اغلب می تواند دشوار باشد.

 5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

5 تمرین ورزشی مهم برای کودکان مبتلا به اتیسم

ورزش نه تنها به كودكان مبتلا به اتیسم كمك می كند كه فعالیت بهتری در محیط داشته باشند ، بلكه به كاهش وزن نیز كمك می كنند و منجر به سلامتی كلی می شوند

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

7 نکته تخصصی برای زمانی که برای کودک شما تشخیص اتیسم داده شده است

تشخیص اتیسم برای فرزند شما می تواند یک اتفاق تغییر دهنده زندگی برای شما و کل خانواده باشد ، اما شما در این امر تنها نیستید. در اینجا نکاتی از مشاور آموزشی آدام سوفرین در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود دارد .

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

چالش زندگی روزمره مبتلایان به اتیسم در دوران کرونا و Covid-19

در حال حاضر ، افراد مبتلا به اتیسم در اثر تغییراتی که شیوع کرونا ( COVID-19) ایجاد کرده است ، دچا ر چالش های فراوانی در زندگی روزمره شده اند.

اتیسم غیر کلامی

اتیسم غیر کلامی

برخی از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلاً صحبت نکنند. در حقیقت ، حدود 40 درصد کودکان مبتلا به ASD غیرکلامی هستند.برای آگاهی از این مشکل و چگونگی بهبود ارتباط ، به خواندن این متن ادامه دهید.

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اتیسم با عملکرد بالا چیست ؟

اوتیسم با عملکرد بالا یک تشخیص پزشکی رسمی نیست. این اصطلاح اغلب برای اشاره به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم استفاده می شود که بدون کمک زیادی می خوانند ، می نویسند ، صحبت می کنند و مهارت های زندگی را مدیریت می کنند.

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

علائم اتیسم در نوجوانان چه هستند ؟

میخواهیم بررسی می کنیم علائم رایج اتیسم در نوجوانان چیست ، اینکه اگر شما یا کودک نوجوان خود مبتلا به اتیسم هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید و اگر نگران هستید که اوتیسم زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد یا مختل کند ، چه کاری می توانید انجام دهید.

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

بیماری موتیسم یا لالی انتخابی

لالی انتخابی (mutism) یا سکوت پیشگی عمدتاً یك اختلال اضطراب در دوران كودكی است كه وقتی تشخیص داده می شود که كودك در بعضی از شرایط اصلا صحبت نمی كند اما در موقعیت های دیگر راحت صحبت می كند.

عوارض اتیسم

عوارض اتیسم

اختلال طیف اتیسم (ASD) می تواند مهارت های ارتباطی و اجتماعی شما را به درجات مختلف مختل کند. این عوارض بستگی به این دارد که اتیسم شما در چه قسمتی از طیف شدت قرار گرفته است.

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

قدرت حیوانات خانگی: حیوانات می توانند به اجتماعی شدن کودکان اتیسم کمک کنند

محققان استرالیایی دریافته اند كه كودكان مبتلا به اتیسم برخلاف بازی با اسباب بازی ها هنگام بازی با حیوانات بیشتر اجتماعی می شوند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید