کلینیک جامع توانبخشی رسش
دکتر داریوش نیکبخت
دکتر داریوش نیکبخت ۰۲۱۶۶۰۱۳۲۸۲
کاردرمانی در دیستروفی عضلانی دوشنخدمات کلینیک رسش

کاردرمانی در دیستروفی عضلانی دوشن

داریوش نیکبخت
نویسنده: داریوش نیکبخت
انتشار : ۰۹ آبان ۱۴۰۲

 عضلانی بیماری مهم نقص ژنتیکی است که در اثر از بین رفتن تدریجی بافت عضلانی به وجود می‌آید. رایج‌ترین نوع بیماری دیستروفی عضلانی، بیماری دوشن است. علائم اولیه این بیماری شامل ضعف عضلانی و مشکلات حرکتی است و در اوائل دوران کودکی بروز می‌کنند. در این راستا کاردرمانی به درمان این اختلال کمک می‌کند. در این مطلب به بررسی کاردرمانی دیستروفی عضلانی دوشن و وظایف کاردرمانگر می‌پردازیم.

 حتما بخوانید: کاردرمانی کودک فلج مغزی

دیستروفی عضلانی دوشن چیست؟

دیستروفی عضلانی دوشن (DMD)، اختلال ژنتیکی پیشرونده و شدید ناشی از جهش در ژن دیستروفین است که منجر به عدم وجود پروتئین دیستروفین عملکردی می‌شود. دیستروفین پروتئین ساختاری بزرگی است که به‌عنوان تثبیت‌کننده مهم فیبرهای عضلانی در طول حرکت عمل می‌کند. در نبود دیستروفین، فیبرهای عضلانی در طول انقباض آسیب می‌بینند و دچار التهاب می‌شوند که درنهایت این تغییرات منجر به جایگزینی عضله با بافت فیبروتیک و چربی می‌شود. دیستروفی عضلانی دوشن یکی از چهار بیماری‌ای است که به‌عنوان دیستروفینوپاتی شناخته می‌شود. شروع علائم این اختلال در اوایل کودکی، معمولاً بین 2 تا 3 سالگی است. این بیماری عمدتاً پسران را مبتلا می‌کند، اما در موارد نادر می‌تواند دختران را نیز درگیر کند.

 

دیستروفی عضلانی دوشن چه تأثیری بر زندگی روزمره می‌گذارد؟

دیستروفی عضلانی دوشن،‌ بیماری‌ای دژنراتیو (نوعی بیماری که باعث فرسایش بافت یا اندام در طول زمان می‌شود) است و به همین دلیل زندگی روزمره را نسبتاً تغییر می‌دهد. این اختلال بر تحرک روزمره هم در خانه و هم در جامعه تأثیر می‌گذارد. توانایی انجام وظایف خودمراقبتی مانند لباس پوشیدن و دستشویی رفتن، سطح انرژی، فعالیت‌های بدنی و فعالیت‌های اجتماعی تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند.

 

دیستروفی عضلانی دوشن چه تأثیری بر زندگی روزمره می‌گذارد؟

 

کاردرمانی افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن

کاردرمانگران حاضر در تیم کلینیک توانبخشی رسش به افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن و خانواده‌های آن‌ها کمک می‌کنند و راه‌حل‌هایی برای بازگشت آنان به روال عادی زندگی پیدا می‌کنند. اقداماتی که کاردرمانگر انجام می‌دهد در ادامه ذکر شده‌اند:

 • کاردرمانگر می‌تواند از ارزیابی دامنه حرکتی (ROM) برای اندازه‌گیری تحرک فرد و نظارت بر پیشرفت اختلال استفاده کند.
 • بررسی ویلچر نیز برای اطمینان از مناسب بودن صندلی، پشتی و محل استراحت پا انجام می‌شود تا از تغییر شکل بیشتر ستون فقرات و عضلات جلوگیری شود.
 • کاردرمانی بر حفظ قدرت، تحرک و استقلال تمرکز دارد. هنگامی که بیمار روی ویلچر است، کاردرمانگر بر آموزش تجهیزات کمکی، ارائه اصلاحات، و جلوگیری از تغییر شکل و سفتی مفاصل تمرکز می‌کند.
 • کاردرمانگر بر تمرینات تقویت عضلانی، دامنه حرکتی ملایم و برنامه‌های ورزشی خانگی برای کاهش سرعت عملکرد عضلانی تمرکز خواهد کرد.
 • ماندن طولانی‌مدت بر روی ویلچر امری چالش‌برانگیز است. بنابراین کاردرمانگر آموزش‌هایی در جهت استفاده صحیح از ویلچر،‌ بالابر و تجهیزات کمکی ارائه می‌کند. به‌علاوه اسپلینت‌ها نیز می‌توانند برای کمک به تحرک مفاصل، قدرت گرفتن و عملکرد حرکتی انگشتان ارائه شوند.
 • کاردرمانگر به بررسی محیط زندگی بیمار می‌پردازد و در صورت لزوم برای به حداکثر رساندن سطح استقلال بیمار، تغییرات لازم را فراهم می‌کند.
 • جوانان مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن زمانی که در محیط مدرسه و دانشگاه هستند، به حمایت نیاز دارند. کاردرمانگر با مؤسسه آموزشی ارتباط برقرار کرده و اطمینان حاصل می‌کند که تغییرات لازم برای بیمار مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن فراهم شود.

حتما بخوانید: کاردرمانی ذهنی چیست؟

کاردرمانگر همچنین در انجام کارهای روزمره مانند موارد زیر به بیمار کمک می‌کند:

 

کاردرمانی افراد مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن

 

 • غذا خوردن
 • مسواک زدن و شانه زدن موها
 • حمام کردن
 • لباس پوشیدن
 • نوشتن

 حتما بخوانید: کاردرمانی ام‌اس چگونه انجام میشود

خدمات کلینیک توانبخشی رسش

دیستروفی عضلانی دوشن باعث ضعف در عضلات بیماران و ایجاد ناتوانی‌های بسیاری می‌شود. علائم این بیماری به‌مرور زمان افزایش می‌یابند و باعث از کار افتادگی بیمار می‌شوند. یکی از روش‌های درمان این بیماری کاردرمانی می‌باشد. کاردرمانی با استفاده از حرکات و تمرین‌های کششی و حرکتی به بیمار کمک می‌کند و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش می‌دهد. کلینیک توانبخشی رسش با داشتن کادری متخصص و باتجربه با تشکیل جلسات کاردرمانی، بیماران مبتلا به اختلال دیستروفی عضلانی دوشن را تحت درمان قرار می‌دهد. بنابراین اگر از دیستروفی عضلانی دوشن رنج می‌برید به ما مراجعه کنید و از خدمات مرکز ما بهره‌مند شوید.

 

منابع:

digitalrepository.unm.edu

webmd.com

theotpractice.co.uk


اشتراک

مطالب مشابه

بازی درمانی

بازی درمانی

بازی درمانی (Play Therapy) نوعی از درمان است که عمدتا برای کودکان استفاده می شود.به این دلیل که کودکان ممکن است نتوانند احساسات خود را پردازش کنند یا مشکلاتشان را برای والدین یا بزرگسالان دیگر بیان کنند.

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور

توانبخشی از راه دور که با نام تله ریهب (Tele-Rehabilitation) نیز شناخته می شود توسط متخصصانی انجام می شود که با استفاده از این فناوری راحت هستند.

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

تست هوش استفورد بینه و وکسلر

علاقه به هوش به هزاران سال پیش برمی گردد. اما اولینتست هوش(IQ) زمانی ابداع شد که آلفرد بینه ، روانشناس ، مأمور تشخیص دانش آموزانی شد که به کمک آموزشی نیاز داشتند. اگرچه این روش محدودیت های خود را دارد و مشابه های زیادی دارد که از اندازه گیری های سختگیرانه کمتری استفاده می کنند ، تست هوش بینه به عنوان روشی برای مقایسه هوش در سراسر جهان شناخته شده است.

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ذهنی

کار درمانی ریشه در بهداشت روان دارد. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند کمک می کند تا حداکثر توانایی را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند.

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLP) انجام می شود که اغلب از آنها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می شود.

اختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان

آیا کودک شما در مدرسه مشکل دارد، از خواندن با صدای بلند ، نوشتن مقاله یا سر و کله زدن با ریاضیات می ترسد؟ در اینجا میخواهیم نحوه شناخت انواع مختلف اختلالات یادگیری و علائم آنها را به شما بگوییم.

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی جسمی

در کاردرمانی جسمی به شما می آموزد چگونه با شرایط سازگار شوید. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هر نوع فعالیتی را در مدرسه ، محل کار یا خانه خود انجام دهید. یاد می گیرید که در صورت نیاز به ابزار ها، چطور از آنها استفاده کنید...

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

صوت درمانی یا موسیقی درمانی از فواید موسیقی برای بهبود سلامت جسمی و عاطفی و آرامش استفاده می کند. شخصی که تحت درمان قرار می گیرد ، تحت نظارت و تجربه یک متخصص آموزش دیده قرار می گیرد.

اتاق حسی

اتاق حسی

یک فضای آرام و با نور ملایم را که پر از چراغهای جذاب ، صداهای آرامبخش و تابهای نرم و راحت است ، تصور کنید. مانند یک زمین بازی است اما به جای سوزاندن انرژی اضافی ، برای استراحت در نظر گرفته شده است. این یک اتاق حسی یا محیط چند حسی است.

کاردرمانی کودکان - آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

کاردرمانی کودکان - آیا فرزندم به کاردرمانی نیاز دارد؟

در کاردمانی کودکان ، ما با هم یک برنامه مداخله فردی ایجاد می کنیم تا فرزند شما بتواند از پتانسیل کامل خود استفاده کند. ما به منظور بهبود کیفیت زندگی فرزندان شما، درمان را به صورت تک به تک ، گروهی، با هدایت والدین ، پشتیبانی در خانه و مدرسه و همچنین کارگاه های آموزشی برای والدین و معلمین ارائه می دهیم.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید