کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
PPMS یا ام اس پیشرونده اولیه چیست ؟اختلالات دیگر

PPMS یا ام اس پیشرونده اولیه چیست ؟

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۸ مرداد ۱۴۰۱

PPMS چیست؟

ام اس پیشرونده اولیه (PPMS) به این دلیل به این نام معروف است که از اولین علائم یا علائم اولیه همچنان پیش رونده است. معمولاً در افراد 40 ساله تشخیص داده می شود.

علائم اولیه اغلب جزئی هستند، مانند مشکلات راه رفتن، که با گذشت زمان ایجاد می شوند. معمولاً در ام اس پیشرونده اولیه دوران عود کمی وجود دارد یا اصلاً عود نمی کند. در عوض، ناتوانی به تدریج افزایش خواهد یافت. همچنین ممکن است دوره های طولانی مدتی وجود داشته باشد که به نظر برسد علائم ثابت هستند.

افراد مبتلا به ام اس پیشرونده اولیه می توانند بسیاری از علائم مشابه با ام اس عود کننده - فروکش کننده را تجربه کنند.

تشخیص PPMS

برای تشخیص ام اس پیشرونده اولیه، باید هیچ عود بیماری نداشته باشید، اما ناتوانی شما باید حداقل در طول یک سال بدتر شده باشد. اسکن MRI باید دو یا چند ضایعه را در قسمت‌های مختلف مغز یا نخاع نشان دهد که باید در مقاطع مختلف اتفاق افتاده باشد. پونکسیون کمری یا همان نمونه برداری از مایع نخاعی هم باید علائم ام اس (آنتی بادی) را در مایع اطراف نخاع شما نشان دهد.

حتما مطالعه کنید: 15 مورد از علائم ام اس در زنان که باید جدی گرفته شود

PPMS چه تفاوتی با سایر انواع ام اس دارد؟

تفاوت بین انواع ام اس را می توان با نحوه بروز و تجمیع علائم مشخص کرد.

در ام اس عودکننده ، دوران عود مشخصی وجود دارد که می توانند خفیف یا شدید باشند و بهبودی می تواند خود به خود یا با دارو و درمان ها انجام شود.

MS پیشرونده ثانویه (SPMS) از ام اس عودکننده ایجاد می شود، زیرا بدن در تلاش برای بهبودی از تأثیر تجمیعی عودها است. ناتوانی مستقل از عودها بدتر می شود. به لطف درمان های جدید ، افراد کمتری به SPMS مبتلا می شوند و مدت بیشتری طول میکشد تا این وضعیت اتفاق بیفتد.

ام اس پیشرونده اولیه نمی تواند از ام اس عودکننده ایجاد شود زیرا پیشرفتی در دوران عود وجود ندارد یا بسیار کم است. دانشمندان هنوز نمی دانند در PPMS چه چیزی به اعصاب آسیب می زند، زیرا در اسکن ها التهاب کم است یا اصلاً دیده نمی شود.

ام اس اولیه پیشرونده فعال (PPMS)

برخی از افراد در اوایل ام اس پیشرونده اولیه خود نیز علائمشان عود می کند. این بیماری ام اس پیشرونده اولیه فعال نامیده می شود (قبلاً به آن ام اس پیش رونده عود کننده می گفتند). "فعال" در اینجا به این معنی است که سیستم ایمنی فرد همچنان به میلین اطراف اعصاب مغز یا نخاع حمله می کند و باعث التهاب می شود. عود نشانه این التهاب است. یکی دیگر از نشانه های آن، ضایعات جدید در اسکن MRI آنها است.

مدیریت ام اس پیشرونده اولیه (PPMS)

مدیریت علائم

راه های زیادی برای مدیریت علائم ام اس پیشرونده اولیه وجود دارد.

تحقیقات همچنین داروهایی را آزمایش می‌کنند تا ببینند آیا می‌توانند سرعت بدتر شدن ناتوانی افراد مبتلا به ام اس پیشرونده را کاهش دهند یا خیر. یک دارو به نام اکرلیزوماب(Ocrevus) می تواند این کار را برای برخی از افراد مبتلا به ام اس پیشرونده اولیه در اوایل ابتلایشان انجام دهد.

این دارو فقط در صورتی می تواند کار کند که ام اس آنها باعث التهاب شده باشد - به این معنی که دوران عود داشته باشند یا اسکن MRI از مغز یا نخاع آنها ضایعات جدیدی را نشان دهد.

از سال 2020، اکرلیزوماب در سراسر انگلیس برای درمان افرادی که مبتلا به ام اس پیشرونده اولیه اولیه هستند توصیه می شود.

HSCT یا پیوند سلول های بنیادی خونساز نیز می تواند گزینه دیگری برای تعداد کمی از افراد مبتلا به ام اس پیشرونده باشد که هنوز التهاب دارند.

تحقیقات در این زمینه حیاتی ادامه دارد.

حتما مطالعه کنید: علائم ام اس خفیف چیست و با راه های درمان آن آشنا شوید

بهزیستی و توانبخشی

تغذیه سالم و ورزش مناسب نوعی «خودمدیریتی» است و برای بسیاری از افراد مبتلا به ام اس پیشرونده اولیه مفید است.
هنگامی که علائم تغییر می کند، افراد مختلف می توانند بهترین کمک را داشته باشند.

مثلا:

  • فیزیوتراپیست و کاردرمانگر اغلب می توانند بر روی کاهش اثرات ضعف یا بی ثباتی عضلانی در پاهای شما کار کنند.
  • اگر تحرک کمتری دارید، یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا راه هایی برای تغذیه سالم پیدا کنید.
  • یک کاردرمانگر می تواند به ایجاد تغییراتی در خانه یا محل کار شما کمک کند تا کارها برایتان آسان تر شود.

منبع محتوا :
اشتراک

مطالب مشابه

16 علائم اولیه مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)

16 علائم اولیه مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری پیشرونده و با واسطه سیستم ایمنی است. علائم متداول اولیه بیماری ام اس (MS) عبارتند از مشکلات بینایی، سوزن سوزن شدن و بی حسی، درد و اسپاسم، ضعف یا خستگی و ....

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

آینده مولتیپل اسکلروزیس و امید به زندگی در بیماران ام اس

امید به زندگی در افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس طی 20 تا 25 سال گذشته بطور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال ، به طور متوسط ، یک فرد مبتلا به ام اس می تواند انتظار داشته باشد...

کار درمانی در درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS)

کار درمانی در درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS)

کاردرمانی می تواند به شما در یادگیری نحوه مراقبت از خود در هنگام زندگی با ام اس کمک کند. در ایم مقاله به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

علائم ام اس خوش خیم (خفیف ) و راه های درمان آن

علائم ام اس خوش خیم (خفیف ) و راه های درمان آن

ام اس خوش خیم به حالتی می گویند که بعد از چندین سال ابتلا ، بیشتر توانایی بدن خود را حفظ کرده باشید. علائم ام اس خفیف شامل خستگی، اسپاسم عضلات، مشکلات بینایی، بی حسی و گزگز و .... مشکل حافظه مشکلات تمرکز

آنچه باید درباره تأخیر رشد بدانید

آنچه باید درباره تأخیر رشد بدانید

کودکان با سرعت خود به نقاط عطف رشدی می رسند. تأخیرهای موقتی و جزئی معمولاً دلیلی برای هشدار نیستند ، اما تأخیر مداوم یا تأخیرهای متعدد در رسیدن به نقاط عطف می تواند نشانه ای باشد که ممکن است کودک بعداً در زندگی دچار چالش هایی شوند.

مقایسه ALS با ام اس و پارکینسون

مقایسه ALS با ام اس و پارکینسون

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که معمولاً با نام لوگریگ شناخته می شود ، بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) و پارکینسون ، سه مورد از شناخته شده ترین بیماری هایی هستند که در زیر مجموعه اختلالات نرودژنراتیو قرار می گیرند.

آشنایی کامل با سندرم پای بی قرار - علائم و علل

آشنایی کامل با سندرم پای بی قرار - علائم و علل

در سندرم پای بی قرار ، احساسات ناخوشایند منجر به میل شدید به حرکت دادن پاها می شود. درباره علائم ، علل و رفتار این بیماری بیشتر بدانید.

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مشکلات بلع و گفتار ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS)

بلع و مشکلات گفتاری از عوارض مولتیپل اسکلروزیس است. در کلینیک رسش درباره اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مشکلات و درمان مشکلات گفتاری بیشتر بدانید.

آیا سندروم پای بی قرار با رژیم مناسب قابل درمان است؟

آیا سندروم پای بی قرار با رژیم مناسب قابل درمان است؟

رژیم غذایی و سلامت کاملا با هم مرتبط هستند. یک رژیم غذایی مناسب می تواند در کنار مراقبت های پزشکی موثر می تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد.پس با ما در این مقاله همراه باشید.

علت ریزش آب دهان چیست؟

علت ریزش آب دهان چیست؟

ریزش آب دهان می تواند به دلایل زیادی رخ دهد. بیشتر مردم هر چند وقت یکبار آبریزش دهان دارند. این امر به ویژه در هنگام خواب شایع است ، هنگامی که فرد کمتر بلع دارد. این می تواند باعث تجمع بزاق و تراوش آن از کناره های دهان شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید