کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟بیش فعالی

آیا رژیم غذایی خاصی برای بیش فعالی وجود دارد ؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

رژیم خاصی وجود ندارد اما برخی تغییرات سالم در رژیم غذایی کودک شما ممکن است به او کمک کند.

رژیم غذایی خاص یا ویتامین جادویی وجود ندارد که بتواند بیش فعالی، تکانشگری و سایر علائم اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) را مهار کند ، اما حذف کردن برخی از غذاهای ناسالم ممکن است تغییراتی ایجاد کند ، این را یک بررسی جدید نشان می دهد.

غذاهایی که ممکن است کودک را نسبت به ADHD مستعد کنند عبارتند از :

  • فست فودها
  • گوشت قرمز
  • گوشت های فرآوری شده
  • چیپس سیب زمینی
  • غذاهای لبنی پرچرب
  • نوشابه ها

جایگزینی این غذاهای مرتبط با بیش فعالی با گزینه های سالم از جمله ماهی ، سبزیجات ، میوه و غلات سبوس دار می تواند به بهبود برخی از علائم بیش فعالی کمک کند. اینها برخی از یافته های یک مقاله در خصوص اطفال است که به نقشی که رژیم غذایی در درمان ADHD ایفا می کند ، پرداخته است.

در حدود 5/4 میلیون کودک 4 تا 17 ساله مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه تشخیص داده شده اند ، یک اختلال رفتاری که با مشکلات تمرکز ، رفتارهای تکانشی و بیش فعالی مشخص می شود. ADHD معمولاً با استفاده از دارو و تغییرات رفتاری مانند ایجاد یک روال منظم درمان می شود. بسیاری از والدین و پزشکان ایده دارو را دوست ندارند و یک روش طبیعی یا رژیم غذایی را ترجیح می دهند.

محقق J. Gordon Millichap ، می گوید: "رژیم غذایی سالم باید مورد استفاده قرار گیرد و از رژیم تحریک کننده بیش فعالی پرهیز شود." او متخصص مغز و اعصاب کودکان در بیمارستان کودکان مموریال شیکاگو است.

حتما مطالعه کنید : 21 نکته مهم برای نگهداری از کودک مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی

مکمل اسیدهای چرب امگا 3 هم ارزش امتحان کردن را دارد. در مورد چگونگی یا حتی امکان کمک این مکمل ها به کودکان مبتلا به ADHD اتفاق نظر وجود ندارد. اما کودکان مبتلا به ADHD که دارای مقادیر پایین اسیدهای چرب هستند می توانند از این مکمل ها استفاده کنند.

ملیچاپ می گوید: "رژیم های خاص حذف برخی مواد غذایی یا رژیم های کم آلرژی ، حذف رنگ ها ، شیر و شکر زمان بر هستند و [فقط] باید با شواهد مشخصی از وجود واکنش نامطلوب به این موارد آزمایش شوند."

رژیم غذایی سالم می تواند علائم ADHD را بهبود بخشد

مارشال تیتلباوم ، می گوید: "آنچه بیشتر منطقی به نظر می رسد این است که به رژیم غذایی کودک نگاه کنید و ببینید چه تغییراتی می تواند به طور کلی به سلامت و همچنین به بهبود علائم ADHD در او کمک کند." وی یک روانپزشک کودک ، نوجوان و بزرگسال در یک مطب خصوصی در فلوریدا است.

او می گوید: "مصرف نوشابه ، هله هوله ، هات داگ و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید." وی می گوید: بسیاری از رژیم های محدود مانند رژیم فین گلد برای بچه ها سخت هستند. رژیم فین گلد در دهه 1970 محبوب بود وهدف آن حذف غذاهایی با رنگ و طعم دهنده های مصنوعی و نگهدارنده های خاص است.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص تشخیص و درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی و رزرو وقت می توانید با شماره های 09362020364، 02166013282 و یا شماره واتساپ 09364904632 تماس حاصل فرمایید‌. کلینیک رسش همیشه پاسخگو و در کنار شما می باشد.

 


سوال خود را از ما بپرسید